banner290

Kıyı belediyeleri Van Gölü için kolları sıvadı!

Van ve Bitlis'te Van Gölü'ne kıyısı olan 11 belediye, göldeki kirliliğin önlenmesi ve gelecek nesillere daha temiz bırakılması amacıyla ortak çalışma başlattı. Yıllardır arıtılmadan göle deşarj edilen atık suların neden olduğu kirliliğin önlenmesi için harekete geçen belediyeler, bu kapsamda atık su arıtma ve katı atık entegre tesislerini kısa sürede devreye almak, göl ve çevreyle uyumlu projeler geliştirmek için çalışmalara başladı.

Kıyı belediyeleri Van Gölü için kolları sıvadı!

Van ve Bitlis'te Van Gölü'ne kıyısı olan 11 belediye, göldeki kirliliğin önlenmesi ve gelecek nesillere daha temiz bırakılması amacıyla ortak çalışma başlattı. ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) düzenlediği "Dünya Turnuvası" adlı çevrim içi fotoğraf yarışmasında astronot Kate Rubins'in uzaydan çektiği fotoğrafının birinci seçilmesi, Van Gölü konusundaki duyarlılığın artmasını sağladı. Göle kıyısı olan Van'ın Büyükşehir, Edremit, İpekyolu, Gevaş, Tuşba, Erciş ve Muradiye ile Bitlis'in Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan ilçelerindeki belediyeler, "Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı" kapsamında oluşturulacak "Van Gölü Belediyeler Birliği" çatısı altında çalışma yürütme kararı aldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, "Van Gölü'nün etrafında yaşam ve hizmet kalitesini arttıracağız ifadelerini kullanırken, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ise “Van Gölü kirlenmesin söylemi yetmiyor. Bunu bir uygulamaya dökmek gerekir.” Dedi. Son olarak da Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, "Makinelerini geçen yıl yenilediğimiz İlleri Biyolojik Arıtma Tesisi'ni yüzde 100 verimli çalışır hale getirdik. Altyapıya dahil olmayan 2 caddemizi de sisteme entegre ettik. Altyapının bitmesiyle atıklar yüzde 100 arıtılarak göle bırakılacak.” İfadelerine yer verdi.

VAN GÖLÜ’NDEKİ KIYI BELEDİYELER DİP ÇAMUR TEMİZLİĞİ İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Van Gölü'nün temiz kalması için yürütülen çalışmaların çok değerli olduğunu söyledi. Çelikel, “Bu sayede göl çevresinde insanlara daha kaliteli bir yaşam alanları oluşturacaklar. Van Gölü'nü temiz tutmak adına 2 yıl önce ihalesi yapılan İleri Biyolojik Arıtma Tesisimizi Sayın Emine Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katılımıyla devreye aldık. Bununla iş bitmiyor. Yılardan beri atık su göre deşarj ediliyor. Mevcutta oluşan bu kirlilik sahil bandından hem kötü kokuya sebep oluyor hem de hayatı olumsuz etkiliyor. Bu kapsamda da dip çamur temizliğine başladık.” Dedi.

“ATIK SU ARITMA TESİSİ OLMAYAN İLÇELERİMİZ KALMAYACAK."

Cümlelerini sürdüren Çelikel, şunları kaydetti: “20 milyon lira bir bütçeyle gölün dip temizliğini yapacağız. Çalışmalarla gezilecek yerlerin daha nezih, daha ferah olmasını sağlayacağız. Gelen misafirlerimize daha güzel bir ortam sunacağız. Dip çamuru temizliğiyle de kapalı havzada suda yaşayan ve su üstünde bulunan canlılar için yaşam alanı daha kaliteli hale gelecek. Van Gölü'nün etrafında yaşam ve hizmet kalitesini arttıracağız. Bu kapsamda göle kıyısı olan bütün belediyelerimizle çalışma yürütüyoruz. Katı atık tesisleri inşa ediyoruz. Atık su arıtma tesisi olmayan ilçelerimiz kalmayacak."

EDREMİT BELEDİYE BAŞKANI SAY, “VAN GÖLÜ KİRLENMESİN DEMEK YETMİYOR"

Son günlerde Van Gölü'nün geleceği için tarihi adımların atıldığını ifade eden Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, “Bölgenin en büyük değeri olan gölün gelecek nesillere daha temiz bırakılması için el birliğiyle çalışıyoruz. Arıtma tesisinin inşa edilmesi, göl çevresinde ahırların yıkılması ve sahil bandının yapılması gibi çalışmalar yürüttük. Van Gölü kirlenmesin söylemi yetmiyor. Bunu bir uygulamaya dökmek gerekir. Bu anlamda son yılların en önemli çalışmalarını yürütüyoruz." Dedi.

TER TEMİZ BİR VAN GÖLÜ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR!

Bakanlıkları, belediyeleri, ilgili kurum ve kuruşları Van Gölü'nün geleceği için harekete geçirdiklerini aktaran Say, şunları söyledi: "Kıyı şeridini halkın ortak kullanımına sunmak için elimizden geleni yapacağız. Kıyı şeridindeki alanların yüzde 95'i ortak alanlar olacak. Yürüyüş, bisiklet yolları ile ahırlardan ve kirlilikten arındırılmış bir sahil bandı olacak. Temizlenmemiş, kokan bir gölün olduğu yerde hiç kimse durmaz ve o şehrin de bir anlamı olmaz. Bu anlamda tüm havzada bu duyarlılığı oluşturmaya çalışacağız. Göle kıyısı olan belediyelerimizi dolaşarak Van Gölü Belediyeler Birliği çalışması başlatıyoruz. Bir litre yağ binlerce ton suyu kirletebiliyor. Bu anlamda sahilde gemi atıklarını teslim alıyoruz ve ekonomiye kazandırıyoruz. Çok önemli sıfır atık çalışmalarımız var. İnşallah İpekyolu, Tuşba ve Edremit'te ortak çalışmayla tüm halkımızı sahille buluşturacağız."

AHLAT BELEDİYE BAŞKANI ÇOBAN: DERE YATAKLARINDA DA ÇALIŞMA BAŞLATTIK

Ahlat Belediye Başkanı Abdulalim Mümtaz Çoban da Van Gölü havzasının büyük bir ekolojik zenginliğe sahip olduğunu vurguladı. Çoban, Van Gölü'ne sahip çıkmak için birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirterek şöyle devam etti: "İleri Biyolojik Arıtma Tesisimiz 11 yıldır devrede. Belediye olarak iyi bir rehberlik yaptık. Arıtma tesisi konusunda 11 yıldır bütün belediyelerimize çağrıda bulunduk. Van buna dahil oldu. Yakın zamanda göl civarındaki belediyelerimizde böyle bir sorun kalmayacak. Aynı zamanda kar, yağmur ve sel sularının getirdiği taşkınlar aynı ölçüde göle zarar veriyor. Bu kapsamda dere yataklarında da çalışma başlattık. Gölün kirletilmemesi adına daha çok proje ve çalışma yürüteceğiz."

TATVAN BELEDİYE BAŞKANI GEYLANİ: YÜZDE 100 ARITILMIŞ SU GÖLE BIRAKILACAK

Van Gölü Eylem Planı kapsamında belediyelerin gölün temizliği için daha çok proje üretmesi gerektiğini dile getiren Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, “Gölün kapalı havza olması nedeniyle sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Tatvan'da yoğun bir altyapı çalışmasına başladık. Makinelerini geçen yıl yenilediğimiz İlleri Biyolojik Arıtma Tesisi'ni yüzde 100 verimli çalışır hale getirdik. Altyapıya dahil olmayan 2 caddemizi de sisteme entegre ettik. Altyapının bitmesiyle atıklar yüzde 100 arıtılarak göle bırakılacak. Tüm belediyelerin atık su tesislerini devreye almasıyla Van Gölü eski maviliğine kavuşacak. Yılsonuna kadar su arıtmayla ilgili işlemlerin tamamı bitecek. Dip temizliğiyle birkaç yılda Van Gölü yine eskisi gibi tertemiz olacak. Çok geç kalmış değiliz. Eylem planının erken başlaması umut verici. Özellikle Marmara'da yaşanan kirlenmeleri de örnek görürsek işin ne kadar isabetli olduğunu gördük.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğru söz
Doğru söz - 2 yıl Önce

Çiçekli çıkışından Van YYÜ kampüsüne kadar Edremit- İpekyolu - Tuşba sahil ve kıyılarında ıslah ve temizlik çalışmaları, sahil bandı ve rekreasyon alanları yapılırsa, ahır ve ağıllar bertaraf edilirse, DSİ ve belediyeler tarafından bütün dere ve kanallar temizlenirse, kıyı ve sahillerdeki işgalci işletmeler ve yapılar kaldırılırsa, katı atık bertaraf tesisleri ve sıvı atık arıtma tesisleri olursa, göle kıyısı olan 10 ilçede benzer çalışmalar olursa, kurumlar ve belediyeler duyarlı olursa Van Gölü korunur, Van Gölü'nün kıyı ve sahilleri ihya olur. Yerleşim yerleri ve Van Gölü arasındaki engeller kalkar. Vatandaşlar göllerinin keyfini çıkarır. Bunlar yapılmaz ve gecikirse şu anda var olan kirlilik ve koku ilerde yerini müsilaja ve Van Gölünü adeta yok edecek bir çevre felaketine bırakır. O zaman da bu olumsuzluğu düzeltmenin maliyeti kat be kat artar. O nedenle hemen şimdi Sayın İsmail Say'ın da belirttiği gibi tüm bu icraatların hayata geçirilmesi acil ve gecikmiş bir ihtiyaçtır.

TEMİZLİK- TEMİZLİK- TEMİZLİK
TEMİZLİK- TEMİZLİK- TEMİZLİK - 2 yıl Önce

Edremit ilçe girişinden göle kadar Şamram Kanalı ( Menua Kanalı) çöp, atık ve pislik dolu. Simsiyah akıyor. Hatta içindeki pislik ve birikmiş atıklar, tabanındaki çamur ve yosunlar sebebiyle simsiyah akan su bile neredeyse akamıyor. Kanalın bu durumunu görmesi ve kanalı kilometreler boyunca pırıl pırıl yapıp temizlemesi için yıllardır DSİ ve ilgili kurumların çalışma başlatması bekleniyor. Temmuz 2021 itibariyle bu kanal hakikaten rezalet bir durumda.

SIRADAKİ HABER