banner290

Külliye'de Asgari Ücret ve EYT için 3’lü zirve!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün saat 18.15’te Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret güncellemesi ve EYT çalışmalarındaki son gelişmeleri Külliye'de Vedat Bilgin ve Nureddin Nebati ile ele alacak.

Külliye'de Asgari Ücret ve EYT için 3’lü zirve!

Türkiye'nin gündeminde yeni yıla yaklaşırken asgari ücret ve EYT konuları var. 2023'te uygulanacak asgari ücret için takvim belirleme aşamasına geçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Vatandaşı enflasyon altında ezdirmeyeceğiz' anlayışı kapsamında, asgari ücrette beklenti yüksek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, görüşme takviminin belirlenmesi için TİSK ve Türk-İş başkanlarını bakanlığa davet etmişti. Bilgin, yarın, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile bir araya gelecek.

Külliye'de EYT ve asgari ücret için 3'lü zirve

Bu toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile görüşecek.

''YÜZDE 50 ZAM OLUR MU?'' İDDİASI

Asgari ücretle ilgili işçi veya işveren tarafı henüz rakam telaffuz etmedi. Zamla ilgili çeşitli iddialar ortaya atılırken Bakan Bilgin, "Yüzde 50 zam olur mu?" sorusuna "Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım" demişti.

Bir diğer gündem de Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusu.

AK Parti'den dün EYT süreci konusunda bir açıklama yapılmış, AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, "EYT ve sözleşmeli personelin kadroya geçilmesine ilişkin düzenlemeleri aralık ayı içinde yapmayı planlıyoruz. En kötü ihtimal 2023 yılı başında yasalaşmasına şahit olacağız" ifadelerini kullanmıştı. Bu iki konu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bakanları ile görüşmesinde ele alınacak. Cumhurbaşkanı, bakanları ile Külliye'de 18.15'te bir araya gelecek.

EYT DÜZENLEMESİ NEDİR?

Bir diğer önemli düzenleme de EYT ile ilgili. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanları ilgilendiren düzenlemede son aşamaya gelindi. Düzenlemeyle kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresini ve 5 bin prim gününü tamamlayanların emekli edilmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki günkü kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, "Emeklilik için yılını doldurup yaş şartını bekleyenlerle ilgili çalışmamızı en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacağız" demişti. Aralık ayında duyurulması beklenen EYT düzenlemesinden ilk etapta yaklaşık 1,5 milyon kişinin yararlanması bekleniyor. 

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2022, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER