banner211

İSTANBUL'DAN NEYİMİZ EKSİK?

Büyük bir kısmı 1’inci derece bir kısmı da 2’inci derece deprem bölgesi olan Van’da son zamanlarda yükselen yüksek yapılar vatandaşın kafasında soru işareti oluşturdu.

İSTANBUL'DAN NEYİMİZ EKSİK?

2011 yılında meydana gelen depremde büyük bir yıkım yaşayan Van’da o tarihten sonra yapılaşmaya da, imara da, depreme de olan bakış açısı değişti. Yıllarca deprem gerçeğini bilmeden yapılan yapılardaki ‘kalite’ faktörü bir kez daha öne çıkarken, yıkılan onlarca yapıdan sonra yüksek bina, sağlam bina konusu bir kez daha tartışmaya açıldı. O dönem kabinesiyle birlikte Van ile yakından ilgilenen dönemin Başbakanı Erdoğan da yaşanan yıkımlardan sonra yapılaşmadaki yüksek katları eleştirmiş ve o dönem Van’daki konuşmasında şu ifadelere yer vermişti; “Bugün baktım. Benim Vanlı kardeşlerim yüksek konutlu binalar yapıyor. Biz 8 katlı binalar yapıyorsak depreme adeta davetiye çıkarıyoruz. Azami 5 kat yapmalıyız.” Bu açıklamaya rağmen Van’da katla ilgili bir sınırla gelmemiş, bu tarihten sonra da çalışmalar devam etmişti. Tüm bu görüşlerin ardından vatandaşın kafasında bir kat sınırlaması olup olmadığı, Van’ın yeni gökdelenlerinin sakıncaları tartışılırken işin uzmanları artısıyla eksisiyle Van’ın yeni binalarını Şehrivan’a değerlendirdi. İşi yapanlar, uzmanlar, denetleyenler zeminin sağlam olması halinde sakınca olmadığına değindi. Gidişata tek itiraz ise İnşaat Mühendisleri Odası’ndan… Mühendisler Odası yüksek katlara yasal olarak karşı çıkmıyor ama Van’ın imar derdine değinerek, diyor ki: “Şu an en büyük sorun şehir merkezinin imar sorunudur. Tadilatların önüne kesinlikle geçilmeli…”

 

2014 yılı ile birlikte büyükşehir olan Van’da, geç de olsa büyükşehir olma belirtileri görülmeye başlıyor. Van ilk kez büyük toplu taşıma araçları ile buluşup, çok katlı binaların yapıldığı bir kent haline geliyor… AVM’ler açılıyor, kent Cumhuriyet-Maraş Caddesi mecburiyetinden kurtarılıyor… Fakat tam bu noktada herkesin merak ettiği bir nokta var. O da 2011 yılında büyük bir yıkımı ve depreme hazırlıksız olmanın sıkıntısını yaşayan Van’da yüksek katlı binaların yapılması ne kadar doğru? 2011 yılında yaşanan 7,2’lik depremin ardından Van’da yapılacak binalarda 5-6 katın üzerine çıkılmayacağı belirtilmesine rağmen bugün yapılan binaların hemen hemen hepsi de 6 katı aşmış durumda… Bu konuda bir standart var mı yok mu? Zemin bu binalar uygun mu? İmar bu gidişata ne diyor… İşte tüm o soruların cevapları…

 

TADİLATA GEBE BİR İMAR PLANI

Konuya dair Şehrivan’a konuşan ilk İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kamuran Turgut oldu. Yüksek binalar konusu ile deprem gerçeğinin bir kez daha ön plana çıktığı yapılarla ilgili konuşan Turgut, depremde yüksek binaların değil mühendislik hizmeti görmeyen binaların yıkıldığını kaydetti. Turgut konuyla ilgili olarak ayrıca; “Bizim amacımız depreme dayanıklı yüksek katlı yapabilmektir. Ama yüksek katlı yapılar yapılınca nasıl yapıldığına dikkat etmek gerekiyor.” Dedi. Öncelikle şehrin imarına bakılması gerektiğine işaret eden Turgut, şuanda Van’da yapılan yüksek katlı binalara karşı olduklarını belirtti. Turgut, “Şu an mevcuttaki binalara karşıyız. Buna karşı olmamızın sebebi de şu: Şu an bir şirket Van merkezde 14 katlı bir bina yapıyor. Aynı civarda 11 katlı bir bina yaptı. Ama mevcut yola baktığımız zaman 24 metrelik bir yol var. Peki, bu yol yeterli olur mu sizce. Tabiide yeterli olmaz. Yine aynı caddede bir AVM açılıyor. Sadece bir arabanın o yol güzergâhında yolcu indirip bindirmesi 10 saniye dahi sürerse oradaki trafik sıkışıklığını siz düşünün. Onun için biz oradaki kata karşıyız. Çünkü şu an şehir merkezinde yeterince büyük yollar yok, alt yapı müsait mi? Eğer bir binaya yüksek kat verilecekse bunun alt yapı, yeşil alanı ve ana artel yolların düşünülmesi gerekiyor. Bunlar düşünülmeden kalkıp şehir merkezinin ortasına, daracık bir yol varsa orada yapılacak binaya yüksek kat verildiği zaman burada bir trafik yoğunluğu oluşur. Zaten Van’ın alt yapısı bu binaları taşımaya elverişli değil.” İfadelerine yer verdi.

 

TURGUT: YÜKSEK BİNAYA KARŞI DEĞİLİZ AMA…

Yüksek kata karşı olmadıklarını ve en büyük sorunlarının imar olduğunu belirten Turgut, “Bizim dileğimiz isteğimiz herkese eşit emsallerin verilmesi. Bir yerde bir vatandaş 6 katlı bir yapı yapıyorsa o bölgenin hepsinin 6 katlı olmasını istiyoruz biz. Görüntü kirliliği olmasın istiyoruz. Bir yerde herhangi bir vatandaşa 12-13 kat veriliyorsa bir zahmet koşullar uygunsa diğer vatandaşlara da aynı katlar verilsin. Bizim tek istediğimiz herkese eşit emsaller doğrultusunda, trafik yoğunluğunun olmadığı, alt yapısını taşıyacak, yeşil alanı yerleşecek şekilde bir yapının oluşmasıdır. Biz inşaat mühendisleri olarak kalkıp kata karşıyız dersek biz kendimizle çelişiriz. Zaten binalar 2-3 katlı yapılacaksa biz inşaat mühendislerinin bir işi olmaz.” Diye belirtti.

 

TURGUT: ÇARPIK YAPILAŞMA ALDI BAŞINI GİDİYOR

Van’ın deprem risk bölgesi olarak görülmesine rağmen bu kadar çok yüksek katlı binalara maruz kaldığını ve belediyenin bu konuda duyarlı davranması gerektiğine vurgu yapan Turgut, “Biz her zaman eşit emsallerin verilesinden yanayız. Ama yüksek katlı bir yapı yapılacağı zaman bunun ruhsatı mevcut imara göre verilmeli. İkincisi o binanın alt yapısının, yollarının, yeşil alanın düşünüldükten sonra eğer bunları ciddi bir şekilde taşıyorsa oraya yüksek kat verilebilir. Doğru diyorsunuz Van bir deprem bölgesi. Ona bakarsanız İstanbul’da deprem bölgesi. İstanbul’da neden 30-40 katlı binalar yapılıyor. Yapılacak bina eğer mühendislik hizmeti görmüşse, statiği mevcut kata göre çözülmüşse sıkıntı olmaz. Ama bu durum o civardaki bütün yapılar için geçerli olmalı. Bölge bazından bakılmalı konuya. Örneğin Bahçıvan Mahallesi için 7 katlı olacak denilsin ve o mahallede 7 kattan fazla yüksek hiçbir bina yapılmasın. Bu defada mahalle bazında Bahçıvan Mahallesi 7 katlı olacak. Bakıyorsunuz yapılan bir bina 14-15 katlı. Yan tarafta 5 katlı, diğer tarafta 3 katlı yapmış. Böyle bir imar olamaz. Biz buna karşıyız. Amacımız eleştirmek değil. O binalara o kadar katların verilesini sorgulamaya kalkarsak işin içinden çıkamaz. Dışarıdan bakılınca burada herkes de suçludur. İnsanların hakları gasp edilmeden herkese eşit şartlar altında emsal verilsin.” Dedi.  Buradan bakalım Van’a çarpık yapılaşma aldı başını gidiyor. Böyle bir yapılaşma olamaz. Biz buna karşıyız. Biz diyoruz ki herkese bölge bazında emsaller verilsin ve bu emsallerin de dışına çıkılmasın.” Şeklinde konuştu.

 

TURGUT: TADİLATA GEBE BİR İMAR PLANI VAR

Depremde yıkılan binaların hiçbirinin de mühendislik hizmeti görmüş binalar olmadığını kaydeden Turgut, mühendislik hizmeti görmüş binaların hiçbirinin de zarar görmediğini belirtti. Turgut, “Buna çok dikkat edilmeli. Bütün vatandaşlara eşir emsal verildiğinde çarpık yapılaşmada olmaz, birileri kalkıp şuana şu kadar kat vermişsin bana da ver demez. Böyle sıkıntı da ortaya çıkmaz. Bu sıkıntının önüne geçmek için belediyenin dimdik durması gerekiyor. Haklar gasp edilmeden dimdik durması gerekiyor. Şu an şehir merkezine bakıldığında 6-7 katlı bir yapılaşma var. Bu saatten sonra bu 6-7 katın önüne geçilmesi çok zor. Çoğu bina yeni yapıldı. Binaların ortalama ömrü de 50 ila 100 yıl arasındadır. Bu binada 50 yıl içinde yıkılmayacağı için bunu kabullenmek zorunda kalıyoruz. Önüne geçilmesi için binalara göre revize çalışması yapılmalı, revize imar çalışması yapıldıktan sonra bölge bazında emsal verilmeli. Ve belediye bu kararının arkasında dimdikte durmalı. Ama onlar kalkıp da tadilata gebe bir imar plan yaparsa yani şu an olduğu gibi yapılırsa işin içinden çıkamazlar. Şu an en büyük sorun şehir merkezinin imar sorunudur. Tadilatların önüne kesinlikle geçilmeli. Bu konuda gerekli yetkili merciler ve siyasiler dimdik arkasında durmalı ve kentin geleceği için destek olmalılar.” Şeklinde konuştu.

 

DENETİM ‘SIKINTI YOK’ DİYOR!

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Sardur Yapı Denetim yöneticisi olan İnşaat Mühendisi Yavuz Selim Camuşcu ise zeminin iyileştirilmesi halinde Van’da yüksek katlı binaların yapılmasının hiçbir sakınca olmadığını dile getirdi. Camuşcu Van’da son zamanlarda yapılan yüksek katlı binaların Van’a büyükşehir havası verdiğini ve doğru yapılması halinde artı değer katacağını da hatırlatarak; “Bugün İstanbul’da nasıl yüzlerce katlık gökdelenler yapılıyorsa Van’da da yapılabilir. Üstelik İstanbul Van’a kıyasta deprem riski çok daha yüksek bir kent. Ama orada yapılıyor, haliyle Van’da da yapılabilir. Eğer zemin iyileştirirlerse iyi olur. Normalde Van’da 7 kat maksimumdur ama bununla ilgili bir standart yok. Ama zemin iyileştirme yapılırsa projeye göre 15-20 kat yapılabilir. Yani bu noktada önemli olan yapıyı olması gerektiği gibi yapmak.”

 

“YÜKSEK BİNA TEHLİKELİDİR DİYE BİR ŞEY YOK”

Van’da son zamanlarda yapılan yüksek yapıların bu noktada yapı denetim konusunda ciddi bir hassasiyet gösterdiğini de hatırlatan Camuşcu, ayrıca; “Van’da son zamanlarda yapılan binalar az katlı binalara oranla kat be kat daha sağlam ve depreme dayanıklı. Biliyorsunuz Van’da normalde C30 kullanılıyor. Ama şu an YTY’nin yaptığı inşaatlarda bugün C50 betonuyla yapılıyor. ORSAY’ın yaptığı kulelerde de yine ha keza aynı kalitede betonlar kullanılıyor. Bu da demek oluyor ki: Allah göstermesin olası bir depremde iki binaya gidip içinde hiç endişe etmeden oturulacak kalitede yapılıyor. O derece güveniyorum. Hem projelendirmeleri hem kaliteleri çok iyi. Yine Van’ın ilk yüksek katlı binası Elit World Oteli de bunun bir örneği. Hatırlarsınız Deprem olduğunda Elit World’un kabası bitmişti. Tam karşısında 5-6 katlı bina da vardı ve o bina yıkıldı. Fakat karşısındaki yüksek kaliteli Elit’te ise hiçbir hasar olmadı. Her ne kadar tam olarak bitmemişse de bina dimdik ayakta kaldı ve hiçbir zarar görmedi. Ardından yaşanan depremlere rağmen sıkıntı olmadı.”

 

BU BİNALAR VAN’DA OLMALI!

Şartlar oluşursa yüksek bina problem değil. Ama zemin iyileştirmesi yapılmadan, beton kalitesi ve demir seçimleri projeye uygun yapılmazsa tabi ki problem yaratır. Bir şehirde bir kat sınırı konulursa ve herkes ruhsat alırsa sıkıntı yok. Ama Van’daki ruhsatların yüzde 80’i ruhsatsız yapılıyor zaten. Bu yüzde 80 oranında çarpık kentleşmeye neden olan kata uyulmamış, yolu düzenlememiş yerler düzelecek ki çarpık kentleşme önlenebilsin. Konya gibi olmak istiyorsak imar yeniden düzenlenmeli. O yüzden şu anda usülüne göre yapılan binalarla ilgili de olumsuz konuşmak doğru değil. Aydın Perihan, Elit World, Orsay, YTY… Bu şirketler Van için büyük şans. Bunları kaçırmaya çalışmayalım. Bunlar istihdam sağlayacak binalar. Orada en az 300 kişi çalışacak. Mağazalarıyla, otoparkıyla önemli bir işlev görecek. Üstelik bu yatırımı yapan isimler 10 milyarlık bir yatırım yaptığında bunun 5 milyarını da toprağın altına gömerek bunun sağlamlığının zeminini hazırlayan isimler. Haliyle Van doğru bir şekilde yükseldiği için bir sorun yok. Zaten Van gelişimini yapısal anlamda tamamlamış değil en azından bunlarla bir adım atılmış olacak. Van büyükşehir değil büyük köy. Bunun önüne geçmek için de Global, Orsay, YTY gibi şirketlerin yaptığı bu binalar desteklenmeli. Şehir merkezinde bunlar verilmeyebilir ama yeni güzergahlarda olmalı.” Dedi.

 

ORSAY YÜKSEKLİĞİ AVANTAJA ÇEVİRDİ

Van’ın ilk ikiz kulelerini yapan ORSAY adlı firma ise gözlerin çevrildiği yapı olurken, konut projesi olarak yükselen Orsay Towers’in bitmesine sayılı günler kala o yapıda görev alan isim de Şehrivan’a konuştu. Konuyla ilgili Şehrivan’a konuşan ORSAY Yapı Şantiye Şefi Melih Gökçen yaptıkları ilk yüksek katlı konut projesi ile ilgili olarak; “Evet Van deprem bölgesi ama bu noktada depreme hazırlıklı ve bunu düşünerek yapılan yapıların oluşturduğu olumsuzluk yok. Zaten 2011 yılında da gördük Van’da depremde mühendislik hizmeti almış yüksek teknolojili hiçbir bina zarar görmedi. Deprem bölgesi olmak önemli ama biz burada deprem izolatörü kullandık, kaliteli malzeme kullandık. Eğer deprem kuşağına göre yapı inşa ederseniz bu konuda sıkıntı yaşamazsınız. Örneğin Elit World Otel’inden sonra biz de fore-kazık sistemlerini kullandık. Bunlar önemli adımlar. Deprem bölgesinde yüksek katlı bina yapmak önemli bir husus ama doğru yapılırsa tehlikesi ve dezavantajı yok. Aksine avantajları da var. Örneğin bizim projemizi yükselttiğimiz onlarca dönümlük arazinin yüzde 80 boş kaldı. Bir kısmı yapıda kullanıldı diğer kısmı yeşil alan ve yaşam alanlarına ayrıldı. Bu gelecek adına da önemli bir adım. Dünya artık yapılaşmayı bu şekilde yapıyor. Üstelik deprem sadece Van’da değil dünyanın diğer bölgelerinde de oluyor.” Dedi.

 

DEPREM MÜHENDİSİ ‘ZEMİN SAĞLAMSA SORUN YOK’ DİYOR!

Öte yandan Şehrivan’ın konuyla ilgili sorularını cevaplayan İnşaat Yüksek Mühendisi aynı zamanda Deprem Mühendisi olan Mete Ergun ise, doğru çalışmalar yapıldıktan sonra Van’da da diğer bölgelerde de yüksek bina yapılmasının sıkıntı yaratmayacağını belirtti. Ergun günümüzde katedilen teknolojik gelişmeleri ve dünyadaki örnekleri de hatırlatarak konu ile ilgili olarak; “Biliyorsunuz ki dünyada artık mühendislik önemli bir noktaya ulaştı. Okyanus doldurularak palmiye görünümlü adalar yapılıyor. Yüz, yüz elli katlı binalar yapılıyor. Burada temel nokta zemin etüdünün yapıldıktan sonra, gerekiyorsa zemin iyileştirilmesi yapılması,  yapının statik hesaplarının doğru bir şekilde hesaplanması ve yapının projesine uygun bir şekilde, yapı denetim kontrolünde yapılmasıdır. Van’da yüksek bina yapılmasında bir engel yok.” Dedi. 


ŞEHRİVAN GÜNCEL:MERAL YILDIZ-YUNUS EMRE AYKAÇ/ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2015, 09:47
YORUM EKLE

banner246