banner211

'HAKSIZLIK EDİYORUZ!'

Van’ın depremden bu yana tartışılan TOKİ konutları ile ilgili sorunu VASKİ toplantısında bir kez daha gündem oldu.

'HAKSIZLIK EDİYORUZ!'

Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, 2015 yılı Olağan Genel Kurul toplantısı başladı. Toplantıda 2016 yılı performans programı ve 2016 yılı yatırım programları karara bağlandı. Programda konuşan Büyükşehir Eş Başkanı Bekir Kaya, TOKİ konutları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kaya, TOKİ konutlarının su sorununun kendi sorumluluklarında olmadığını ve bunu vatandaş mağdur olmasın diye çözüme kavuşturmak istediklerini açıkladı.

 

2011 yılında meydana gelen depremden sonra kentin 4 merkezinde inşa edilen TOKİ konutlarının su ve altyapı sorunu inşa edişlerinin 4’üncü yılında halen konuşulmaya devam ediyor. Depremin birinci yılı bile dolmadan rekor bir sürede tamamlanmasına rağmen sorunları da bir o kadar uzun süredir devam eden konutlar VASKİ’nin 2015 yılı olağan toplantısında da bir kez daha gündem oldu. Van’daki belediyelerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda yine gündem TOKİ su ve alt yapı sorunu olurken şimdiye kadar muhatabı bulunmayan o sorun için Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’dan da sitem dolu sözler geldi. TOKİ’nin yerel yönetimleri dikkate almayan bir çalışma yürüttüğünü söyleyen Kaya alt yapı eksikliklerinin tamamlanması nedeniyle belediyelerin teslim almadığı TOKİ’lerin buna rağmen sorunlarını çözmek için çabaladıklarını belirtti. Vatandaşın defalarca ayaklandığı, su ve alt yapı sorunu için adeta isyan ettiği o konu bir kez daha toplantıda gündeme gelince Başkan Kaya; “Hiç bir sorumluluğumuz olmamasına rağmen bunun ceremesini de belediyeler çeker, su verme gibi sorunumuz ve sorumluluğumuz yok ama vatandaş bizim vatandaşımız. Bu işlerin parasını müteahhit ve TOKİ fazlasıyla almıştır. Bu sorunla gelen şikayetlerde göstereceğimiz adres belliyken kırmamak adına yardımcı oluyoruz. Bunu yaparken de haksızlık da yapıyoruz. Çünkü başka yerin suyunu alıp buraya veriyoruz, diğer tarafta da mağduriyetler, haksızlıklar söz konusu" ifadelerini kullandı.

 

TOKİ’LER HER TOPLANTIDA GÜNDEM!

VATSO toplantı salonunda yapılan Genel Kurul toplantısına Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Bekir Kaya- Hatice Çoban, İlçe Belediye Eş Başkanları, Büyükşehir Meclis üyeleri, VASKİ Genel Müdürü Mehmet Özköseoğlu ve VASKİ Daire başkanları katıldı. Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya’nın başkanlığını yaptığı Genel Kurul toplantısında VASKİ Genel Müdürlüğünün 2016 yılı performans programı ve 2016 yılı yatırım programları karara bağlandı. Açılış ve yoklamanın ardından tartışılan Performans programında 2015 yılı yapılanlar 2016 yılında yapılması düşünülenleri aktaran VASKİ İdaresi Daire Başkanları, meclise katılım sağlayan belediye eş başkanları ile Meclis üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

 

ÖZKÖSEOĞLU: BÜTÜN İLÇELERDE ARITMA TESİSİ OLACAK

Her ilçede arıtma tesisinin olacağını belirten VASKİ Genel Müdürü Mehmet Özköseoğlu İskele Arıtma Tesisinin 2 büyük deprem gördüğünü artık işlevini yitirdiğini belirterek, Bakanlık ve Avrupa birliği delegasyonu ile yaptığımız görüşmeler neticesinde 3 yıl sürecek yeni bir arıtma tesisi ve depremde ciddi zararlar görmüş ana kolektör hatlarda yenilenecek. İhale aşamasına gelen bu proje 2017 yılında İskelede kurulacak yeni arıtma tesisiyle birlikte Van Gölüne ve bölgeye cevap verecek şekilde temelini atmış olacağız. 2016-2017 yılı içerisinde bütün ilçelerimizde ileri biyolojik arıtma tesisleri kurulmaya başlanacak" açıklamasında bulundu.

 

YILDIZ: 92 YIL ÖNCE YAPILSAYDI BUGÜN İŞLERİ VASKİ YAPMAZDI

"Kanalizasyon ve yüzeysel sular için Özel İdare zamanında halen hiç bir şey yapılmaması düşündürücü ve manidardır" diyen Gürpınar Belediyesi Eş Başkanı Zeki Yıldız,"92 yıldan bu yana içme suyu hizmeti götürülmeye çalışılan köylerimizde bu köy muhtarlarımızla yaptığımız görüşmelerde doğru dürüst bu hizmeti veremeyen bir sistemle karşı karşıyayız. VASKİ'nin gerek Gürpınar'da gerek diğer ilçelerde yaptığı çalışmalar takdire şayandır." Şeklinde konuştu. Yıldız ''ileriki zamanlarda göreceğiz ki bu yeni stratejik plan ve performans programları da gösterecek ki İlçe belediyelerin de katkılarıyla çok işi başarmış olacaktır. VASKİ takdir edilecek çalışmalar yapıyor, performans programının hayırlı olmasını diliyorum.'' dedi. Çalışmaların koordineli yürütülmesini isteyen Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, de Kalecik TOKİ konutlarında yaşanan su sorununu dile getirdi.

 

KAYA: TOKİ'LER YEREL YÖNETİMLERİ DİKKATE ALMIYOR

Daha sonra konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, TOKİ'lerin sorunlarına değinerek "Gerek TOKİ'de yaşayan vatandaşlar, gerek bizler TOKİ'lerin mağdurlarıyız. TOKİ, yerel yönetimleri dikkate almadan çalışmalarını yürüten bir yapı. Kentin en güzel en değerli yerini alır kendine göre dizayn eder yapar ama hiç bir yerel yönetimi dikkate almaz. Hiç bir sorumluluğumuz olmamasına rağmen bunun ceremesini de belediyeler çeker, su verme gibi sorunumuz ve sorumluluğumuz yok ama vatandaş bizim vatandaşımız. Bu işlerin parasını müteahhit ve TOKİ fazlasıyla almıştır"  diyerek yaşanan gerçekleri ortaya koydu. Bu arada yaşanan süreçleri de anlatan Kaya, bu sorunları tamamen bitirmek için  geçtiğimiz yıl Valilik, TOKİ, AFAD ve VASKİ'nin içerisinde yer aldığı toplantılar yapıldı ama halen o ihaleler yapılmadı. Karşılıklı imzalar atıldı ama halen bitirilmiş değil. Haliyle vatandaş da sorunu Belediyelerden, VASKİ'den bilmektedir. Bu sorunla gelen şikayetlerde göstereceğimiz adres belliyken kırmamak adına yardımcı oluyoruz. Bunu yaparken de haksızlık da yapıyoruz. Çünkü başka yerin suyunu alıp buraya veriyoruz, diğer tarafta da mağduriyetler, haksızlıklar söz konusu" ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 10:23
YORUM EKLE