banner290

Koronavirüs vakalarında patlama yaşandı, DSÖ'den 'acil durum' kararı aldı!

Dünyayla eş zamanlı Türkiye'de de koronavirüs (Covid-19) vakaları büyük artış gösterirken Dünya Sağlık Örgütü'nden hamle geldi. DSÖ acil durum kararı alarak hatırlatma dozu aşılarının yapılması için çağrı yaptı.

Koronavirüs vakalarında patlama yaşandı, DSÖ'den 'acil durum' kararı aldı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz hafta yaptığı aşı çağrısından sonra Türkiye'de hatırlatma dozu aşıları yapılmaya başlanmıştı. Türkiye ve dünyada hızla artan koronavirüs vakaları sonrası Dünya Sağlık Örgütü de düğmeye bastı. DSÖ acil durum kararı aldı; aşı çağrısı yaptı. Dünya Sağlık Örgütü Omicron varyantının alt türleri olan BA.4 ile BA.5'in dünyadaki koronavirüs vakalarını tetiklediğini vurgulayarak aşı çağrısında bulundu.

DSÖ, son 4 haftada dünya genelinde vaka sayılarında ve ölümlerde artış görüldüğünü vurguladı. Sağlık Bakanı Koca, Omicron varyantına bağlı vakaların Türkiye'de de artış gösterdiğini vurgulayarak son dozun üzerinden 6 ay geçtiğinde koronavirüs aşısının etkisini azalttığını açıklamıştı. Hatırlatma dozunun önemine dikkat çeken Koca şu açıklamada bulunmuştu: 

"SON AŞIDAN 6 AY GEÇMİŞSE AŞI OLMALARINI ISRARLA ÖNERİYORUZ"

"Bu süre dolmuşsa, yeniden aşı olunması önem arz ediyor. Buna bizim verdiğimiz önemi siz de verin. 50 yaş üstüyle risk grubundakilere, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse, hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz. Bu grubun, temasın artacağı bayram günlerinden başlayarak kendilerini bilhassa koruması gerekmektedir. Maskeyi zaruri kılan durumları hepimiz biliyoruz. Bugünlerde sıkıntılarımız, üzüntülerimiz var. Birbirimizi anlayarak, birbirimize güvenerek sıkıntıları aşacağız. Emin olun. Bir tek, can kaybıdır ki o, telafi edilemez."

HABER7

YORUM EKLE