banner211

Gürpınar ESO İle VEPSAŞ Arasında protokol imzalandı

Türkerler VEPSAŞ ile Gürpınar ESO arasında imzalanan protokol ile esnafa elektrik faturasında yüzde 10-27 arasında indirim imkanı sunulacak.

Gürpınar ESO İle VEPSAŞ Arasında protokol imzalandı


Türkerler Vangölü Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi (VEPSAŞ) ile Gürpınar Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ESO) arasında protokol imzalandı. Türkerler VEPSAŞ Serbest Tüketiciler (ST) Müdürü İbrahim Halil Ağacanoğlu ile Gürpınar ESO Başkanı Orhan Sönmez’in imzaladığı protokol ile esnafın iş yeri elektrik faturalarına yüzde 10 ile 27 arasında indirim imkanı sunulacak.

“ZOR ZAMANDA ESNAFIMIZIN YANINDA OLACAĞIZ”

Esnafın üzerinde elektrik faturasının yük olduğunu belirten Gürpınar ESO Başkanı Sönmez, “Bu zorlu korona virüs sürecinde imzaladığımız protokol ile indirimin imkanı sağlayacağız. Az da olsa esnafımıza destek olmak boynumuzun borcudur. Esnaf ve sanatkarlarımızı bu indirimden faydalanmaya çağırıyoruz” dedi.

YÜZDE 10 İLE 27 ARASINDA İNDİRİM İMKANI SUNULACAK

Şirket olarak pandemi sürecinde esnafın iş yerlerine elektrik enerjisi tüketimi kapsamında indirim sağlayacaklarını söyleyen VEPSAŞ ST Müdürü İbrahim Halil Ağacanoğlu, “Enerji Piyasaları Anonim Şirketi (EPİAŞ) fiyatları üzerinden tedarik yapılacak olup ulusal tarife üzerinden aylık yüzde 10 ile 27 arasında indirime tekabül edecek” dedi.

PTF VE YEKDEM VERİLERİ DİKKATE ALINIYOR

Kısaca PTF olarak bilinen piyasa takas fiyatı, gün öncesi elektrik piyasalarında arz ve talebin eşleşmesi ile oluşan referans elektrik enerjisi fiyatı olarak açıklanıyor. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması olarak tabir edilen YEKDEM ile teşvik edilen santrallerin teşvik mekanizmaları ve genel olarak oluşan toplam maliyetin veya tedarikçilerin tüketimlerine olan oransal maliyeti kastediliyor. KBK ise Kurulca Belirlenen Katsayı ve nihai elektrik fiyatını oluşturan katsayı olarak belirtiliyor. İndirimden faydalanmak isteyen esnaf ve sanatkarlar, VEPSAŞ’a şahsen müracaat edecek. İşletmenin yetkilisi olarak yapılacak müracaatta, abone numarası ile sisteme bakılacak ve 2020’de yıllık tüketimin 1.200 kilowat olması istenecek. Abonelik işletme yetkilisi olan esnafın üzerine değilse önce abonelik esnafın üzerine alınacak ve müracaat kabul edilerek sözleşme imzalanacak. Esnafın kaşesi ile başvuru yapması istenecek.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE

banner246