Meteoroloji saat verip alarma geçti! Kar yağışı 3 gün sürecek: Van, Bitlis, Muş, Hakkari

Meteoroloji, 24 Mart hava durumu raporunu yayımladı. Rapora göre yurdun birçok bölgesinde karla karışık yağmur bekleniyor. Yağışların bu akşam ve gece saatlerinde Hakkari, Şırnak, Bitlis, Muş ve Bingöl ile Van'ın güney ilçelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun olması bekleniyor. Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Meteoroloji saat verip alarma geçti! Kar yağışı 3 gün sürecek: Van, Bitlis, Muş, Hakkari

Bölge genelinde havanın çok bulutlu ve akşam saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte, yer yer pus ve sis hadisesinin görüleceğinden vatandaşların dikkatli olmaları gerekiyor.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Bölgemizde beklenen kuvvetli yağış ve kuvvetli rüzgâra bağlı olarak ulaşımda aksamalar, yüksek kesimlerde tipi şeklinde kar yağışı, yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ tehlikesi, görüş mesafesinde azalma, direk devrilmesi ve çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Yapılan son değerlendirmelere göre bölge genelinde yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir. İl merkezleri için günün beklenen en yüksek sıcaklıklarının; Bitlis 2, Van, Muş ve Hakkâri’de 4 derece olması beklenmektedir.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE