Kapı açıldı, girişler başladı! İran’dan Van’a turist kafileleri gelmeye başladı

Türkiye tarafından daha önce açılan ancak İran tarafının geçiş izni vermediği Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan İranlı turistler bugün itibariyle Van'a gelmeye başladı.

Kapı açıldı, girişler başladı! İran’dan Van’a turist kafileleri gelmeye başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Van’ın İran sınırına açılan Kapıköy Gümrük Kapısı, 17 Mayıs 2021 tarihinde açıldı. Ancak İran korona virüs tedbirlerini gerekçe göstererek Türkiye sınırındaki kapılarını açmamıştı. İkili görüşmelerin ardından dün Van’ı ziyaret eden İran’ın Salmas Milletvekili Yakoup Rezazadeh, bugün itibariyle sınır kapılarının açılacağı müjdesini vermişti. İranlı turistler kafileler halinde Türkiye’ye giriş yapmaya başladı. Ülkelerinde PCR testi negatif çıkan turistler, herhangi bir sorun yaşamadan ülkeye giriş yaptı.


"İran, Türkiye’ye geçiş için sadece PCR testi istiyor"
İHA muhabirine konuşan İran’ın Hoy kentinde yaşayan Rizayi Amiri, sınır kapılarının yeniden açılmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirtti. İran ve Türkiye arasında herkesin rahat bir şekilde gidip geldiğini ifade eden Amiri, “Ticaretimiz bu şekilde devam edecektir. İşlemlerimizi rahatlıkla yaparak geçiş yaptık. İran, Türkiye’ye geçiş için sadece PCR testi istiyor. Şu an aşı şartı yok. İran’da PCR testi 100 TL’ye yaptırılabiliyor. Dün testimizi yaptık bugün de geçiş yaptık. Herkes Türkiye’ye geçiş yapmak istiyor. Bunun için çok sayıda arkadaşım benden bilgi aldı. İnşallah bir haftaya daha da normalleşecektir” dedi.


"20 kişilik kafileyle geldik"
İran’dan Türkiye’ye geçiş yapmaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Ferhan Ebren ise Van’ı çok sevdiklerini söyledi. Ebren, 22 kişilik kafileyle Van’da gezeceklerini kaydetti.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turizm
Turizm - 1 ay Önce

Çarşıdaki ana yollar, ara sokaklar enkaz halinde. Yol çalışmaları ilerlemiyor. Yapan firmalar işin içinde kalmış. Eylül de bitecek ve bu yollar, bu ara sokaklar, bu kaldırımlar, bu refüjler, bu kazılmış yolların asfaltlamaları bitmeyecek. 2021 esnafın ve Vanlıların bu nedenle bıktığı bir sene oldu. Temizlik de zaten yok. Ana yollar, ara sokaklar, mahalle yolları, mahalle araları ve her tarafta çöpler, izmaritler, toz toprak, yapraklar, maskeler, petler, kağıt ve naylonlar yani ne ararsanız var. Belli yerlerde temizlikçiler var. Onlar da düzgün bir temizlik yapmıyor. Şehrin çoğunluğunda ise temizlik görevlileri bulunmuyor. Süpürme, çöp ve atık temizleme maalesef yok.Herkes mahallesine, sokağına, çevresine bakınca bu temizlik ihmalini görüyor. İranlılar böyle yolları ne diye dolaşsın. Van bu haliyle turist çekmez. Firmalar bütün yollara yüzlerce işçi ve onlarca araçla girip 15 günde bitirsin ve şehri gıcır gıcır yapsın. Temizlik birimleri de gün boyunca şehrin her yerini, her yolunu, her mahallesini, her ara sokağını temizlesin artık. Esnaf perişan oldu. Yayalar perişan oldu, Vanlılar düzelmeyen bu sorunlardan bıktı.

HAZIR MIYIZ?
HAZIR MIYIZ? - 1 ay Önce

VAN'IN ÇARŞILARI, PARKLARI, KIYILARI, SAHİLLERİ, CADDELERİ, KALDIRIMLARI, TARİHİ MEKANLARI ON BİNLERCE HATTA YÜZ BİNLERCE İRANLI MİSAFİRİ AĞIRLAMAYA HAZIR MI? PIRIL PIRIL ASFALT YOLLARIMIZ, FERAH VE DÜZENLİ ÇARŞILARIMIZ, RAHAT DOLAŞILABİLİR KALDIRIMLARIMIZ, TRAFİĞİ SORUNSUZ CADDE VE SOKAKLARIMIZ, TERTEMİZ ÇARŞI VE SEMTLERİMİZ, YEMYEŞİL PARKLARIMIZ, BAKIMLI ÇEVREMİZ, CEZBEDİCİ VE HAYRAN BIRAKAN KENT MERKEZİMİZ, IŞIL IŞIL GÜZERGAHLARIMIZ, MODERN BULVARLARIMIZ, SORUNSUZ BİR TOPLU TAŞIMA AĞIMIZ, BAKIMLI VE GÜZEL ÖREN YERLERİMİZ VAR MI? VAN ŞU ANDA BU HALDE Mİ? İRANLILARI MEMNUN EDECEK, HAYRAN BIRAKACAK VE VAN'A MİLYONLARCA LİRA DÖVİZ AKITACAK BİR HAZIRLIĞIMIZ VAR MI? HIZLI, YAYGIN, KALİTELİ VE PROFESYONEL HİZMETLERLE ŞEHRİN HER İHTİYACINI VE PROBLEMİNİ GECİKTİRMEDEN ÇÖZEBİLİYOR MUYUZ? KARAYOLLARI, DEVLET SU İŞLERİ, BELEDİYELER, TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ, VEDAŞ, VASKİ, ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ BAŞTA OLMAK ÜZERE KENT YAŞAMINA, HİZMETLERE VE ÇALIŞMALARA İMZA ATAN HER KURUM ÜZERİNE DÜŞENİ HAKKIYLA YAPIYOR MU? ESNAF ODALARI, TURİZMCİLER VE SEYAHAT ACENTALARI GEREKLİ HAZIRLIKLARI YAPMIŞ MI? TURİST AKINI OLURSA ONLARI CEZBEDECEK VE VAN'A DAHA FAZLA GELMELERİNİ SAĞLAYACAK PROJELERİMİZ VE YOL HARİTAMIZ VAR MI? HEPİMİZ VAN'I YENİDEN DÜŞÜNELİM. HAZIR MIYIZ? NE YAPTIK, NE YAPIYORUZ, NE YAPMALIYIZ, NE YAPACAĞIZ? VAN İÇİN DÜŞÜNME ZAMANI.