banner211

Olayı aydınlatacak 'çekirdek' kayıp

Tahir Elçi'nin ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada, pek çok merminin olay yerinden toplandığı ancak Elçi'nin ölümüne neden olan ve olayın aydınlatılmasında öneme sahip mermi çekirdeğinin henüz bulunamadığı öğrenildi.

Olayı aydınlatacak 'çekirdek' kayıp

Hürriyet'te yer alan habere göre, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin cumartesi günü Dört Ayaklı Minare'yle ilgili basın açıklaması yaptıktan 2 dakika sonra ensesinden vurularak öldürülmesiyle ilgili çok yönlü soruşturma başlatılırken, Elçi'nin ölümüne yol açan mermi çekirdeğinin bulunamadığı öğrenildi.

 

Elçi'nin vurulduğu bölgeye önceki gün keşif için giden savcılar, iki avukat ve kriminal polislere, PKK'liler roketatar ve otomatik silahlarla saldırı düzenlemişti. Savcılar ve polisler dün sabah tekrar bölgeye gitti. Olay yerinde çok sayıda kovan toplanmasına rağmen, Tahir Elçi'nin ölümüne neden olan mermi çekirdeği bulunamadı. Güvenliğin sağlanmasının ardından mermi çekirdeğinin bulunması için bölgede yeniden arama yapılacağı bildirildi.

 

Saldırganlardan biri YDG-H'li

İncelemeyi sürdüren polis, elde edilen görüntülerden saldırganların kimliklerine de ulaştı. Saldırganlardan birinin PKK'nin gençlik yapılanması YDG-H üyesi olmaktan kaydı bulunan Mahsun Gürkan (23) olduğu ve 2 gündür polisin takibinde bulunduğu ortaya çıktı. Gürkan'ın, 27 Kasım'da polislere yönelik silahlı saldırı olayına karışıp kaçtığı belirlenirken, yeni eylem hazırlığında olabileceği konusunda tüm birimlerin uyarıldığı saptandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2015, 20:51
YORUM EKLE