banner272

Mültecileri yol ortasında bırakıp kaçtılar

 İnsan kaçakçıları, İstanbul'a götürmek istedikleri Afganistan, Pakistan ve Bangladeş uyruklu toplam 86 mülteciyi, Gaziantep'teki kontrol noktasını fark edince minibüslerden indirerek yol ortasında bıraktı.

Mültecileri yol ortasında bırakıp kaçtılar

İran'dan yola çıkan ve Van'dan Türkiye'ye giriş yapan 86 mülteci, Gaziantep'e ulaştı. Mültecileri İstanbul'a götürmek isteyen insan kaçakçıları ise Gaziantep girişinde jandarma ekiplerinin kontrol noktası yakınlarında araçları durdurdu. Mültecileri yol ortasında minibüslerden indiren şahıslar, araçlarla kontrol noktasından geçerek kayıplara karıştı.

Jandarma imdadına yetişti
 

İstanbul'da çalışma umuduyla yola çıkan ve yol ortasında aç, susuz bırakılan 3'ü çocuk, 5'i kadın toplam 86 mülteci, olan bitenden habersiz şekilde insan kaçakçıları beklemeye başladı. Sıcakta aç ve susuz halde bekleyen mültecilerin yardımına jandarma ekipleri yetişti. Vatandaşın ihbarı üzerine harekete geçen jandarma ekipleri, tek tek ilgilendiği mültecilere su dağıttı

Çocuklarını montuyla sıcaktan korumaya çalıştı
 

Aşırı sıcak nedeniyle kimileri ağaç gölgesinde güneşten korunmaya çalışırken, bir mülteci ise sıcaktan bunalan 2 çocuğunu montuyla gölge yaparak korumaya çalıştı. Jandarma ekiplerinin yaptığı ikramların ardından minibüslerle göç idaresine götürülen mültecilerin, işlemlerinin tamamlanmasının ardından sınır dışı edilmesi bekleniyor.
Öte yandan, mültecilerin kişi başı yaklaşık 26 bin TL'ye insan kaçakçıları ile anlaştığı ileri sürüldü

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kaçakçılık serbest mi? Sınırlar kontrolsüz mü?
Kaçakçılık serbest mi? Sınırlar kontrolsüz mü? - 2 yıl Önce

Son bir yılda 30 bin civarında Afgan, Pakistanlı, Endonezyalı vs. Van üzerinden yurda sokuldu. Bu işten geçinen ahlaksız, insanlık düşmanı, ülke düşmanı, rantçı kaçakçı şebekeleri nerede görülürse şikayet edilmelidir. Bir de sınırlarda, kırsalda, yollarda jandarma ve güvenlik yok mu? İhmalkar, droneler, kameralar yok mu? Bu ülke bu kadar korunmasız mı? Hani sınırlarımız BBG evi gibi gözetleniyordu? Yoksa işini yapmayan ve bu şebekelere göz yuman birimler mi var. Bu varsa daha korkunç. O zaman hepten yandık demektir. Van ve ülkemizde 4 milyon Suriyeli, 3 milyon Afgan vs. kökenli kaçak göçmen olduğu söyleniyor. Bu ülke ilerde bu kadar kontrolsüz girişlerden ve ne olduğu belirsiz kaçaklardan çok çekecek. Bu ülkeye kimse bu ihanette bulunmasın.

banner269

banner260