Maskeli santral protestosu

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği (YÖDER), Şırnak'ın Toptepe Köyü'nde yapılacak termik santrali basın açıklamasıyla protesto etti.

Maskeli santral protestosu

Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Feqiye Teyran Parkı'nda bir araya gelen yaklaşık 30 öğrenci, 'Doğa katliamına izin vermeyeceğiz', 'Şırnak duman olmasın termik santraller kurulmasın' dövizleri taşıdı. Ağızlarını maske ile kapatan eylemci öğrenciler adına açıklamayı okuyan YÖDER üyesi Hüseyin Şan, çatışmalar nedeniyle yıllardır uzak oldukları doğaya termik santral kurdurmayacaklarını söyledi.

“MASKEYLE DOLAŞMAK İSTEMİYORUZ”


Şan, “Uzun yıllar silahların gölgesinde yaşamış mazlum halkımızı, yine uzun yıllar zehir saçan bacaların gölgesinde yaşatmalarına izin vermeyeceğiz. Sağlıklı yaşayabilmek için yüzümüzde maskeyle dolaşmak istemiyoruz. Biz üniversite öğrencileri ve doğa dostları olarak bunu yapanlara çağrıda bulunuyoruz. Bu kirli işten, bu doğa katliamından ellerinizi çekin. Cudi Dağı'ndaki güzelim doğayı tahrip ederek, kirleterek, yakınında yaşayan insanları zehirleyerek para kazanmaktan vazgeçin. İnsan sağlığı parayla değer biçilemeyecek bir hazinedir. Hiç kimsenin bu hazineye el sürmeye hakkı yok” dedi.
Grup, basın açıklamasının ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapıp dağıldı. 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2013, 13:50
YORUM EKLE

banner269

banner260