Mavi Bayrak 5’inci Kez Tuşba’nın mavi sularına verildi

Türkiye’nin göle verilen tek mavi bayrağını Başkan Akman teslim aldı.

Mavi Bayrak 5’inci Kez Tuşba’nın mavi sularına verildi

MAVİ BAYRAK 5’İNCİ KEZ TUŞBA’YA VERİLDİ

Türkiye’de belli başlı kriterleri yerine getiren plajlara verilen ve bu kriterleri sağlayan bölgelerin bir bir azaldığı süreçte Tuşba bir kez daha mavi bayrağı hakettiği. Van Gölü’nün masmavi sularının taçlandırıldığı mavi bayrak törenle takdim edildi.

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Türkiye'de denize kıyısı olmadığı halde nitelikli plajlara verilen uluslararası çevre ödülü olan ‘Mavi Bayrağı 5. kez teslim aldı. Mavi Bayrak bu yaz sezonunda da Van Gölü kıyısındaki Mollakasım Halk Plajı’nda dalgalanacak.

BAŞKAN AKMAN BAYRIĞI TESLİM ALDI

Can güvenliği, engelliler için sağlanan olanaklar, atıksu arıtma tesisi ve su analizleri gibi 33 kriterin tümünü yerine getiren plajlara verilen ‘Mavi Bayrak’, bir kez daha Türkiye'de denize kıyısı olmadığı halde Tuşba Belediyesi’nin Van Gölü kıyısındaki Mollakasım Halk Plajı’na verildi. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından gönderilen ve yaz sezonu boyunca Mollakasım Halk Plajı’nda dalgalanacak olan bayrak, Tuşba Belediye Başkan Yardımcısı Necati Yertürk ve birim personelleri tarafından Belediye Başkanı Salih Akman’a takdim edildi.

HEDEF BAYRAĞI HER YIL DALGALANDIRMAK

Mavi bayrağın aynı zamanda sağlıklı, güvenli ve temiz bir çevrenin de sembolü olduğunu vurgulayan Başkan Akman, “Mavi bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Sağlıklı, güvenli, temiz ve sürdürülebilir bir çevrenin sembolüdür. Mavi Bayrak; plajlar için özünde temiz deniz suyu sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil etmektedir. Hedefimiz bu bayrağı her yıl Van Gölü sahilinde dalgalandırmaktır” dedi.

VATANDAŞLARA HASSASİYET ÇAĞRISI

Türkiye'de ilk kez denize kıyısı olmadığı halde bir göl kıyısına ‘Mavi Bayrak’ verildiğini de hatırlatan Başkan Akman, Tuşba Belediyesi olarak bu yıl 5. kez almaya hak kazandıklarını kaydetti. Bulunduğu ilin turizmine pozitif katkı sağlayan ‘Mavi Bayrak’ın alınmasından ziyade korunmasının daha zor olduğunu vurgulayan Başkan Akman, “Biz de Tuşba Belediyesi olarak aldığımız meclis kararı ile Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajında semaver ve mangalın yakılmasını yasakladık. Getirdiğimiz kısıtlama ile çevremiz daha temiz olacak. Gelenlere anlatıyoruz, onlar da anlayışla karşılıyorlar. Plaja gidecek vatandaşlarımızın gösterecekleri hassasiyetten dolayı da teşekkür ederim”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2022, 11:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Temizlik, temizlik, temizlik
Temizlik, temizlik, temizlik - 1 hafta Önce

KIYI, SAHİL, KUMSAL, PLAJ, AÇIK ALAN, DERE, KANAL, ARK VE OLUKLARI TERTEMİZ, PIRIL PIRIL HALE GETİRELİM. LÜTFEN TEMİZLİKLE İLGİLİ BÜTÜN KURUM VE BİRİMLER BU KONUDA ŞEHRİN HER TARAFINDA TEMİZLİK SEFERBERLİĞİ BAŞLATSINLAR. BU KONUDA O KADAR ÇOK ELEŞTİRİ ALIYORUZ Kİ.