banner278

GÜRPINAR BELEDİYESİ İŞİ BÜYÜKŞEHİR'E BIRAKMADI Çiftçi'nin yüzünü güldürecek destek...

Gürpınar Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan tarımsal sulama kanallarında çiftçilerin mağdur olmaması için temizlik çalışması başlattı.

GÜRPINAR BELEDİYESİ İŞİ BÜYÜKŞEHİR'E BIRAKMADI Çiftçi'nin yüzünü güldürecek destek...

Havaların ısınmasıyla birlikte çiftçilerin üretime başlaması için yapılması gereken tarımsal sulama kanallarının temizliği bu yıl yapılmadı.

Her yıl Van Büyükşehir Belediyesince nisan ayında yapılan temizlik çalışmaları bu yıl yapılmayarak çiftçilerin tepkisine neden oldu.

Çiftçilerin mağdur olmaması için çalışma başlatan Gürpınar Belediyesi, yeni iş makinaları kiralayarak sorunların hızlı bir biçimde gidermeyi hedefliyor.

Göreve geldiği andan itibaren tarımsal sulama kanallarıyla ilgili birçok talep aldığını kaydeden Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, vatandaşlardan gelen talepleri dikkate alarak Van Büyükşehir Belediyesine birçok kez talepte bulunduklarını kaydetti.

Muhtar ve vatandaşların 138 dilekçesine rağmen Büyükşehir Belediyesinden sonuç alamadıklarını ileten Başkan Tanış, “ilçemiz hayvan sayısı ve tarımsal alan itibarıyla bölgenin en büyük üretim merkezlerinden birisidir. Bu anlamda ilçemizde tarım ve hayvancılığın çok önemli bir yeri vardır.  Her yıl düzenli olarak bahar aylarında temizlenen tarımsal sulama kanalları bu yıl temizlenmediği için ilçemizdeki çiftçilerin mağduriyetine sebep oldu. Tarımsal çalışmalar ertelenmemesi ve zamanında yapılması gereken çalışmalardır. Vaktinde yapılmayan tarımsal çalışmalar, hasat ve ekim zamanını olumsuz etkileyecektir. Bizde ilçemizdeki çiftçilerin bu durumdan etkilenmemesi için 6 iş makinası kiralayarak mahallelerimizde görevlendirdik. Bizim için önemli olan çiftçimizin mağdur olmaması ve tarımsal üretimin aksamamasıdır.” dedi.

Güzelsu Mahallesinde çiftçilik yapan vatandaşlar ise bu yıl tarımsal sulama kanallarının temizlenmemesinden dolayı üretiminin olumsuz etkileneceğinden endişe duyduğunu belirtti.

Van Büyükşehir Belediyesinden sulama kanallarının temizlenmesi için birçok defa talepte bulunduklarını kaydeden Çiftçiler, şu ifadelere yer verdi:

“Eğer bu kanallar açılmasaydı bizler bu yıl çok mağdur olacaktık. Büyükşehirden sonuç alamayınca belediye başkanımız Hayrullah Tanış’la iletişime geçtik. Allah ondan razı olsun bizlerden desteği esirgemedi ve bizlerin mağduriyetini gidermek için hemen çalışmalara başladı.”

Sütlüce Mahallesinde yaşayan bir vatandaş ise Van Büyükşehir Belediyesine başvurduklarını ancak kendilerine bu yıl Gürpınar’a hizmet yapılmayacağı cevabını aldıklarını söyledi.

Mahalle muhtarları ise sorun ve taleplerine karşı Van Büyükşehir Belediyesinden bir türlü geri dönüş alamadıklarını belirtti. Mahalle muhtarları, ‘’eğer ilçe belediyemiz bizlere iş makinası göndermeseydi hiçbir tarımsal sulama kanalımız temizlenmeyecekti. Bu yıl tarımsal üretimimiz risk altında olacaktı. Van Büyükşehir Belediyesi bizi mağdur etti.’’ İfadelerini kullandı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE