banner211

HDP'ye saldıranlar yakalanmak üzere

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Adana ve Mersin'deki HDP saldırılarının faillerinin yakalanmak üzere olduğunu açıkladı.

HDP'ye saldıranlar yakalanmak üzere

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, HDP'nin Adana ve Mersin bürolarına düzenlenen bombalı saldırıların failinin DHKP-C'li çıktığını belirterek, yakalamak üzere olduğunu söyledi.

Arınç, Ak Parti'ye saldıranların da bunun cezasını mutlaka göreceklerini belirtti.

Bülent Arınç, HDP'ye Mersin ve Adana'da yapılan bombalı saldırıları kınarken, şunları söyledi:

"Açık yüreklilikle şunu söyledim. Bu bir alçaklıktır. BDP'ye veya HDP'ye yapılan bu işi bize yapılmış gibi kabul ederiz. Hangi partiye yapılmış olursa olsun, bu tip tertiplerin bir alçaklık olduğuna inanıyoruz. Bunu ortaya çıkaracağız kim hangi amaç ile yaptıysa bunu herkes bilecektir. Allah hamdolsun dün akşam itibariyle kim olduğu belli oldu, yakalamak üzereyiz. Ve ortaya çıktı ki DHKP-C örgütünde pek çok eylemlere katılmış bir hain tekidir. Ama birileri bunu Ak Parti'nin yaptırdığını söylüyordu veya HDP'nin ve HDP'nin kendi içinden bunu yapanların olduğunu söylüyorlardı. En azından faili ortaya çıktı."

Ak Parti seçim bürolarına ve araçlarına saldırılar olduğunu hatırlatan Arınç, "Bunu reddediyoruz, bunun hesabını görürüz, bunun cezasını mutlaka görecekler. Ama biz hiç kimseye karşı, hangi siyasi parti olursa olsun baskı kurmak tehdit etmek hakaret etmek hakkına sahip değiliz" dedi.

 

"AK PARTİ'Yİ GÜÇSÜZ BIRAKMAK İSTİYORLAR"

Siirt Polisevi'nde Ak Partililerle kahvaltı yapan Bülent Arınç, seçimlere girildiğini ve genel merkezin verdiği yetki ile kendisinin teşkilatları gezdiğini anlattı. Ak Parti iktidarını güçsüz bırakmak için çabalar olduğunu anlatan Arınç, "HDP barajı aşar mı aşmaz mı kavgası bizim için önemli bir kavga değildir. Bir parti ki seçime girmiştir, millet onu sever ise oy verirse barajı aşar, sevmezse güvenmese oy vermese barajı aşmaz. Milletimiz böyle baskılara prim vermez ve vermeye de niyeti yoktur. Ancak bilelim ki Türkiye'de bu seçimde içeride ve dışarıda Ak Parti zayıflatmak için çalışmalar var, onu için biz her seçimden daha fazla çalışmalıyız. Yaptığımız hizmetler ortadadır" dedi.

 

"ANT IRKÇILIK KOKUYORDU"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, her sabah okullarda öğrencilere okutulan andımız konusunda eleştiride bulunduğu için Necmettin Erbakan'ın 1.5 yıl hapse çarptırıldığını söyleyerek, şöyle dedi:

"Hamdolsun ben Meclis Başkanı idim, arkadaşlarımız ile oturduk Ak Parti döneminde bir kanun teklifi getirdik ve Erbakan'ı cezaevine girmekten kurtardık. Ama o ant yıllarca çocuklarımıza hem yalan söyleten, hem de ırkçılık kokan bir şeydi. Kaldırdık kötü mü oldu? Yok, iyi oldu. Bundan dolayı herkes memnun olması gerekir. Bu memlekette Kürt, Arap kardeşlerimiz var, başkaları da var. Onlar bizim canlarımız ret ve inkar ediliyorlardı, biz onların her şey kabul ettik ve siz varsınız dedik. Ve kadim memleketlerde, kadim halklarsınız bu topraklar üzerinde kendini Arap bilen de, Kürt bilen de var. Onların dili var, onların medeniyetleri var, onların kültürleri var, onların kitapları var şarkıları var ağıtları var her şeyleri var."

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 16:31
YORUM EKLE