banner290

Osmanlı döneminde inşa edilen tarihi yapı restore edilip kültür evi olacak

Van'ın Erciş ilçesinde, Osmanlı döneminde inşa edildiği belirlenen tarihi yapının restore edilip kültür evi olarak kullanılması için çalışma başlatıldı.

Osmanlı döneminde inşa edilen tarihi yapı restore edilip kültür evi olacak

Haydarbey Mahallesi'nde taştan inşa edilen bina, depremler ve çevresel faktörlerden dolayı kullanılamaz hale geldi.

Yapının eski hüviyetine kazandırılması için Kaymakamlığın girişimiyle başlatılan çalışmalar kapsamında, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erol Uslu, Van Müze Müdürü Fatih Arap ve müzede görevli uzmanlar binada inceleme yaptı. Belediye görevlileri de binanın çevresinde temizlik çalışması yürüttü.

Çalışmaları inceleyen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu,  depremler ve çevresel etkiler nedeniyle yapının duvarlarının bir kısmının yıkıldığını ve atıl hale geldiğini söyledi.

Müze yetkilileriyle yaptıkları görüşmeler neticesinde binada uzmanlar tarafından gerekli incelemelerin yapıldığını belirten Mehmetbeyoğlu, "Binanın Osmanlı döneminde imar edildiğinin netleşmesiyle Müze Müdürlüğümüz tarafından gerekli incelemeler yapıldı. Belediye ekiplerimiz de çevre düzenlemesi ve temizlik işlerini tamamladı. Bu tarihi binanın restorasyon programına alınarak kültür evi olarak değerlendirilmesi için gerekli çalışmaları başlattık. Bununla ilgili gerekli müracaatlarımızı yaptık." diye konuştu.

Van Müze Müdürü Fatih Arap da bölgede tarihi bir yapının olduğu yönünde haber aldıklarını ve bunun üzerine uzman ekiplerce inceleme yaptıklarını aktardı.

Kitabesinin olmaması nedeniyle binanın hangi padişah tarafından ve hangi tarihte yapıldığı konusunda net bilginin olmadığını ifade eden Arap, şunları kaydetti:

"İlerleyen zamanlarda yapılabilecek kazı ve temizlik çalışmasında kitabesine de ulaşabileceğiz bu yapının tescilli olmadığını öğrendik. Tescil işlemleri için ilgili kurula yazışmalarımızı ileteceğiz ve tescil işlemlerine de başlayacağız. Bu yapının restorasyonunun yapılarak ilerde bir kültür evi olarak kullanılması düşünülüyor. Restorasyon için Erciş Kaymakamlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün de destekleriyle bir çalışma yürütülecektir. Yapıya dokunulmadan, duvar yapısına karışmadan temizlik çalışmalarına başlanmıştır. Gelecek yıl Müze Müdürlüğümüz başkanlığında bir kazı ve temizlik çalışması yapılması talebinde de bulunduk."

Mahalle sakinlerinden 80 yaşındaki Ömer Baykuş da yapının Osmanlı döneminde medrese olduğunu daha sonra okula dönüştürüldüğünü ve bu okuldan mezun olduklarını belirtti.

ANADOLU AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
VAN TURİZMİ İÇİN
VAN TURİZMİ İÇİN - 2 ay Önce

Van'ın 13 ilçesinde, dört adasında, beldelerinde ve onlarca köyünde bulunan tarihi camiler, medreseler, hanlar, hamamlar, kümbetler, mezarlıklar, kaleler, kuleler, surlar, şehir kalıntıları, yerleşimler, kiliseler, manastırlar, şapeller, köprüler vb. onlarca tarihi mekan, yapı ve kalıntının tek tek koruma altına alınmasını, temizlenmesini, yeniden aslına uygun şekilde ayağa kaldırılmasını, restorasyonlarının yapılmasını, peyzaj ve çevre düzenlemelerinin yapılmasını, ışıklandırmalarının yapılmasını, koruma ve temizlik ekiplerinin verilmesini, mobese kameralarıyla güvenlik altına alınmasını, yollarının asfaltlanmasını, ulaşım imkanlarının iyileştirilmesini önemle istirham ediyoruz. Van bu konularda iyi durumda değil. Yapmamız gereken hakikaten çok iş var. Bütün ilçe, belde ve ķöylerimiz ile dört adamızdaki bütün tarihi mirası kontrol edersek, yukarıda ifade ettiklerimizi yaparsak Vanımız muazzam bir turizm merkezi haline gelir. Her yıl bir iki milyon yerli ve yabancı ziyaretçi ilimizi, ilçelerimizi ziyaret eder. Van kazanır, ülkemiz kazanır, vatandaşlarımız kazanır. Turizm, bacasız sanayidir. Onun kıymetini bilmeliyiz. Bu şehirde zenginlik, kazanç, istihdam ve kalkınma önemli ölçüde buna bağlıdır. Tabi bunun yanısıra Van Gölü'nü de en kısa zamanda çamurdan, kirlilikten, lağımdan, kokudan kurtarmalı ve pırıl pırıl bir hale getirmeliyiz. Göle dökülen bütün dere, kanal ve arkları tertemiz ve pırıl pırıl etmeliyiz, ıslah etmeliyiz, bakım ve iyileştirmelerini yapmalıyız. Van Gölü'ne kıyısı bulunan bütün ilçelerimizde sahil bandı ve rekreasyon sahaları yapmalıyız, kıyıları ihya çalışmaları yapmalıyız. Kıyılardaki bütün tesisleri, otelleri, işletmeleri, yazlıkları, bahçeleri bertaraf etmeli ve bütün kıyılarımızı Van Gölü'nden kara içine doğru en az yüz metre, en çok üç yüz metreye kadar bütün vatandaşların, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ücretsiz olarak gezeceği, oturacağı, spor yapacağı, piknik yapacağı, keyifli zamanlar geçireceği yeşil, temiz, donanımlı ve güzel alanlar haline getirmeliyiz. Tüm bunları yapıp başardığımızda Vanımız, turizmden müthiş kazançlar elde edecektir. Vanımız o zaman Van Gölü'ne sahip olmanın ayrıcalığını her bakımdan görüp yaşayacaktır. Bütün kurumlarımızın ve bütün makamlarımızın, devletimizin bütün imkanları ve araçlarını bu çalışmalar için seferber ederek güzel Vanımız ve güzel ülkemiz için çok hayırlı, bereketli ve güzel sonuçlar yaratmaları temennisiyle...

SIRADAKİ HABER