banner290

HDP'li Işık, Bakan Soylu'ya Van'da çürümeye terk edilen Adliye Lojmanlarının akıbetini sordu!

Van’ın Edremit ilçesine bağlı Süphan Mahallesi’nde yedi yıl önce hâkim ve savcılar için yaptırılan 150 lüks konutluk Adliye lojmanları çürümeye ve talan edilmeye devam ediliyor. Yapıldıktan sonra kaderine terk edilen konutlar adeta harabeyi andırırken sonun çözümü içinde çağrılar gelmeye devam ederken HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, problemi meclis gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya çürümeye terk edilen Adliye Lojmanlarının akıbeti hakkında soru önergesi sundu.

HDP'li Işık, Bakan Soylu'ya Van'da çürümeye terk edilen Adliye Lojmanlarının akıbetini sordu!

Yaklaşık 50 milyon liraya mal olan lüks lojmanların kapı, pencere ve fayansları dahil birçok malzemesi çalınırken, daha önce onlarca kez gündeme gelmesine rağmen çözüm üretilmeyen konutlar için HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, problemi meclis gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’ya soru önergesi sundu.

"MOLOZ YIĞININA DÖNÜŞMÜŞTÜ"

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiği soru önergesinde şunlara yer verdi: "Van’ın Edremit ilçesinde Süphan Mahallesi’nde yaklaşık 15 bin metrekarelik alana yapılan 150 lüks konutluk Adliye lojmanları vakasının birçok açıdan soruşturulması ve incelenmesi gereklidir. Yaklaşık 50 milyon TL maliyetle 2012 yılında yapımına başlanan bu lüks konutların 2014 yılında yapımının tamamlandığı ifade edilmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından adliye personellerinin kullanımı için bu lüks konutların yaptırıldığı ancak bu lojmanların “güvenlik gerekçesi” nedeniyle kullanıma açılmadığı kamuoyuna yansımıştır. Yıllarca kullanılmayan ve korunmayan bu konutların 2017 yılında Van Sağlık İl Müdürlüğü’ne devrinin gerçekleştirildiği iddia edilmektedir. Ancak üzerinden çok uzun bir süre geçmesine rağmen kullanılmayan konutların bu arada talan edildiği bir durumla karşı karşıya kalınmıştır. Lüks konut olarak inşaatı tamamlanan bu 150 konutluk devasa kampüsün, dış cephe yalıtım malzemelerinin söküldüğü, kapı-pencere ve tesisatlarının çalındığı, merdiven ve tezgah mermerlerinden çatı malzemelerine varana kadar tüm yapı bileşenlerinin parçalandığı, bazı bölümlerinin yakıldığı bir talan tablosu ortadadır. Sahipsiz bırakılan ve korunmayan devasa inşaat kompleksi, otoparkı ve bahçesi ile birlikte neredeyse kullanılamaz bir moloz yığınına dönüşmüştür." cümlelerine yer verdi.

IŞIK: “VAN’DA YOKSUL BİNLERCE HANE MEVCUTKEN 150 KONUTUN YOK OLMASINA İZİN VERİLMEMELİ”

Milletvekili Işık, verdiği önergenin devamında şunları kaydetti: "Van’da konut sahibi olmayan, kiracı, yoksul, engelli bireylerin yaşadığı on binlerce hane mevcuttur. İnşaat maliyetlerinin yüksekliği, hane gelirlerinin düşüklüğü ve yaşanan ekonomik kriz nedeniyle konut sahibi olmak dar gelirli yurttaşlar için neredeyse mümkün değildir. Bu nedenle toplu konut projelerinde önceliğin bu alt düzey geliri olan yurttaşlara verilmesi gerekir. Onbinlerce Vanlının konut ve barınma sorunu yaşadığı, binlerce kamu emekçisinin kiracı olduğu bu kentte 150 konutluk bir sitenin bu şekilde israfı ve talan edilmesi kamu vicdanını yaralamaktadır. Burada kullanılan kamu kaynağı ile kaç bin yurttaşın barınma sorunu giderilebileceği gibi, bu yapıların daha da yok olmasına neden olmadan dönüşümü ve kamu yararı doğrultusunda kullanımı için kamu otoriteleri ve ilgili bakanlıklar hızlı bir şekilde harekete geçmelidir. Bir yanda evsizlik ve yüksek kira sorunu ile mücadele eden insanlar varken 150 konutun bu şekilde yok olmasına izin verilmemelidir. Bu alandaki lüks konutlar binlerce öğrencinin barına bileceği bir yurt kampüsüne, kamu personellerinin daha ekonomik barınabileceği lojmanlara veya yoksul yurttaşlara kira ödeme karşılığında hibe olarak verilen evlere dönüşebilir. Bu şekilde metruk binalar olarak bırakılması; muazzam bir kamu kaynağı israfına, madde bağımlılarına mekan olmasına ve suç mahallerine dönmesine yol açacaktır."

"KONUTLAR METRUK VE KULLANILMAZ HALDE"

Son olarak önergede şunlar yer aldı: “ Konu hakkında önceden sorduğumuz soru önergesine verilen yanıtta 2014 yılında Adalet bakanlığı için yapılan söz konusu konutların, hiç kullanılmadan 2017 yılında Sağlık Bakanlığına, hiç kullanılmadan 2018 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, yine hiç kullanılmadan 2021 yılında Emniyet Genel Müdürlüğüne devredildiği ifade edilmiştir. Aradan geçen süreye rağmen 2022 yılı Ağustos dönemi itibariyle konutların metruk ve kullanılmaz haldeki durumunda bir değişiklik yoktur.

Bu bağlamda;

1)Van’ın Edremit ilçesinde, Süphan Mahallesinde yapımı 2014 yılında tamamlanan 15 bin metrekare alandaki 150 lüks Adliye Lojmanının toplam ihale bedeli ve kamu bütçesine yükü ne kadar olmuştur? Konutlar hangi ihale yöntemi ile yapılmıştır? Konutların teslim tarihinde gecikme yaşanmış mıdır?

2)Konutların Adalet Bakanlığından Sağlık Bakanlığı’na, oradan Çevre Şehircilik Bakanlığı’na, oradan da İçişleri Bakanlığına devri için herhangi bir kamu bütçesi harcanmış mıdır? İçişleri bakanlığı bu konutları devir almadan önce incelemiş midir?

3)Süphan Mahallesindeki 150 “Lüks Adliye Lojmanının” kullanıma açılmamasının gerekçeleri nelerdir? Güvenlik gerekçesi iddiasının dayanakları nelerdir? Bu bölgede neden güvenlik sağlanamadığı iddia edilmektedir? Söz konusu gerekçeler inşaat yapılmadan önce söz konusu değil miydi? Bu bina kompleksine benzer şekilde “yapılıp hiç kullanılmayan başka herhangi bir toplu konut projesi mevcut mudur?

4)Aradan geçen süreye rağmen kullanıma açılmayan 150 lüks konutun talan edildiğinden, metruk ve riskli binalara dönüştüğünden bilginiz mevcut mudur? Konu hakkında bakanlığınızın yürüttüğü bir soruşturma mevcut mudur? Ortaya çıkan kamu zararının miktarı nedir? Bu zarar sorumlularına rücu edilmiş midir?

5)Metruk binalara dönüşmüş 150 konutluk bu yerin rehabilite edilip yurt, lojman veya toplu konut olarak kullanımı için ilgili bakanlıklarla birlikte bir çalışma başlatacak mısınız?

6)Bu metruk ve riskli binalar rehabilite edilmeyecekse yakın dönemde yıktırılması yönünde bir çalışma başlatacak mısınız? Bu sorunu ne zaman çözeceksiniz?

7)Metruk bırakılan ve harabeye dönen bu toplu konutların durumu için bir fizibilite çalışması yapılmış mıdır? Kullanılabilir hale getirilmesi niçin ne kadar maliyet gereklidir?

8)Söz konusu binaların kamuoyu yararı içerecek şekilde kullanılması için nasıl bir çalışma planlıyorsunuz?

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE