Kötü kokunun sebebi Van Atıksu Arıtma Tesisi mi? VASKİ, kötü kokunun sebebini açıkladı!

Van Merkez İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisinden Kötü koku nedeniyle çok şikayet geliyordu! Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nden kaynaklı olduğu öne sürülen koku ile ilgili  artan şikayetler üzerine VASKİ'den açıklama geldi.

Kötü kokunun sebebi Van Atıksu Arıtma Tesisi mi? VASKİ, kötü kokunun sebebini açıkladı!

VASKİ'den yapılan açıklamada, Van Gölü için büyük öneme sahip Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimiz, 5 Haziran 2021 tarihinde "Dünya Çevre Günü"nde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yöntemiyle hizmete açılmıştır. Tesisimiz 1 yıldır çevre mevzuatına uygun olarak arıtma faaliyetini yerine getirerek, çalışmaya devam etmektedir.

"Kötü kokunun sebebi; eski arıtma tesisinden kaynaklanıyor"

Tam kapasiteyle arıtma faaliyetini yerine getiren tesisimiz, devreye alınmasının hemen ardından yanında bulunan eski tesis devre dışı bırakılmıştır. Nisan ayı sonu itibariyle eski arıtma tesisi hurda karşılığı yıkım ihalesi yapılmıştır.  Yıkım işini alan firmayla Mayıs ayı sonu itibariyle sözleşme imzalanarak tesis alanının yıkımı ve rehabilitasyonu süreçleri başlatılmıştır. Eski tesisteki yıkım sürecinin başlamasıyla beraber yıkım esnasında tesisteki çamur kurutma yataklarında yıllardır biriken atık çamurun ortaya çıkması bölgede ciddi bir kokuya neden olmuştur.

"Kötü kokuya neden olan eski tesisin çamur kurutma yatakları kapatılmaya başlandı"

VASKİ, koku sorunun giderilmesi için ilimizdeki tüm hafriyat atıkları bu alana yönlendirilerek, eski tesisin çamur kurutma yatakları kapatılmaya başlanmıştır. Yaklaşık olarak 2 haftadır devam eden dolgu ve tesfiye işlemlerinin bir iki gün içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Koku problemi kesinlikle yeni tesisle alakalı değildir. Yeni tesisimiz tam kapasiteyle kusursuz şekilde çalışmaktadır.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022, 13:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÇOK ACİL IHTIYAÇ
ÇOK ACİL IHTIYAÇ - 4 ay Önce

KOCAELİ PARKININ KIYILARINDA GÖL SULARININ ÇEKİLMESIYLE KİRLİ DİP ÇAMURU ORTAYA ÇIKTI. O ÇAMURLAR ALINMALIYDI AMA İNCE KUM TAŞINARAK ÜZERİ ÖRTÜLDÜ. O GÜZELİM PARKTA OTURUNCA İNSANLAR AĞIR KOKUDAN ÇOK YAKINIYOR. ONLARCA EKSKAVATÖR VE ONLARCA KAMYONLA KİRLİ OLAN BÜTÜN KIYILARDA HIZLA ÇAMUR TEMİZLİĞİ YAPILMALI. TUŞBA KIYISINDA BİRKAC ARAÇLA YAPILAN DİP ÇAMUR TEMİZLİĞİ YETMİYOR. DİĞER YERLERDE DE EŞ ZAMANLI TEMIZLIK GEREKİYOR.