banner290

İran hükümeti 15 günlük kapatma kararı aldı! Kapıköy yeniden kapanıyor mu?

İki yıla yakın bir süre kapalı kaldıktan sonra geçtiğimiz aylarda açılan Kapıköy-Razi arası geçişleri ile ilgili kapanma iddiaları gündeme bomba gibi düştü. İran hükümetinin yeniden kapatma kararı alması Van’da şok etkisi yarattı.

İran hükümeti 15 günlük kapatma kararı aldı! Kapıköy yeniden kapanıyor mu?

ŞEHRİVAN ÖZEL: MEHMET ALİ EKİNCİ-ŞABAN BEYAZSAÇ –

Pandemi sürecinde iki yıla yakın bir süre kapalı kalan ve Van esnafının en büyük gelir kaynağının kesilmesine neden olan Razi-Kapıköy sınır kapıları bir kez daha gündemde. Geçtiğimiz aylarda yeniden açılan ve geçişlerin başladığı kapıdaki hareketlilik heyecan yaratırken İran hükümetinin yayınladığı bir genelge ile geçişleri 15 gün süre ile kapattığı öğrenildi. Gözler bu karar sonrası Kapıköy’deki geçişlerin durup durmayacağına çevrilirken Şehrivan’ın görüştüğü isimler kapanma ile ilgili detayları paylaştı.

İRAN 15 GÜNLÜK KAPATMA KARARI ALDI!

İran İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından alınan ve 25 Aralık itibariyle geçerli olacak karar ile Kapıköy Sınır Kapısı başta olmak üzere birçok sınır kapısı kapatılırken, ülkeye havayolu ile girişlere de kısıtlama getirildi. Acil önem arz etmektedir notuyla muhataplarına gönderilen karar metninde, “Yeni omikron türünün yaygınlığı ve yolcu kontrollerine ilişkin 159010 numaralı ve 19 Aralık 2021 tarihli yazıya atıfla, Sayın Cumhur Başkanının Korona ile Mücadele Merkezi ile 19 Aralık 2021 tarihinde yaptığı toplantı akabinde aşağıda yazılı mevzuat uygulanması üzere iletilmektedir. Tüm kurumların ve Genel Valiliklerin korona ile ilgili fiili durumun korunması ve yeni bir korona pikinin yaşanmaması doğrultusunda aşağıda yazılan mevzuata aşırı özen gösterip uygulamaları gerektiği ve Korona ile Mücadele Karargâhına rapor vermeleri gerekmektedir.” İfadelerine yer verildi.

BİR ÇOK ÜLKEYE GİRİŞLER KAPATILDI!

Alınan karar doğrultusunda İngiltere, Fransa Norveç ve Danimarka, Botsvana, Namibya, Esvatini, Lesoto, Zimbabve, Malavi ve Güney Afrika ülkelerinden İran’a girişler 15gün süre ile yasaklanırken, İran vatandaşlarının kara sınır yoluyla komşu ülkelerden İran’a girişleri sağlık protokolleri çerçevesinde olacağı belirtilerek İran’da bulunan yabancıların çıkışlarına yönelik herhangi bir engelin olmadığına vurgu yapıldı. Kısıtlama ve yasakların, İran’da 6 Ocak’ta kitlesel olarak yad edilen Hz. Fatıma’nın Şehadeti münasebetiyle yaşanacak yoğunluk sebebiyle virüsün yayılımını azaltmaya yönelik alınan tedbirlerden olduğu iddia edildi.

KAPIKÖY-RAZİ HATTI DA KAPANIYOR MU?

Genelge sonrası durumu Şehrivan aracılığı ile yorumlayan turizmciler; söz konusu karar ile ilgili İranlı muhatapları ile görüştüklerini dile getirirken, ilk etapta öğrendikleri bilginin giriş-çıkışlardaki yasağın sadece günübirlik gidiş geliş yapanlar için geçerli olduğunu söyledi. Turistik geçişlerle ilgili kesin bir kapanma kararı olmadığını söyleyen turizmciler, buna rağmen konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü ve turistik geçişlere yönelik de bir kapanma gelip gelmeyeceği detayını öğrenmeye çalıştıklarını söyledi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2021, 13:18
YORUM EKLE