banner272

KPSS 2021'de dikkat çeken Van sorusu!

Astronot Kate Rubins'in 12 Eylül 2016'da çektiği Van Gölü fotoğrafının da yer aldığı yarışmanın sonucunun açıklanmasıyla Vanlılar, sosyal medya hesaplarından sevinçlerini dile getirmişti. NASA'nın fotoğraf yarışması KPSS'ye konu oldu.

KPSS 2021'de dikkat çeken Van sorusu!

SEHRİVAN HABER

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) düzenlediği "dünya turnuvası" fotoğraf yarışmasında, Astronot Kate Rubins tarafından uzaydan çekilen Van Gölü fotoğrafı KPSS de sınava giren adaylara soruldu.

Şıklar arasında Salda Gölü, Meke Gölü, Sera Gölü, Abant Gölü ve Van Gölü vardı.

Rubins'in 12 Eylül 2016'da çektiği Van Gölü fotoğrafı ile Astronot Don Pettit tarafından 2012'de çekilen Amerika Kıtası üzerinde hareket halindeki yıldızların bulunduğu kare, 32 fotoğraf arasından finale kalmış ve Van Gölü Fotoğrafı birinci olmuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Düşünelim ve doğru cevapları bulalım.
Düşünelim ve doğru cevapları bulalım. - 2 ay Önce

SORU 1:
Kıyı uzunluğu 430 km olan, ülkemizin en büyük sodalı gölü, en büyük volkanik set gölü olan, iki il ve dokuz ilçeye sınırı bulunan göl hangisidir?
SORU 2: Kıyı ve sahilleri kurumlar, tesisler ve özel şahıslar tarafında işgal edilmiş olan gölümüz hangisidir?

SORU 3: Kıyıları onlarca kilometrelik sahil bandı ve yeşil alandan mahrum olan, kıyı ve sahillerinde kirlilik bulunan, dip kirliliği oluşmuş olan ve yerleşim yeri kıyılarında suyu da maalesef belli yerlerde koku yayan gölümüz hangisidir?
SORU 4: Göle karışan dere ve kanalları kirli, dere ve kanal suları da bulanık olan, bu nedenle de günden güne kirlenen gölümüz hangisidir?
SORU 5: Ülkemizin en güzel kıyı manzaraları bulunan, güzel koyları bulunan, içerisinde birkaç ada bulunan, NASA'nın fotoğraf yarışmasında dünya birincisi olan, ülkemizin de incisi olan ama hak ettiği değeri bugüne kadar görememiş gölümüz hangisidir?
SORU 6:
Hakkında her yıl birkaç toplantı ve sempozyum yapıldığı halde kötü kaderi değişmeyen suyu şifalı gölümüz hangisidir?

banner269

banner260