banner290

Japonya’dan Edremit Belediyesine afet desteği

2011 yılında Van’da hayatını kaybeden Japon gönüllü doktor Atsushi Miyazaki hatırasının korunması, adına Miyazaki Koru Parkı’nın oluşturulması gibi adımlar atan Edremit Belediyesi, Japonya ile işbirliğini bir adım öteye taşıdı. Başkan İsmail Say öncülüğünde Japonya’dan “Yerel Projelere Hibe Programı” kapsamında destek alındı ve bu destek kapsamında gerçekleştirilen hibe bir törenle duyuruldu.

Japonya’dan Edremit Belediyesine afet desteği

ŞEHRİVAN HABER: FATMA NUR POLATCAN-NECMETTİN DURSUN

Türkiye’de deprem tehlikesinin en yüksek olduğu yer olan Van için özellikle 2011 yılında meydana gelen depremlerden sonra tedbir amaçlı proje ve çalışmalara ağırlık verildi. Sadece ilçe bazında değil il, hatta bölge için hayata geçirdiği projelerle ilklere imza atan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, doğal afetlerle mücadele etme kapsamında çok önemli bir projeyi hayata geçirdi. Van'ın Edremit Belediyesi ile Japonya Büyükelçiliği arasında, “Yerel Projelere Hibe Programı” kapsamında belediyeye bir arama kurtarma aracının verilmesine ilişkin protokol imzalandı. Dünyada deprem ile mücadelede en önemli ülkelerden birisi olan Japonya ile işbirliği yapıp hibe almayı başaran Edremit Belediyesi’nin düzenlediği protokol törenine Japonya Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Aoyama Takero de katıldı. Törende konuşan Takero, “Bu proje ile sağlanan araç ve ekipmanların acil bir durumda olabildiğince çok canın kurtarılmasına katkı sağlamasını dilerim. Bu proje vesilesi ile Japonya ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkisinin daha da derinleşmesini dilerim.” dedi.

BAŞKAN SAY, DOSTLUĞU DESTEK İLE GÜÇLENDİRDİ

Göreve geldiği günden beri Edremit için çabalayan ve ilçeye yeni bir çehre kazandıran Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Sosyal belediyecilik anlamında birçok projeyi hayata geçiren Başkan Say, ilçeye kazandırdığı yeni projelerle ilin örnek belediyesi olmayı sürdürüyor. Sadece Edremit ile yetinmeyip tüm il hatta bölge için çalışan, bu kapsamda ilkleri hayata geçiren Başkan Say, belediye bünyesinde gerçekleşen bir proje ile bir ilke daha imza attı. Türkiye’de deprem tehlikesinin en yüksek olduğu yer olan Van için kolları sıvayan Say, afetlerle mücadele etme noktasında bir projeyi daha hayata geçirdi. Edremit Belediyesinin "Arama Kurtarma Aracı" projesi Japonya Büyükelçiliği tarafından hibe almaya hak kazandı. Proje çerçevesinde Edremit Belediyesi ile Japonya Büyükelçiliği arasında protokol imzalandı.

EDREMİT’E AFETLER KONUSUNDA DESTEK OLUNDU

Van’ın Edremit Belediyesi ile Japonya Büyükelçiliği arasında "Arama Kurtarma Aracı" hibe projesinin imza töreni gerçekleşti. Edremit Belediyesinin "Arama Kurtarma Aracı" projesi Japonya Büyükelçiliği tarafından hibe almaya hak kazandı. Proje çerçevesinde Edremit Belediyesi ile Japonya Büyükelçiliği arasında protokol imzalandı. İmza törenine Edremit Kaymakamı Yücel Erdem, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Japonya Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Aoyama Takero, kurum amirleri, AFAD ve belediye personeli katıldı.

ERDEM: AFAD ÜLKEMİZDE ÇOK BÜYÜK İŞLER KAT ETTİ

Proje kapsamında Büyükelçilik tarafından Edremit Belediyesine bir arama kurtarma aracının verileceğini belirten Edremit Kaymakamı Yücel Erdem, şunları kaydetti: “Ülkemiz afetlerden en çok etkilenen ülkeler arasında. Bu amaçla ülkemizde AFAD oluşturuldu. Van depreminde ülkemizde afetlerin yönetiminin merkezi bir yapıdan ve organize bir yapıdan yönetilmesi kararı alınarak Van depreminden sonra AFAD ülkemizde çok büyük işler kat etti. Afet dönemleri yönetilmesi gereken zor süreçlerdir. Japon devletiyle stratejik ortaklık seviyesinde ilişkilerimiz yürümekte. Bu ortaklıklar yerel yönetimlere sirayet etmekte, bazı yerel yönetimlere Japonya Büyükelçiliği destek vermekte. Edremit Belediyesi olarak bu desteklerden faydalanma konusunda çalışma yürüten Belediye Başkanımıza, ekibine çok teşekkür ediyorum.”

TAKER: 2001 YILINDAN BU YANA TOPLAM 83 PROJEYE 6.22 MİLYON AMERİKAN DOLARI HİBE DESTEĞİ VERMİŞTİR

Törende konuşan Japonya Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Elçi-Müsteşar Aoyama Taker, “Beni takdim ettiğiniz için teşekkür ederim. Edremit Belediye Başkanı Sayın İsmail Say ve değerli konuklar, beni Yerel Projelere Hibe Programı İmza Törenine davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Ne yazık ki bugün Sayın Büyükelçi Suzuki törene katılamadı, bu yüzden onun yerine Sayın Büyükelçi Suzuki’nin mesajını sizlere ben ileteceğim. Yerel Projelere Hibe Programı yerel bölgelerin ihtiyaçlarına hızlı ve dikkatli bir şekilde karşılık vermeyi amaçlayan bir programdır. Japonya Büyükelçiliği, Türkiye ile uzun dostane yıllara dayanan ilişkisi çerçevesinde, Türkiye'de aktif bir şekilde yerel projelere hibe desteği sağlamakta olup, 2001 yılından bu yana afet önleme, sağlık, kadın ve eğitim alanlarında toplam 83 projeye 6.22 milyon Amerikan Doları hibe desteği vermiştir” dedi.

“EDREMİT BELEDİYESİ İLE DOSTLUĞUMUZU DERİNLEŞTİRECEK YENİ BİR İŞBİRLİĞİ PROJESİNİ HAYATA GEÇİREBİLDİĞİM İÇİN ÇOK MUTLUYUM”

Taker, projeden söz ederek şunları aktardı: “Bu yıl hayata geçirilecek projeler ile ilgili olarak yaklaşık 280 adet başvuru gelmekle birlikte tüm başvuruların titizlikle incelenmesi sonucunda Edremit Belediyesi'nin başvuruda bulunduğu "Arama Kurtarma Aracı Sağlanması” konulu proje planını destekleme kararı aldık. Edremit Belediyesinin, Van depreminde hayatını kaybeden Japon sivil toplum örgütü çalışanı gönüllü Atsushi Miyazaki onuruna Miyazaki Koru Parkı'nın oluşturulması gibi Japonya ile derin bir bağı vardır. Van depreminin 10. yılı münasebetiyle Miyazaki Koru Parkı'nın açılış törenine katıldım. Edremit Belediyesi ile dostluğumuzu derinleştirecek yeni bir işbirliği projesini hayata geçirebildiğim için çok mutluyum. Afetlerin hiç olmamasının arzu edildiğini söylemeye gerek yok, ancak bir afetin meydana gelmesi durumunda hazırlıklı olmak da aynı derecede önemlidir. Bu proje ile sağlanan araç ve ekipmanların acil bir durumda olabildiğince çok canın kurtarılmasına katkı sağlamasını dilerim. Bu proje vesilesi ile Japonya ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkisinin daha da derinleşmesini dilerim.”

SAY: BU BİRLİĞİN İHTİYACI OLAN DONANIMLI BİR ARAÇ PROJESİ YÜRÜTMÜŞTÜK

İmza töreninde konuşan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, “Japonya Büyükelçiliği ile yürütmüş olduğumuz yerel yönetimler proje çalışmasında özellikle bölgemizin deprem bölgesi olması hasebiyle de arama kurtarma birliği kurmuştuk ve bu birliğin ihtiyacı olan donanımlı bir araç projesi yürütmüştük. Bu anlamda da bu aracın hibesiyle ilgili protokolümüzü sizlerin huzurunda imzalayacağız. Bu noktada gerek projemizi destekleyen gerek buraya kadar gelip protokolü imzalayan Japon heyetine teşekkür ediyorum” dedi.

“TÜRKİYE İLE JAPONYA DOSTLUĞU EDREMİT ÜZERİNDEN ÇOK GÜZEL BİR NOKTAYA GELDİ”

Say, Türkiye-Japon dostluğundan söz ederek, “Türkiye ile Japonya arasındaki dostluk yaklaşık 130 yılı aşan bir sürece dayanmaktadır. 1890 yılında başlayan ve günümüze kadar aralıksız devam eden bu birlik, beraberlik belediyemizin de yapmış olduğu projelerle, Miyazaki ile yepyeni bir ivme kazandı ve Türkiye ile Japonya dostluğu Edremit üzerinden çok güzel bir noktaya geldi ve bu inşallah yüzyıllar boyunca devam edecek” diye konuştu.

SAY: MİYAZAKİ’NİN ANITININ OLDUĞU TÜRK-JAPON DOSTLUĞUNUN İLELEBET DEVAM EDECEĞİ BİR ANIT PARK YAPTIK

Başkan Say, Ekim 2011 Van depreminin ardından meydana gelen artçı sallantılarda göçük altında kalarak hayatını kaybeden Japon yardım gönüllüsü Atsushi Miyazaki’yi anarak şunları söyledi: “Bundan 12 yıl önce 2011 Van Depremi’nde 1’inci depremden sonra 2’nci depremden önce Japonya’da bizdeki karşılığı ile AFAD birimi vardı. Onun gönüllüsü olarak Miyazaki on binlerce yol kat ederek Van’a gelmişti. İkinci depremde maalesef kalmış olduğu otel yıkıldı ve kendisi hayatını kaybetti. Biz de özellikle Miyazaki’nin bu vefa örneğine karşılıklı bir vefa olarak Bölge Hastanesi’nin yanında bulunan koruluk alanı restore ederek bir koru park haline getirdik ve içinde Miyazaki’nin anıtının da olduğu Türk-Japon dostluğunun ilelebet devam edeceği bir anıt park yaptık. Bunu da geçen sene Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi’nin de katılımıyla açılışını yapmıştık.”

“EDREMİT BELEDİYESİ OLARAK EDAK’I KURDUK”

Edremit Arama Kurtarma Birliği’ni anlatan Say, “Bölgemiz deprem bölgesi ve dünya ile ülkemiz özellikle son birkaç yıldır büyük afetlere maruz kalmaktadır. 2011 depreminden sonra Van, 1’inci derece deprem bölgesi olarak tescil edilmiştir. Biz de özellikle yakın zamanda yaşamış olduğumuz Bahçesaray, Çatak çığ felaketi, Başkale depreminden etkilenen bir bölge olarak Edremit Belediyesi olarak Van Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve AFAD Müdürlüğü ile ortak bir çalışmayla bir ekip kurduk ve adı da Edremit Arama Kurtarma Birliği (EDAK). Meclisimizce yönetmelikleri onaylanan bu birliğimiz hemen çalışmalarına başladı, eğitimlerini aldı, akreditasyonlarını bitirdi ve şu anda bölgede yerel yönetimler olarak arama-kurtarma birliği olan ilk belediyeyiz. Bu birliğimiz 24 erkek, 3 kadın personelden oluşmaktadır” ifadelerini kullandı.

SAY: ARAÇ DESTEĞİYLE AFETLERE MÜDAHALEDE DAHA KISA SÜREDE SONUÇ ALACAK

Say, hibe desteğini hak kazanan projeye değinerek, “Özellikle afet, acil durum, yangın, ilk yardım gibi pusula, hafif arama-kurtarma eğitimlerini alıp bunları tamamladı ve AFAD tarafından akredite edildi. Akreditasyon aldıktan sonra yaklaşık 10’a yakın görev aldı, AFAD ile birlikte bu görevleri başarıyla yerine getirdi. İnşallah bu Japonya Büyükelçiliğimizin desteğiyle de profesyonel araç desteğiyle de afetlere müdahalede daha kısa sürede sonuç alacak ve yaşanması muhtemel afetlerin zararlarını daha kısa sürede bertaraf edecek bir birliğimiz oldu. Bu noktada da özellikle hibe programının ve kabul gören projenin de afet kapsamındaki bir proje olması çok anlamlı olmuştur” dedi.

“BÖLGEMİZİN JAPONYA İLE ORTAK NOKTALARI VAR”

Türkiye-Japon dostluğunun devam etmesi temennisinde bulunan Say, “Yaşamış olduğumuz bölge, deprem bölgesi olması nedeniyle Japonya ile ortak noktaları vardır. Bu noktada Japonya deprem sınavını dünyada başarıyla veren ülkelerden biridir. Özellikle bu teknik iş birliği ve gönül birliği ile birlik-beraberliğimiz umarım yüzyıllar boyunca devam eder” diye konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER