banner211

KOYUN SÜRÜLERİ DÖNÜŞ YOLUNDA

Van’da havaların soğumasıyla birlikte yüksek kesimlere kar yağınca, meralarda ve yaylalarda otlatılan koyunlar da geri dönüyor...

KOYUN SÜRÜLERİ DÖNÜŞ YOLUNDA

Van’da havaların soğumasıyla birlikte yüksek kesimlere kar yağınca, meralarda ve yaylalarda otlatılan koyunlar da geri dönüyor. Sis ve karla birlikte köylerinin yolunu tutan çobanlar ve koyun sürüleri, köpeklerin korumasında uzun bir yolculuğa çıkıyor.


Van'da yüksek kesimlere yağan kar, sisle birlikte etkili olmaya başlarken, kentin çeşitli mahallelerinde otlatılmak için yayla ve meralara çıkarılan koyun sürüleri de ahırlara geri dönüyor. Karlar arasında kalan son otları yiyerek sisli yolda ilerleyen sürülere kurtlara karşı çoban köpekleri güvenlik sağlıyor. Van'ın Gölardı Mahallesi'nden 5 ay önce Keşiş Yaylası'na koyun sürüsünü çıkaran çoban Ramazan Tuncel, “Bu yıl erken geri dönüyoruz. Çünkü kış erken geldi. Karlar altında kalan son otları da koyunlarımız yemeye çalışıyor. Erken bastıran kış bize bu yıl 2 bin lira fazladan masraf demektir. Karın erken yağması kışın çetin geçeceğini gösteriyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 09:12
YORUM EKLE