Milletvekili Orhan, Van’daki engelli bireylerin yaşadıkları sorunları TBMM’ye taşıdı!

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, Van’daki engelli, yaşlı ve hasta bireylerin yaşadıkları sorunları ve kentin erişilebilir olmasını meclis gündemine taşıdı. 

Milletvekili Orhan, Van’daki engelli bireylerin yaşadıkları sorunları TBMM’ye taşıdı!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, Van’daki engelli, yaşlı ve hasta vatandaşların yaşadıkları sorunları meclis gündemine taşıdı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye bir soru önergesi veren Orhan, önergede Van ve birçok bölge ilinde yaya geçitlerinin, kaldırımların, üst ve alt geçitlerin engelliler, yaşlılar ve hastaların erişimine uygun olmadığını belirtti. 

ORHAN: PARK, YOL, GEÇİT VE KALDIRIMLARIN ENGELLİLER İÇİN TASARIMI MAALESEF HENÜZ TAMAMLANMAMIŞTIR

Orhan, “Türkiye’de engellilerin, yaşlıların ve hastaların erişilebilirlik hakları sistematik bir şekilde ihlal edilmektedir. Erişilebilirlik sorunları nedeniyle nüfusun yüzde 10’dan fazlasını oluşturan engellilerin sosyal yaşama dahil olamadığı ve ev hapsine benzer bir yaşam geçirdiği ifade edilmektedir. Bina içi düzenin, bina çıkışlarının, asansör, park, yol, geçit ve kaldırımların engelliler için tasarımı maalesef henüz tamamlanmamıştır. Ülke genelinde neredeyse her ilde devam eden kentsel dönüşüm ve yeniden yapılanma çalışmaları sonucunda da etkili bir erişilebilirlik düzeyine henüz ulaşılamamıştır. Türkiye genelinde yaşanan bu sorunlar özellikle belediyeleri kayyum yönetiminde bırakılan bölge illerinde daha ağır bir şekilde yaşanmaktadır” dedi. 

ORHAN: NÜFUSU 1,2 MİLYONUN ÜZERİNDE OLAN VAN’DA YÜRÜYEN MERDİVEN VEYA ASANSÖRÜ OLAN TEK BİR ÜST VE ALT GEÇİT YOKTUR

Van’da yaya geçitlerinin, kaldırımların, üst ve alt geçitlerin engelliler, yaşlılar ve hastaların erişimine uygun olmadığını dile getiren Orhan, “Van ve birçok bölge ilinde yaya geçitleri, kaldırımlar, üst ve alt geçitler engellilerin, yaşlıların ve hastaların erişimine uygun değildir. Van’da yayaların büyük bir risk alarak karşıya geçtiği bölgelerde alt ve üst geçit çalışmaları yapılmalıdır. Nüfusu 1,2 milyonun üzerinde olan Van’da yürüyen merdiven veya asansörü olan tek bir üst ve alt geçit yoktur. Birçok yerde trafik ışıkları yetersiz kalmakta ve yayalar geçiş sırasında büyük risk almaktadır. Van’da; Bölge Hastanesinin bulunduğu yer, İki Nisan Kavşağı, Karayolları Kavşağı, Otogar kavşağı başta olmak üzere birçok yerde engelli, yaşlı, gebe veya hasta yayaların geçidine uygun, asansörü-yürüyen merdiveni olan alt ve üst geçitler inşa edilmelidir. Birçok yerde yeterli sayıda ve kullanılabilir geçit bulunmadığından yurttaşlar yolun karşısına geçmekte güçlük yaşamakta veya geçerken büyük risk almaktadır” diye aktardı. 

ORHAN: 60-70 BİN ENGELLİ NÜFUSU OLAN VAN’DA YÜRÜYEN MERDİVENLİ VEYA ASANSÖRLÜ BİR TEK ALT-ÜST GEÇİDİN OLMAMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Milletvekili Orhan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu: “2015-2022 yılları arasında Van’da karşı karşıya geçerken trafik kazası geçiren kişi sayısı kaçtır? Bu kişilerden yaşamını yitiren, yaralanan, engelli kalan sayısı kaçtır? 1,2 milyon nüfusu ve 60-70 bin engelli nüfusu olan Van kentinde yürüyen merdivenli veya asansörlü bir tek alt-üst geçidin olmamasının nedenleri nelerdir? Birçok şehirde yapılmış olan bu ve benzeri geçitlerin Van’da hiç yapılmamasının nedenleri nelerdir? Van’da kentin erişilebilir olması için hangi kurumlarla işbirliği ve koordinasyon çalışmaları yürütülmektedir?” 

ORHAN: 2025’TE VAN ERİŞİLEBİLİR BİR KENT OLACAK MIDIR?
Orhan, “Kayyum idaresindeki Van Büyükşehir Belediyesi’nin erişilebilirliğe ilişkin çalışmaları nelerdir? Van’da engelli erişilebilirliği için hangi birimler görevlendirilmiştir? Bu kapsamda ayrılan bütçe ve kadro miktarı ne kadardır? Van’da engelli, yaşlı, gebe veya hasta yurttaşların erişilebilirliğini arttırmak amacıyla asansör, bina rampaları, alt-üst geçit, kaldırım ve trafik ışıklarının dönüştürülmesi amacıyla bir çalışma yapılmakta mıdır? Van’da erişilebilir bir kent planlaması için öngörülen zaman ne kadardır? 2025’te Van erişilebilir bir kent olacak mıdır? Bu kapsamda yapılması planlanan faaliyet ve kent düzenlemeleri nelerdir” diye sordu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE