Gürpınar’da kuraklığa rağmen üretim devam ediyor!

Son yılların en kurak ve en düşük yağışını yaşayan Van’da kuraklıkla mücadele devam ediyor. Kentin tüm ilçelerinde hissedilen sorun, çiftçileri etkilerken girdi maliyetlerinin yükselmesine de neden oldu. Suyun, tarımın ve hayvancılığın başkenti olarak bilinen Gürpınar’da ise kuraklığa rağmen üretim devam ederken, ekimi yapılan 855 dekar silajın hasat ve paketlenmesi de yapıldı. 

Gürpınar’da kuraklığa rağmen üretim devam ediyor!

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM-HAKANİ ZGİ


Son yılların en büyük tehdidi olarak görülen kuraklık problemi etkisini sürdürmeye devam ediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, temmuz ayı sıcaklık ve yağış değerlendirmesi raporlarına göre Van ve çevresi son yılların en kurak dönemini yaşarken, bölgedeki birçok dere ve gölet de kurudu. Van’da bu kuraklığın etkileri görülürken Gürpınar İlçesinde de Doğu Anadolu Projesi (DAP) projesi kapsamında ekimi yapılan silajlık mısır hasadı yapıldı. Dünya genelinde küresel iklim değişikliği yaşanırken, sulak alanlarıyla en zengin iller arasında yer alan Van’ın Gürpınar ilçesinde Karadeniz’den getirilen mısırların İlçe Tarım Müdürlüğü ve ilçe Kaymakamlığı tarafından Otbiçer Mahallesinde ekimi yapılan 855 dekar silajın hasat ve paketlenmesi yapıldı. Programa Gürpınar İlçe Kaymakamı Fatih Kayabaşı, Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, İl Tarım Müdür Yardımcısı Abdülkerim Yücel, Ziraat Odası Başkanı Faruk Şamiloğlu ve İlçe Tarım Müdürü Yakup Ayten katıldı.

DAP PROJESİYLE ÇİTFÇİLER DESTEKLENİYOR

Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen İlçe Kaymakamı Fatih Kayabaşı ilçenin yüzölçümüyle Türkiye’nin en büyük ilçe olduğunu söyledi. Kayabaşı, “13 ilimizden daha büyük yüzölçümüne sahibiz. Bu anlamda da ilçemizin geniş mera alanları bulunmakta. İlçemizin, vatandaşlarımızın en önemli geçim kaynaklarından bir tanesi hayvancılık. Biz de vatandaşlarımızı, çiftçilerimizi destekleme anlamında Doğu Anadolu Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı DAP İdaresi'ne sunmuş olduğumuz Gürpınar Bitkisel Üretimi Altyapısını Geliştirme Projesi kapsamında silajlık mısır projemizi geliştirdik. Bu projemizde biz vatandaşlarımıza hibe tohum desteği verdik. Gerekli teknik desteği ilçe tarım müdürlüğümüz ve zeki mühendislerimiz tarafından verildi.” Dedi.

KAYMAKAM KAYABAŞI: PROJEYİ UYGULADIK VERİMİNİ ALIYORUZ

Cümlelerini sürdüren Kayabaşı, şunları kaydetti: “Çeşitli ekipmanlar DAP İdaresi tarafından bize proje kapsamında verildi. Burada ciddi anlamdaki amacımız bizim vatandaşlarımızın girdi maliyetlerini azaltmak. Ülkemizde ve ilçemizde yıllardır uygulanan yem bitkisi anlamında vatandaşlarımızın hayvancılıkta kullandığı korunga ve yoğun yonga bitkisi kullanılmaktaydı. Fakat bunların dışında silajlık mısır hayvanların et ve süt verimini ciddi anlamda artırdığı için biz bu projeyi uyguladık ve ilçemizde şu anda da sonuçlarını çıktılarını alıyoruz. Burada ekiminin artırılması anlamında da hedeflerimiz var. Bu sene 855 dekar alanda çiftçilerimiz tarafından ekim yapıldı.”

 “KURAKLIK TEHDİDİNE RAĞMEN GÜZEL BİR VERİM ELDE EDİLDİ”

Burada ilçe çiftçilerine çağrıda bulunan Kaymakam Kayabaşı, “Üreticilerimizin kaba yem ihtiyacını bu ve silajlık mısır karşılayacak ve girdi maliyetlerinde ciddi anlamda azaltacak. Bu sene hem ilimizde hem ilçemiz hem de ülkemizde ciddi bir kuraklık tehdidiyle karşı karşıyaydık. Lakin burada bizim Zernek Barajı sulamamız var, biz yaptığımız organizasyonla bu kuraklığı minimuma indirme anlamında gerekli çalışmalarımızı yaptık. Bitki tarlamızda da gördüğünüz üzere kuraklık tehdidine rağmen güzel bir verim elde edildi. Çiftçilerimize de çağrımız bu projeye talepte bulunmaları. Bizler bütün destekleri veriyoruz. Ekipman anlamında, teknik destek anlamında, tohum anlamında çiftçilerimizden de girdi maliyetlerini azaltmak ve et ve süt verimliliğini artırmak anlamında da gerekli talepte bulunmalarını temenni ediyoruz.” Diye konuştu. 

BAŞKAN TANIŞ: SİLAJLIK MISIR İLÇEMİZ İÇİN BÜYÜK BİR ADIM OLMUŞTUR

Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış ise, “Değerli arkadaşlar suyun, tarımın, hayvancılığın ve artık sanayinin de başkenti sayılabilecek Gürpınar’dayız. Bugün burada başarılan bir projeyi gerçekleştirmek üzere burada toplanmış bulunmaktayız. Bildiğiniz üzere ilçemizde tarım ve hayvancılık ağırlıklı olarak yapılıyor. Yem bitkisi anlamında da yonca, koringan ve arpa ekimi yapılmaktaydı. Silajlık mısır da ilçemiz için çok önemli ve büyük bir adım olmuştur. Bu projenin paydaşları olarak DAP idaresine, il ve ilçe müdürlüklerine, kaymakamlığa, belediye ve ziraat odasına teşekkür ederim. Bu bir ekip işidir. Burada başarının elde edildiğini görmekteyiz. Tüm çiftçilerimizin tarım anlamında buna yönelmesini bekliyoruz. Devletimiz ve hükümetimiz olarak her türlü destekler verilmektedir. Ekipman ve tohum destekleri de verilmektedir. Her yerde kuraklık olmasına rağmen Gürpınar’da herhangi bir kuraklık yaşanmasına müsaade etmedik. Devlet Su İşleriyle birlikte iyi işlere imza attık. Her mahallemiz eşit bir şekilde su aldı. Sonuçlarını da görüyoruz. Bizlerde her türlü desteği sunmaya hazırız.” İfadelerini kullandı.

İL MÜDÜRLÜĞÜ YARDIMCISI YÜCEL: BU TUR PROJELERİ DEVAM ETTİRELİM

Tarım Orman İl Müdürlüğü adına burada bulunduğu ifade eden Tarım Orman İl Müdürlüğü Yardımcısı Abdülkerim Yücel, “İlimiz hayvansal üretimde küçükbaş hayvan üretimde Türkiye birincisi ve 3 milyonun üzerinde küçükbaş hayvan varlığımız var. Yine 200 binin üzerinde ise büyükbaş hayvan varlığıyla Türkiye’de ilk 10 il içerisinde bulunuyor. Bu kadar hayvan varlığına rağmen yeteri kadar verim alamıyoruz. Süt ve et verimi yeteri kadar verim elde edilmiyor. Yem üretiminde de ülke birincisiyiz. Ancak hayvanlardan daha fazla verim alabilmek için silaja ihtiyaç vardır. Bu bağlamda 2021 yılı içerisinde DAP idaresine vermiş olduğu silajlık mısır projesi için İlçe Tarım Müdürlüğü ve İlçe Kaymakamlığını tebrik ediyorum. Eğer proje yapılırsa imkan çoktur. 2021 yılı tarımsal açıdan kurak bir yıl oldu. Çiftçiler üzerindeki bu sorunu en aza indirmek için bu tur projeleri devam ettirelim.” Şeklinde konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2021, 09:11
YORUM EKLE