banner211

İngiliz bilim insanı Sir John Bell: Korona virüsü sonsuza kadar yok olmayacak

Oxford Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan bilim insanı Sir John Bell, korona virüsü salgını konusunda karamsar bir tablo çizdi. "Gerçek şu ki, bu patojen artık sonsuza dek burada, bir yere gitmiyor" diyen Bell, "Bu virüsün yeniden faaliyete geçtiği kışlar yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

İngiliz bilim insanı Sir John Bell: Korona virüsü sonsuza kadar yok olmayacak

ÇOCUK FELCİNİ ÖRNEK VERDİ

Bell, kendi üniversitesinin aşı çalışmalarında olumlu sonuç elde ettiğini açıklamasından bir gün sonra  İngiliz Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, “Gerçek şu ki, bu patojen artık sonsuza dek burada, bir yere gitmiyor” dedi. Diğer hastalıklardan örnek veren Bell, şu ifadeleri kullandı: “Sözgelimi, çocuk felcini ortadan kaldırmakta ne kadar zorlandıklarına bakın. O program 15 yıldır devam ediyor ve hâlâ o noktaya varamadılar. Dolayısıyla bu da gidecek ve gelecek; bu virüsün yeniden faaliyete geçtiği kışlar yaşayacağız.”

‘AŞI UZUN SÜRE KALICI OLMAYACAK’

İmmünoloji alanındaki çalışmalarıyla ‘Sir’ unvanını da almış olan Bell, aşı için de karamsar bir tablo çizdi: “Aşının, uzun bir süre devam edecek kalıcı bir etkiye sahip olması muhtemel değil. Dolayısıyla daimi bir aşılama, sonra daha fazla hastalık, daha fazla aşılama ve daha fazla hastalık döngüleri yaşayacağız. Dolayısıyla, [bu virüsü] tüm nüfusta ortadan kaldırabileceğimiz fikri gerçekçi değil.”

YORUM EKLE