banner211

İŞ-KUR'DAN STAJYER GENÇLERE MÜJDE

Van’da mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayanların istihdama kazandırılması amacıyla hazırlanan ‘İşbaşı Eğitimi Programı’ kapsamında 2015 yılının ilk altı ayında 500 kişinin faydalandırıldığı bildirildi...

İŞ-KUR'DAN STAJYER GENÇLERE MÜJDE

Van’da mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayanların istihdama kazandırılması amacıyla hazırlanan ‘İşbaşı Eğitimi Programı’ kapsamında 2015 yılının ilk altı ayında 500 kişinin faydalandırıldığı bildirildi. 


İşsizliğin azaltılmasına yönelik başlatılan ‘İşbaşı Eğitimi Programı’na Van’da da yoğun ilgi gösterildi. Hem maaş hem de sigorta primi desteği alan stajyer işsizler, Türkiye İş Kurumu'ndan (İş-Kur) bu programa dahilinde aylık 949 lira para desteği alıyor. Türkiye genelinde başlatılan Van’da da büyük ilgi gören programa her ay 90 kişinin başvuruda bulunduğu belirtildi. Konu ile ilgili Çalışma ve İş-Kur Van İl Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, geçtiğimiz yıl bu programdan faydalandırılanların sayısının 600’ü bulduğu belirtilirken, bu yılın ilk altı ayında ise 500 civarında stajyer işsizin yararlandırıldığı açıklandı. Programı kapsamında istihdam edilecek kişilerin ücretinin 6 ay boyunca karşılandığını anlatan İş-Kur yetkilileri, “Bu programdan herkes faydalanabiliyor. En az iki sigortalı işçi çalıştıran bile bundan faydalanıyor. Program süresine bağlı olarak katılımcılara net asgari ücret düzeyinde gelir elde etme imkanı veriliyor. 6 aylık sürenin sonunda işverenin 2 ay daha stajyeri çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Eğer performansından memnun kalındığı takdirde o işyerinde çalışmaya devam ediyor. Ama bizim programımız kapsamında istihdamını sağladığımız süre 6 aydır. İşverenlerin istihdam etmeyi planladıkları kişileri hiçbir gider ödemeden işbaşında yetiştirmelerini ve program devam ederken veya program sonunda istihdam etmelerini sağlayan işbaşı eğitim programına 2 ile 10 sigortalı çalışanı olan işletmeye 1, 11 ve üstü sigortalı çalışanı olan işletmelere ise çalışan sayısının yüzde 10’u kadar elemanı alma imkanı sunuluyor. Programın temel amacı mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırılarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerinin artırılması. İş-Kur tarafından işsizliğin azaltılmasına yönelik olarak yürütülen aktif işgücü piyasası programlarından biri olan işbaşı eğitim programı, kuruma kayıtlı işsizlerin yine kuruma kayıtlı işyerlerinde sahip oldukları mesleki bilgilerini uygulama yaparak pekiştirmelerini iş ve üretim süreçlerini görerek öğrenme imkanı sağlıyor” denildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2015, 12:28
YORUM EKLE