banner254

Muhtarlar Seyit Onbaşı’yı ziyaret etti

Merkeze bağlı köy muhtarları Çanakkale’ye çıkarma yaptı

Muhtarlar Seyit Onbaşı’yı ziyaret etti

Van Valiliği; Merkeze bağlı köy muhtarları, gaziler ve şehit ailelerinden oluşan 90 kişiyi Çanakkale gezisine gönderdi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Sinir ile Valilik Sosyal Proje ve Etüd Müdürü Şinasi Erol’un başkanlığındaki gezi grubu; uçakla Van’dan İstanbul’a, oradan da karayoluyla Çanakkale’ye geçti. Geceyi burada geçiren gezi ekibi, sabah erken saatlerde Mustafa Ağahan ve Muhammet Selvitopu’nun rehberliğinde Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ziyaret etti.

 

İlk olarak Çanakkale Savaşı’nda kaldırdığı 275 kiloluk top mermisi ile İngiliz gemisi Ocean’ı Boğazın sularına gömen ve savaşın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı’nın görev yaptığı Kilitbahir yakınındaki Rumeli Mecidiye Tabyaları ziyaret edildi. Burada rehberler tarafından ekibe, 18 Mart 1915 Deniz Zaferi anlatılarak Seyit Onbaşı’nın kahramanlıkları dile getirildi. Daha sonra Şahindere Şehitliğine gidildi. Burada Çanakkale Savaşı’nda Mehmetçiklere destek olmak için sınırlarımız ötesinden gelerek şehit olan askerlerin memleketlerinin isimlerinin yer aldığı alan ziyaret edildi. Çanakkale Savaşı hatıralarının bulunduğu Alçıtepe Köyü’ndeki ‘Salim Mutlu Müzesi’ gezildi. Öğle yemeğini Alçıtepe Köyü’ndeki restoranda yiyen ekip daha sonra Kahraman Mehmetçiğin zaferinin timsali olan ve 253 bin vatan evladının anısına yaptırılan 40 metre boyundaki ‘Çanakkale Şehitler Abidesi’ ziyaret edildi. Çanakkale Savaşı’nda şehit olan ve isimleri tespit edilen Vanlı şehitlerin bulunduğu temsili mezarlığa karanfil bırakılarak dua okundu. Son olarak 57’nci Piyade Alayı Şehitliğinin ziyaretinin ardından gezi programı sona erdi.

 

SİNİR: AMAÇ FEDAKÂRLIKLARI GÖSTERMEK

 

Çanakkale gezi programını organize eden Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Sinir; Van Valisi Münir Karaloğlu’nun destek ve himayeleriyle gerçekleşen Çanakkale gezisinin çok iyi geçtiğini belirterek katılımcıların da geziden memnun ayrıldığın kaydetti. Bu tür gezi ve organizasyonların devam edeceğini bildiren Sinir şunları kaydetti: “Sayın Valimizin talimat, destek ve himayeleriyle gerçekleştirdiğimiz gezi programımızın amacı, Çanakkale Savaşı’nın gerçekleştiği yıllara yolculuk yapmaktır. Bu sayede Ülkemizin dört bir yanında eli silah tutan insanların bu cepheye gelerek üzerine düşen görevi büyük bir fedakârlıkla yerine getirdiğini yeniden görmek, göstermektir. Dünya savaş tarihine adını altın harflerle yazdıran dedelerimizin kahramanlıklarını yâd ederek, onların gösterdiği bu fedakârlığı kendilerinden sonra gelen torunlarına göstermek gerekiyor. En kötü zamanlarda bile, birlikte hareket edilince çok güzel sonuçlar alındığını hep birlikte görüyoruz. Şehitliğimiz; bu ruhun en güzel örneğidir. Bu millet zor şartlarda bir araya gelmiş ve bu ülkeyi kurmuştur. Bize düşen de onların zor şartlarda bize bıraktıkları bu cennet vatana hep birlikte sahip çıkmak ve bizi bir araya getiren değerlerin farkına varmaktır. Geziye katılanlar, bunun bilincine vardılar.”

 

KÖSEOĞLU: BU KANIN DURMASI İÇİN BURAYA GELDİK

 

Merkez Köy Muhtarları Dernek Başkanı İbrahim Köseoğlu, Türkiye’deki barış süreci ve gezi ile ilgili yaptığı açıklamada, amaçlarının; kardeşlik ve çözüm sürecinin, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde neticelenmesi için katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Türk ve Kürt halklarının Çanakkale'de omuz omuza savaştığını belirten Köseoğlu, “Bizler bu kanın durması için buraya geldik. Halkımız niye boşu boşuna kan döküyor? Sayın Başbakanımıza, Van halkı adına teşekkür ediyoruz. Allah ondan razı olsun; ona güç versin. İnşallah bu süreç güzel bir şekilde sona erecek. Artık kan dökülmeyecek, insanlar ölmeyecek. Temennimiz budur.” dedi.

 

OĞUR: HİÇBİR ANA AĞLAMASIN

 

Van Gaziler Derneği Başkanı ve Kıbrıs gazisi Cafer Oğur ise Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı alanları görmek ve Çanakkale şehitlerini ziyaret etmek için Gelibolu Yarımadası'na geldiklerini ifade etti. Türkiye'de kan dökülmesini istemediklerini anlatan Oğuz, “Hiçbir ana ağlamasın. Hiç kimse bundan sonra acı çekmesin. Askerlerimiz, polislerimiz, sivillerimiz ölmesin. Biz bunu Allah'tan istiyoruz. Ezanımız susmasın, bayrağımız inmesin.” diye konuştu. Dernek Başkanı İbrahim Köseoğlu ve Van Gaziler Dernek Başkanı Cafer Oğur, gezi programına katılanlar adına; bu güzel geziye vesile oldukları için Van Valisi Münir Karaloğlu’na teşekkür” etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2013, 17:20
YORUM EKLE