banner290

Günlük kiralık evler için yeni karar… Artık zorunlu oldu! Resmi Gazete ’de yayımlandı

Kimlik Bildirme Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete 'de yayımlanan değişikliğe göre, günübirlik kiralanan evlerde de her an ulaşılabilecek sorumlu işletici bulunacak. Özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri ve işletmeler, tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorunda olacak.

Günlük kiralık evler için yeni karar… Artık zorunlu oldu! Resmi Gazete ’de yayımlandı

Kimlik Bildirme Kanunu'nun Uygulanması İle İlgili Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, günübirlik kiralanan evlerde de her an ulaşılabilecek sorumlu işletici bulunacak. Çalışanlarla ilgili bildirimler, sorumlu işleticiler tarafından belirlenen süre içerisinde genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanılarak elektronik ortamda da yapılabilecek. Bildirimlerin elektronik ortamda yapılması durumunda muhtar onayı aranmayacak.

Köy ve mahalle muhtarları, sorumluluk bölgelerinde bulunan iş yerleri tarafından elektronik ortamda yapılan bildirimleri talepleri halinde genel kolluk birimlerinden temin edebilecek. Elektronik ortamda bildirimde bulunmak isteyen iş yerlerinin sahibi, kanuni temsilcisi veya kiracısı tarafından sorumlu işleticilerinin kimlikleri en yakın kolluk birimine bildirilecek.

KOLLUK KUVVETLERİNE BİLDİRECEKLER

Sorumlu işleticinin değişmesi halinde değişikliğin 24 saat içerisinde bildirilmesi zorunlu olacak. İşleticiler, kendilerine verilen görev ve yükümlülükleri, kendi sorumlulukları altında yöneticilerine devredebilecek. Bu durumda işletici ve yönetici müştereken sorumlu olacak. Kimlik Bilgilendirme Kanunu'nun 2'nci maddesinde sayılan özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri ve işletmeler, tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorunda olacak.

Bildirilen kayıtlar genel kolluk kuvvetlerine ait sistemde 5 yıl süre ile muhafaza edilecek. Bu süreyi dolduran kayıtlar kaydedilen sistemden otomatik olarak silinecek. Bu veriler üzerinden yapılan tüm işlemler kayıt altına alınacak. Yönetmeliğin uygulanmasında, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun ilgili hükümleri kapsamında verilerin uygun güvenlik düzeyini temin etmeye yönelik gerekli her türlü teknik ve idari tedbirler alınacak.

MYNET

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kurumlara ve ilgililere çağrı
Kurumlara ve ilgililere çağrı - 2 ay Önce

Bu karar özellikle Van'da çok sıkı ve tavizsiz uygulansın- uygulatılsın. Günlük, haftalık ve aylık kiralık evler, rezidanslar, apart oteller kesinlikle ama kesinlikle her bakımdan iyi denetlenmeli, gözlenmeli. Buralarda yanlış iş, yasa dışı işler, gayri ahlaki işler yapan, yaptıran, aracılık eden, yer temin eden kişi veya kişiler olduğunda derhal enselerine binilmeli. Ayrıca mantar gibi türeyen güzellik salonları, kuaför salonları, sauna salonları, lazer-epilasyon merkezleri vb. adlar altındaki bütün iş yerlerinin sıklıkla her açıdan ve her yolla denetlenmesi, kontrol edilmesi bu gibi yerlerde ticaret yerine suistimal içinde olanlar varsa bunlar ayıklanmış olur. Yine Van'da ciddi derecede artan uyuşturucu- zehir kullanımı ile ilgili çok daha titi, yoğun, yaygın takip, kontrol ve çalışmalar yapılmalıdır. Ülkemizi dünyanın bir numaralı kaçak cennetine çeviren ve ülkemizin bugününe ve geleceğine kast eden insan kaçakçıları için de yoğun, titiz, yaygın çalışmalar yapılmalı bütün bu konularda sık sık şikayete konu olan , toplumu huzursuz eden problemler bertaraf edilmelidir. Güvenli, huzurlu, temiz, yasalara ve genel ahlaka uyan, mutlu bir toplum için herkese görevler düşüyor. Unutmayalım ki hepimiz birbirimize emanetiz.