banner211

Kuran-ı Kerim 12 yılda bitti

Suriyeli Muhamad Maher Hadri, iple bez üzerine yıllardır işlediği Kur'an-ı Kerim'i 12 yılda bitirdi.

Kuran-ı Kerim 12 yılda bitti

Suriyeli Muhamad Maher Hadri, iple bez üzerine 12 yılda işlediği, Lübnan, Kuveyt, Dubai, Katar ile İstanbul ve Bursa'da sergilediği Kur'an-ı Kerim'in, Türkiye'deki müzede korunmasını istiyor.

 

Kumaş üzerine nakış işini Bursa'da sürdüren Hadri, 2000'de yapmaya başladığı eserini, işlemesi 8 yıl olmak üzere 12 yılda tamamladığını söyledi. Boyu 80, eni 60 santimetrelik eserin, 200 kilo ağırlığındaki 12 ciltten oluştuğunu belirten Hadri, çalışmasını, güvenli bir yerde muhafaza ettiğini bildirdi. Birçok kişinin eserini almak için kendisine teklifte bulunduğunu vurgulayan Hadri, "Eseri Türkiye'nin almasını arzuluyorum. Türkiye, İslamiyet ile ilgili şeylere çok dikkat ediyor. Kur'an-ı Kerim'in çok güzel muhafaza edileceğini bildiğim için Türkiye'de bir müzede sergilenmesini istiyorum. Eserin elden ele dolaşmasını, ticaret aracı olmasını hiç arzu etmiyorum" diye konuştu. Eserini yapmaya Halep'te başladığını anlatan Hadri, iç karışıklık öncesi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Suriye'de katıldığı bir fuarda, Beşşar Esed ile de görüştüğünü dile getirdi.

 

3jmli_1447674857_0639.jpg

 

Hadri, "Esed, savaştan önce kitabı görüp beğenmiş ve benden istemişti. O zaman savaş yoktu, 5 milyon dolara anlaşmıştık. Ancak savaştan sonra ona vermek istemedim. Bir insan kendi milletini öldürüyorsa ona Kur'an-ı Kerim'i 5 milyon dolar karşılığında da olsa vermem"dedi.

 

ESED HABER GÖNDERDİ

Esed'in önerisini kabul ettikten sonra eserini tamamlamak için Suriye'den ayrıldığını söyleyen Hadri, "Eseri tamamladıktan sonra Esed bana aracılarla haber gönderdi. Kur'an-ı Kerim'i almak istedi. Ama biz anlaştığımızda Suriye'de savaş yoktu. Sorunlar, sıkıntılar o dönemde yoktu. Bu olaylar olduktan sonra ona vermek istemedim" değerlendirmesinde bulundu. Hadri, bunun haricinde şimdiye kadar eser için önerilen en büyük rakamın 2,5 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 21:09
YORUM EKLE