banner290

Kredi kartıyla kurban kesilir mi? Diyanet’ten kredi kartıyla kurban alımına fetva geldi

Diyanet, "Kredi kartıyla kurban satın almak caiz midir?" sorusuna yönelik verdiği fetvada, kurbanlık satışının tek çekim veya vadeli olarak yapılabileceğini açıkladı.

Kredi kartıyla kurban kesilir mi? Diyanet’ten kredi kartıyla kurban alımına fetva geldi

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte kurbanlık alımıyla ilgili merak edilen sorular da gün yüzüne çıkmaya başladı. Vatandaşlar her yıl olduğu gibi bu sene de Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'na, "Kredi kartıyla kurban satın almak caiz midir?" diye sordu.

Başkanlık ise konuyla ilgili bir fetva yayınlayarak halkın merakını giderdi.

DİYANET TANE TANE AÇIKLADI

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'ndan konuyla ilgili yayınlanan fetvada, kurbanlık alan şahsın nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabileceği açıklandı.

KREDİ KARTIYLA TEK ÇEKİM VEYA VADELİ OLARAK ALINABİLİR

Diyanet'ten verilen fetvanın tamamı ise şu şekilde:

"Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. Bu bağlamda bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir.

"FAİZLİ İŞLEM SEBEBİNDEN SAKINMAK GEREKİR"

Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir."

ENSONHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rasit gezen
Rasit gezen - 2 yıl Önce

Dib sen de iyice zıvanadan çıktın haa. Akşama kadar faizin içinde dönen paraya nasıl caiz diyebiliyorsun bir de kurbanlık hayvanın vadeli olması kasaptan kilo işi etmi alıyorsun hadiste ne buyuror onun ne eti ne de kanı ulaşır bize yalnız takvaniz ulaşır. Allahin haram kıldığı yasakladığı işlerle cahilce fetva verip milleti kandırmayın. Sizi kınıyorum

yasin inan
yasin inan @Rasit gezen - 2 yıl Önce

Raşit gezen kardeşim çok haklısın hz öemer demş ya DİNİNİZİ ARAŞTIRIN YOKSA YAŞADIĞINIZ ŞEYİ DİN SANIRSINIZ diye bizim ki de öyle maalesef Allah yardımcımız olsun biz dini işimize nasıl yarıyorsa öyle yorumluyoruz

SIRADAKİ HABER