Milletvekili Arvas’ın girişimleriyle Morçiçek gölet sorunu çözüme kavuştu

Özalp ilçesinde bulunan Morçiçek göleti aşırı yağışlar sonucu büyük hasar görerek işlevini kaybederken, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, sorunun çözümü için Tarım ve Orman Bakanlığıyla görüştü.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ve Van’da da kuraklık sorunu giderek derinleşiyor. Kentte en çok tartışılan konuların başında kuraklık problemi gelirken, tarım için büyük bir öneme sahip Morçiçek göleti ise 2014 yılında aşırı yağışlardan dolayı tıkanmıştı. Yaşanan sorunu gerekli mercilere taşıyan Ak Parti Van Milletvekili Abdullahat Arvas, iki adet drenaj pompa gölet içerisine indirilerek çalışmaların başladığını duyurdu.

ÇİFTÇİLER KURAKLIK SORUNUYLA KARŞI KARŞIYA 

AK Parti Milletvekili Abdulahat Arvas Yaptığı açıklamada şu ifadelere verdi, “Özalp İlçemize bağlı Yukarı Mollahasan Mahallesine bağlı Morçiçek Mezrasında 2003 yılında yapılan Morçiçek 2014 yılında aşırı yağışlar sonucu oluşan taşkın nedeniyle rezervuar alanına taşınan rüsubat sonucu su alma yapısı ile tehlike vanası arasının tıkandığı ve su tahliye kanalları zarar gördüğünden, mevcut sulama kanalları işlevselliğini yitirmiştir. 430 hektar arazinin bulunduğu bu bölgede tarımsal üretim yapan üreticilerimiz yaşanan kuraklık nedeniyle ciddi bir mağduriyetle karşı karşıya kaldı.”

“BAKAN İLE GÖRÜŞEREK İVEDİLİKLE BİR POMPA TEMİN EDİLMESİNİ SAĞLADIK”

Yaşanan sıkıntının giderilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşüldüğünü ve girişimlerde bulunduğunu ifade eden Arvas, “Önemli ekonomik, sosyal ve çevresel etkileri olan kuraklık nedeniyle ilk zarar gören sektör tarımdır. Tarımsal kuraklığın kendisini hissettirdiği bu dönemde ilgili kurumlarımız bu konuda çeşitli tedbirler aldı. Özalp Kaymakamı, DSİ Bölge Müdürü ve Ak Parti İlçe Başkanımızın talebi üzerine teknik nedenlerle kullanım dışı kalmış Özalp Morçiçek Göletinde birikmiş suyun kanallara tahliyesi konusunda Tarım ve Orman Bakanımız ile görüşerek ivedilikle bir pompa temin edilmesini sağladık. DSİ Genel Müdürümüzün yakinen alakadar olduğu bu konuda bölgeye iki adet pompa gönderildi.” “Dedi

“TAŞKIN NEDENİYLE İŞLEVSİZ HALE GELEN GÖLET TIKANMIŞTIR”

Morçiçek Göletinin önceki yıllarda yaşanan taşkınlardan dolayı tıkandığını belirten Arvas, “ Kapan deresi üzerine inşa edilmiş Morçiçek Göletinin 2.223 hm3 depolama kapasitesi ve 430 ha sulama alanı bulunmaktadır. Ancak önceki yıllarda yaşanan taşkın nedeniyle işlevsiz hale gelen gölet tıkanmıştır. Su alma yapısının açılması için 460 litre/saniye kapasiteli 2 adet drenaj pompa gölet içerisine indirilerek çalışmalar başladı. Gölet rezarvuarında bulunan suyun dolusavağa tahliyesi gerçekleştirilerek, akabinde su alma yapısının açılması hedeflenmektedir. Su ; canlı varlıkların büyümesi, gelişmesi ve çoğalması için zorunlu öğedir. Bu yüzden su kaynaklarımızın korunması ve etkin kullanılması hepimiz için bir zarurettir. Çözüm konusunda irade gösteren başta Tarım ve Orman Bakanımız olmak üzere, Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ve DSİ Genel Müdürümüze, konunun takipçisi olarak büyük hassasiyet gösteren Özal Kaymakamımıza, DSİ Bölge Müdürüne ve Özalp Ak Parti İlçe Başkanımıza teşekkür ediyorum.” “Dedi

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 14:09
YORUM EKLE

banner269

banner260