Hazırlıklar başladı... Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! "1 Milyon Suriyeliyi ülkelerine geri göndereceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AFAD koordinasyonunda İdlib’de inşa edilen briket evlerin anahtar teslim törenine video mesajla katıldı. Erdoğan yaptığı açıklamada, 1 milyon Suriyelinin dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içerisindeyiz.

Hazırlıklar başladı... Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! "1 Milyon Suriyeliyi ülkelerine geri göndereceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Misafir ettiğimiz 1 milyon Suriyelinin dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içerisindeyiz." Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, "Türkiye'nin sınır ötesi harekatlarını başlattığı 2016 yılından bugüne kadar oluşturduğu güvenli bölgelere yaklaşık 500 bin Suriyeli geri dönüş yapmıştır. Göçü sınır ötesinde tutmaya yönelik stratejimizi gönüllü geri dönüşü teşvik edecek projelerle destekliyoruz.

Özellikle briket evler bu adımlardan biriydi. Şimdi de ülkemizde misafir ettiğimiz 1 milyon Suriyelinin dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içerisindeyiz. Bu projeyi ülkemizdeki ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının desteği ile hayata geçireceğiz.

Azez, Cerablus, Elbab, Telabyat ve Resulayn olmak üzere 13 bölgedeki yerel meclislerle birlikte yürüteceğimiz bu proje birhayli geniş kapsamlıdır. Konuttan okul ve hastaneye kadar, günlük hayatın tüm ihtiyaçları ile tarımdan sanayiye kadar kendi kendine yeterli tüm ekonomik altyapı bu projenin içinde yer alacaktır. İnşallah Suriye'nin diğer kısımları da güvenli hale geldiğinde oralarda da benzer çalışmaları yürüterek gönüllü geri dönüş için gerekli zemini hazırlamanın gayreti içinde olacağız." dedi.

ENSONHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2022, 13:08
YORUM EKLE