banner278

Mustafa Sarıgül: Van’ın çok eksiği var!

Yaklaşık bir yıl önce kurulan Türkiye Değişim Partisi (TDP)’nin genel başkanı Mustafa Sarıgül, son yıllarda bir kaz program yaptığı Van’da bir ziyaret daha gerçekleştirdi. Partisinin lideri olarak ilk kez geldiği Van’da kentin gündemini değerlendiren, STK’lar ve kanaat önderleri ile buluşan, esnafı dinleyen Sarıgül, kentin sorunlarını bilen birisi olarak kente geldiğini dile getirerek, diğer partilere gönderme yapıp Van’ın sorunlarının çözülmediğine işaret etti.

Mustafa Sarıgül: Van’ın çok eksiği var!

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM-ERDAL ERBAŞ

Ülkedeki birçok siyasi partinin programları devam ederken, hemen hemen hepsi de Van’ı ziyaret ederek Van’a dair izlenimlerini paylaşıyor. Yaklaşık bir yıl önce kuruluşunu tamamlayan TDP Başkanı Mustafa Sarıgül parti son dönemlerde kente ziyaret yapan üst düzey siyasetçiler ve genel başkanlar arasında yerini aldı. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Van’a gelen Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, partisini kurduktan snora genel başkan olarak ilk kez geldiği Van’da, kentle ilgili önemli değerlendirmeler paylaştı. Sarıgül, başta 10 yıldır yapımı tamamlanamayan çevre yolu ve kente kangren haline gelen işsizlik sorununa vurgu yaptı. Kentin ekonomik sıkıntıların yanında ciddi bir de göç sorunu ile karşı karşıya olduğuna vurgu yapan Sarıgül, çözülmeyen sorunlardan dolayı diğer siyasi partilere ve hükümete tepki göstererek: “Bölgeyi tapulu arazileri sanıyorlar! Vanlının oyunu ceplerinde görüyorlar.” Dedi. Genel Başkan Yardımcıları Av. Ebubekir Elmalı, Zeynel Abidin Aktay, Hüseyin Güzel, Şefika Keskin ve TDP Van İl Başkanı Vural Bayrı katıldı.


 

BAŞKAN SARIGÜL: VAN’DA OLMAKTAN GURUR DUYORUM

Toplantıda Van’a dair açıklamalarda bulunan Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Medeniyetler beşiği, kültür şehri, Van’da olmaktan sevinç duyuyorum, onur ve gurur duyuyorum. Biz Van’ı yeni keşfedenlerden, Van’ı seçimlerde hatırlayanlardan değiliz. Van’ın bütün sorunlarını biliyorum. Van’ın çevre yolunu 10 yıldır bitiremediler. Keyfi uygulamalarından şikayetlerinizi biliyorum. Çiftçilerin sorunlarını da en iyi bilenlerdeniz bu yüzden akıllarını başlarına toplayıp bu soruna dur demeleri gerekir.” Dedi.

VAN’IN ÇOK EKSİĞİ VAR!

Van, en çok göçmen barındıran şehirlerden birisi olduğuna işaret eden Başkan Sarıgül, “Van’da işsizlik zaten had safhada, Van’da herkese yetecek iş yok, aş yokken, Van’ın sırtına göçmenleri yüklemek insafsızlıktır. Van’da göl var, tarih var, kültür var. Van, turizme, hayvancılığa ve tarıma bağlı sanayileşmeye müsait bir kent ama bunları yapan yok. Van’a fabrika kurulsun, Van’a turistik tesis açılsın, Van’a tarım ve hayvancılık projeleri yapılsın. Bölgede bir serbest bölge kurulsun, İran’la sınır ticareti artsın, Van’ın bir şehir stadı olsun, diye uğraşacaklarına, birbirleriyle uğraşıyorlar. Neden biliyor musunuz? Bölgeyi tapulu arazileri sanıyorlar! Vanlının oyunu ceplerinde görüyorlar da ondan.”

“BÖLGE İÇİN UYGUN FABRİKA VE İŞLETMELER KURULMALI”

En önemli sorunlarının işsizlik ve yoksulluk olduğunun altını çizen Sarıgül, “Bölge hayvancılığa uygunsa hayvancılık, tarıma uygunsa tarım, turizme uygunsa turizmle ilgili, işletmeler, tesisler ve fabrikalar devlet tarafından yapılacak. Organize sanayi ve küçük sanayi bölgeleri kurulacak. Organize sanayi bölgelerinde mesleki eğitim liseleri, meslek yüksekokulları açılacak. Bunları gerçekleştirmek kaynak meselesi değildir. Samimiyet ve vicdan meselesidir. Allah’ım bunları gerçekleştirmeyi inşallah bize nasip edecek.”

“DEMOKRASİ SOFRASI KURACAĞIZ”

Bu ülkenin insanı ve bu toprakların çocuğu olduklarını belirten Başkan Sarıgül, şöyle devam etti: “Farklı partilere oy verebiliriz. Farklı kökenlerden gelebiliriz, farklı inançlara sahip olabiliriz! Ama bu ülke hepimizin, kimsenin kimseden fazla hak sahipliği ve üstünlüğü yoktur. Bu devlet, Edirnelinin de devletidir, Vanlının da devletidir. Hiç kimse merak etmesin Edirne’den Hakkâri’ye, Van’dan Muğla’ya kadar herkesin karnının doyduğu, zengin ve bereketli bir vatan sofrası, hak ve özgürlük dolu, bir demokrasi sofrası kuracağız. Hepimiz bu sofraya oturacak, ekmeğimizi kardeşçe, hakça, adilce bölüşeceğiz. Demokrasi sofrasında, barış içinde yaşayacağız. Allah’ım hakkımızda hayırlısını versin. Allah’ım hepimizin yardımcısı olsun.”

“TÜRKİYE’DE EV ALMAK HAYAL OLDU”

Ülkedeki ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Sarıgül, “Bugün ekonomiye ne mi oldu? Birileri servetine servet kattı. Ev almak için para biriktiren vatandaş ev hayaline veda etti. Araba almak için canını dişine takan genç umutsuzluk girdabına kapıldı. Yakında eşinin dostunun düğünü olan kara kara düşünmeye başladı. Asgari ücretlinin zaten düşük olan alım gücü tamamen bitti. Öğretmenimiz, polisimiz, doktorumuz, işçimiz her biri gelişmiş bir ülkedeki asgari ücretliye özenir hale geldi. Doğmamış çocuklarımızın bile borç yükü arttı.” Dedi.

SARIGÜL’DEN HÜKÜMETE EKONOMİ ÇAĞRISI!

Cümlelerini sürdüren Sarıgül şunları söyledi: “Telefon almak isteyen genç artık daha fazla çalışmak zorunda. Otomobil sahibi dün doldurduğu deposunu bugün aynı fiyata dolduramayacak. Babasından oyun konsolu bekleyen çocuğumuz hayallerini daha da erteleyecek. Peki, halkın alım gücü, hayalleri, sofrasına koyacağı ekmek çalınırken yetkililer nerede? Ekonomiyi yönetenler nerede? Bu işin sorumluluğunu kim alacak? Yaşananların tek sorumlusu hükümettir, dayatılan sistemdir. Buradan hükümete çağrı yapıyorum, ekonomik gerçeklere ters düşerek aldığınız kararlarla ülkemizi yönetemezsiniz. Teşhisiniz o kadar yanlış ki, tedaviniz doğru olamaz. Ülkeyi yanlış bilgilerinizle, inatla yönetemezsiniz. Artık buna dur demek gerekiyor, ülkemiz freni olmayan araç gibi yokuş aşağı hızla gidiyor.”

“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN HER AÇIDAN DEĞİŞMEK ZORUNDAYIZ”

Ekonomi hayatın gerçeklerinden ayrı olamaz diyen Başkan Sarıgül, şunları kaydetti: “Lütfen hatalarınızdan dönün ve milletimize artık bu kadar bedel ödetmeyin. Türkiye değişim partisi olarak hedefimiz ekonomik yönden sorunlarından kurtulmuş, hukukun üstünlüğüne dayanan özgür ve demokratik bir ülkeyi, birlikte yeniden inşa etmektir. Bunun için üç temel yapıya ihtiyacımız var: Tarafsız cumhurbaşkanı, güçlü parlamenter rejim ve bağımsız yargı. Değişmek zorundayız, her açıdan değişmek zorundayız. Ülkemiz için, geleceğimiz için, çocuklarımız için değişmeliyiz.”

SARIGÜL’DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Öğretmenlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Sarıgül, “Bize yol gösteren, bize ışık tutan, bizi geleceğe hazırlayan, bütün öğretmenlerimizin, öğretmenler gününü kutluyorum. Öğretmen mutsuzsa, öğretmen sıkıntı içerisinde çalışıyorsa, eğitim ve öğretimde başarılı olamayız. TDP iktidarında, öğretmen maaşlarını şu an ki rakamla 10 bin lira olan yoksulluk sınırının üstüne çıkaracağız. Atanamayan öğretmenlerin hepsini bir yıl içinde atayacağız. Öğretmenlerimize verilen eğitim ödeneğini bir maaş tutarına yükselteceğiz.” Şeklinde konuştu.

“HER İŞİN BAŞI BARIŞTIR”

Türkiye’yi barışla değiştireceklerini İfade eden Sargül, “Bir yerde bir sorun varsa, bu sorunun adını koymaktan ve bu sorunu, çözmekten korkmayacak tek parti biziz. Diğer partilerin ve tüm siyasi görüşlerin bagajları dolu, günah defterleri kabarık. Sadece bizim bagajımızda ayrımcılık yok. Biz kimlikler üzeriden değil, projeler üzerinden siyaset yapıyoruz. TDP, barışı, özgürlüğü, demokrasiyi, insan haklarını, bireyin mutluluğunu, kültürlerin barış içerisinde yaşamasını savunanların partisidir. Bize göre her işin başı barıştır. Barışın olduğu yerde huzur vardır. Onun için Türkiye’yi barışla büyüteceğiz.” Diye ekledi.

“KÜRT VE ALEVİ YURTTAŞIN KİME NE ZARARI VAR?”

Kürt ve Alevilere yönelik açıklamalarda bulunan Sarıgül, şunları anlattı: “Bir Kürt yurttaşımız, Kürt gibi yaşamak istiyorsa, bunun kime ne zararı var? Bir alevi yurttaşımız, alevi gibi yaşamak istiyorsa bunun kime ne zararı var? Bir süryani yurttaşımız, Süryani gibi yaşamak istiyorsa, Bunun kime ne zararı var? Ülkemizi korkulardan ve korkutanlardan kurtarmamız lazım. Bırakın herkes kendi kimliğini serbestçe ifade etsin, bırakın herkes kendi inanç, kültür ve geleneklerine uygun yaşasın. Bırakın herkes düşüncesini özgürce dile getirsin. Bunun şartlarını sağlayacak olan parti, TDP’dir.”

ESNAF EKONOMİDEN DERT YANDI

Esnaf ziyaretinde bulunan Başkan Sarıgül, esnafların dertlerini dinledi. Büyük Halk Pazarındaki bir esnaf, ekonomik sorunlar yaşadıklarını ve iş yapamaz hale geldiklerini söyledi. Daha sonra kimsenin onları ziyaret edip durumları sormadığından dert yakınan esnaf, Başkan Sarıgül’ün ziyaretlerinden memnun kaldıklarını söyledi. Başkan Sarıgül ise Türkiye de devam eden ekonomik krizin farkında olduklarının en kısa sürede bu sorunun çözüme kavuşacağını anlattı. Vatandaşlara çağrı da bulunan Sarıgül, sorunun çözümü sokaklara inmek değildir. Bunun cevabı seçimdir ifadelerinde bulundu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2021, 09:05
YORUM EKLE