banner290

Kırmız liste adayı Çoban: Van TSO seçimleri 19 meslek grubunda yeniden yapılmalı!

Van’ın aylardır tek gündemi olan Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri konuşulurken, adaylardan da ardı ardına açıklamalar geliyor. Diğer adaylardan sonra bir açıklama da kırmızı liste adayı İzzet Çoban’dan geldi. Çoban, 19 meslek grubunda seçimlerin yenilenmesi gerektiğini söyledi.

Kırmız liste adayı Çoban: Van TSO seçimleri 19 meslek grubunda yeniden yapılmalı!

Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri kentin tek gündemi haline gelirken, adaylardan da açıklamalar ardı ardına geliyor. Beyaz listenin aldığı 1’nci grup İl Seçim Kurulu tarafından iptal edilirken, tartışmalar da sürüyor. Diğer adayların yaptığı açıklamalarda seçimlerin yeniden yapılması çağrıları devam ederken bir çağrı da kırmızı liste adayı İzzet Çoban’dan geldi.

SEÇİMLER İÇİN BİR ÇAĞRI DA ÇOBAN’DAN GELDİ

Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimleriyle ilgili basın açıklaması düzenleyen kırmızı liste adayı İzzet Çoban, “Daha önce yazılı olarak YSK’nın kararına müteakiben bir açıklama yapacağımızı belirtmiştik. Malumunuz üzere bu kadar şaibenin, kirliliğin, hilenin karıştırıldığı bir seçimde sadece 1. meslek komitesinin iptali ile yetinilmiştir. Öncelikle bu kararın yetersiz olduğu ve seçimin tekrarına karar verilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Seçim sonucu her ne olursa olsun, biz kırmızı liste olarak bu seçimin tek kazananıyız. Çünkü hem seçim öncesi hem de seçim süreci boyunca inandığımız ilkelerimizden taviz vermedik. Hiç bir baskıya ve engele boyun eğmedik, diz çökmedik.” Dedi.

ÇOBAN, SEÇİM İLKELERİNİ SIRALADI

Seçim ilkelerini sıralayan Çoban, şunları söyledi: “Adil olmak, birlikte düşünmek ve birlikte yönetmek, seçmenin kararını değiştirmek adına etik değerlerin dışına çıkmamak, rakip listeleri konuşmak yerine projelerimizi anlatmak, sonuç her ne olursa olsun seçim sonuçlanıncaya kadar gayri kanuni ve gayri ahlaki hiç bir girişimin içinde olamamak. Ancak her ne kadar biz adil olduysak da ne seçim çalışmaları boyunca nede seçim günü adil bir seçim olmadığını hep birlikte gördük. Bilmeliyiz ki adalet tüm ideolojilerin ve tüm inançların temel taşıdır. Adaletin olmadığı tüm düşünce ve yönetim sistemleri çıkar odaklı olmanın ötesine geçmeyecektir. Ayrıca seçim çalışmalarımız boyunca sürekli olarak birleşme konusunda spekülatif haberler yayıldı. Biz o zaman yeni ve yıpranmamış insanlarla yola çıkacağımızı ve bir birinin devamı olan hiç bir liste ile birleşmeyeceğimizi defalarca dile getirmiştik. Birleşme olacaksa da diğer listeler arasında olacağını da söylemiştik. Keza seçim sabahı bir listenin başka bir liste lehine 2 gruptan çekilmesinin hem bizi haklı çıkardığını hem de seçime başka bir şaibe kattığını düşünüyoruz.”

“NE SEVGİDEN NE DE HOŞ GÖRÜDEN ESER YOK”

Çoban, “Seçim çalışmalarımız boyunca NACE kodlarıyla ilgili ciddi sıkıntılar yaşadığımızı, NACE kodlarının sektörel olarak doğru konumlandırılmadığını oda yönetimine defalarca bildirdik. Gelen her listenin bir öncekinden farklı olması da seçim çalışması konusunda bizi zorladı. Bu bile başlı başına startı verilmemiş bir seçime şaibe katmak iken seçim günü sahte yetki belgeleri ile 500 civarı oy kullanılmış olması, seçimi tümüyle hileli ve şüpheli hale getirmiştir. Burada dikkatinizi şu noktaya çekmek isterim ki yargı tarafından delilli ispatlı olarak seçime şaibe katıldığı ortaya konmuşken adayların çıkıp ardı ardına açıklama yapmalarını talihsizce buluyorum. Çünkü bu şaibenin tarafları insanları kutuplaştırarak kendilerini aklamaya çalışıyorlar. Biz seçim çalışmalarımız boyunca sevgiden ve birleştiriciliğin gücünden bahsettik. Bu duruşumuz diğer listeler tarafından defalarca taklit edildi ve biz bu taklitten duyduğumuz mutluluğumuzu da sosyal mecralar üzerinden sürekli dile getirdik. Ama geldiğimiz noktada ne sevgiden ne birleştiricilikten ne de hoş görüden eser yok. Halkı kutuplaştırarak seçmen iradesi üzerinde bir algı oluşturmaları aslında sevgiden ve birleştiricilikten ne kadar uzak olduklarının bir örneğidir.

“HALKA VE TACİRE BİR ÖZÜR BORÇLUDURLAR”

Çoban, son olarak cümlelerini şöyle tamamladı: “Bu kaos ortamında atılacak en doğru adım her iki listenin de aldıkları 9 gruptan istifa ederek seçmene adil bir seçim yolu açmaları ve seçime şaibe katan hiç bir listenin etik olarak seçime girmemeleri noktasında olacaktır. Ayrıca bu ithamların muhatabı olan listeler halka ve tacire bir özür borçludurlar. Eğer böyle bir duruş sergileyip istifa etmezlerse ve seçim sadece birinci meslek komitesi üzerinden yapılacaksa o meslek kolunda faaliyet gösteren tüm tacirlerimizden ve sağduyulu halkımızdan kırmızı listeyi hakem grup olarak seçmelerini istiyoruz. Çünkü kurulun iptal kararının hemen ardından seçimde yaşanan şaibelerden çok daha fazlası birinci meslek komitesi üzerinden yapılmaya başlandı bile. Umut ediyoruz ki bu çağrımız muhataplarınca dikkate alınır ve memleketimiz bir an evvel bu kaotik ortamdan daha fazla zarar görmeden sıyrılır.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE