banner211

Korona, Van’daki deniz turizmini de vurdu!

Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan S.S. Gevaş Akdamar Adası Göl Motorcular Kooperatifi Başkanı Hasan Avcı, tüm dünyada etkili olan korona virüs pandemisi nedeniyle yüzde 20 kapasiteyle çalıştıklarını söyledi. Turistlerin gelişinin azaldığı, ziyaretlerin düştüğü süreçte Van’ın son dönemlerdeki en gözde turizm destinasyonu olan Akdamar da bundan nasibini alırken Eylül ayındaki ayinde bile sınırlı sayıdaki ziyaretçi adaya geçiş yaptı. Her yıl yüzbinlerce ziyaret alan Akdamar Adası’na geçişlerin iyice düştüğü süreçte bu alana yolcu taşıyan tekne sahipleri de düşüşten nasibini alırken bu sektör temsilcileri daha önce iş dünyasının da yaptığı ‘Kapıköy’ çağrısını yaptı. İranlıların gelişi ile hareketliliğin artacağını söyleyen taşımacılar aynı zamanda adanın ayak bastı ücretinin yüksekliğinden yana da dert yandı.

Korona, Van’daki deniz turizmini de vurdu!

Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan S.S. Gevaş Akdamar Adası Göl Motorcular Kooperatifi Başkanı Hasan Avcı, tüm dünyada etkili olan korona virüs pandemisi nedeniyle yüzde 20 kapasiteyle çalıştıklarını söyledi. Turistlerin gelişinin azaldığı, ziyaretlerin düştüğü süreçte Van’ın son dönemlerdeki en gözde turizm destinasyonu olan Akdamar da bundan nasibini alırken Eylül ayındaki ayinde bile sınırlı sayıdaki ziyaretçi adaya geçiş yaptı. Her yıl yüzbinlerce ziyaret alan Akdamar Adası’na geçişlerin iyice düştüğü süreçte bu alana yolcu taşıyan tekne sahipleri de düşüşten nasibini alırken bu sektör temsilcileri daha önce iş dünyasının da yaptığı ‘Kapıköy’ çağrısını yaptı. İranlılar’ın gelişi ile hareketliliğin artacağını söyleyen taşımacılar aynı zamanda adanın ayak bastı ücretinin yüksekliğinden yana da dert yandı.

202 yılı başlarında Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs kısa zaman ülkemizde de hızla yayılmaya başladı. Ülkede korona virüsle mücadele kapsamında birçok alanda çeşitli kısıtlamalar yapıldı. Kısıtlamalar sonrası birçok iş yeri bir süreliğine kapandı. Pandemi özellikle kapatılan sınır kapıları ve kısıtlanan uçuşlar sonrası turizm olumsuz etkilenen sektörlerin başından geldi. Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan S.S. Gevaş Akdamar Adası Göl Motorcular Kooperatifi Başkanı Hasan Avcı, tüm dünyada etkili olan korona virüs pandemisi nedeniyle yüzde 20 kapasiteyle çalıştıklarını söyledi.

“KORONA VİRÜS NEDENİYLE YOLCU SAYISINI YÜZDE 50 DÜŞÜRDÜK”

Korona virüs pandemisinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok sektörü olumsuz yönde etkilediğini ifade eden S.S. Gevaş Akdamar Adası Göl Motorcular Kooperatifi Başkanı Hasan Avcı, bu sektörlerden birinin de turizm sektörü olduğunu söyledi. Korona virüs nedeniyle yerli ve yabancı turist sayısında büyük düşüş yaşandığını dile getiren Avcı, “Bu sene yerli ve yabancı turistlerde çok ciddi düşüş oldu. Biz daha önce gemilerin kapasitelerine göre 40, 60 ve 80 kişilik gruplar halinde yolcu alıyorduk. Korona virüs nedeniyle yolcu sayısını yüzde 50 düşürdük. Ancak şu anda yüzde 20 kapasiteyle çalışıyoruz. Korona virüs pandemisi nedeniyle yolcularda büyük düşüş var” dedi.

"KAPIKÖY SINIR KAPISININ AÇILMASINI İSTİYORUZ"

Kooperatife bağlı 13 teknelerinin olduğunu ancak yolcuların olmaması nedeniyle 4 ya da 5 tekne ile çalıştıklarını belirten Avcı, “Her yıl eylül ayının ikinci haftasında kutlanan ayinden büyük bir beklentimiz vardı, ancak korona virüs nedeniyle ayin de boş geçti. Kapıköy Sınır kapısı zaten kapalı. Yetkililerden gerekli tedbirler alındıktan sonra kapının açılmasını istiyoruz. İnsanların buraya gelip Van’ı gezmesini, insanların kazanç elde etmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

"İNSANLAR AYAKBASTI PARASI NEDENİYLE ADAYA İNMEDEN GERİ DÖNÜYORLAR"

Korona virüs pandemisine karşı gerekli tüm tedbirlerin alındığına dikkat çeken Avcı, maskesiz kimsenin teknelere alınmadığını söyledi. İki yıldır aynı fiyatla yolcu taşıdıklarını da sözlerine ekleyen Avcı, “Tekne fiyatlarımızda herhangi bir artış olmadı. Ancak Akdamar Adası girişlerinde büyük sıkıntıların olduğunu duyuyoruz. Adaya ayakbastı parası ile ilgili çok şikayet geliyor. Şu anda ayakbastı parası 25 TL ve yakında 30 TL olacağı söyleniyor. Bazı insanlar ayakbastı parası nedeniyle adaya inmeden geri dönüp geliyor. Bizler bu anlamda zor durumda kalıyoruz. Özellikle kalabalık ailelere yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. İnsanlar fiyatı yüksek buluyor. Bu anlamda yetkililerden adaya ayakbastı parasının artmamasını, sabit kalmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE