ÖTV düzenlemesi ile otomobil fiyatları düşer mi, ÖTV indirimi gelecek mi? Otomotiv sektörünün uzmanı açıkladı!

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de duyurulan düzenleme sonrasında gözler son dakika açıklamalarına çevrildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Uygulama Genel Tebliği'nde konuya açıklık getirdi. Açıklamalar sonrasında yeni ÖTV düzenlemesinin araç fiyatlarına etkisi merak konusu oldu. İşte konuya ilişkin tüm merak edilen soruların yanıtı...

ÖTV düzenlemesi ile otomobil fiyatları düşer mi, ÖTV indirimi gelecek mi? Otomotiv sektörünün uzmanı açıkladı!

ÖTV indirimi araç fiyatlarına nasıl yansıyacak, fiyatlar düşecek mi? ÖTV düzenlemesi ne zaman gelecek?

Araç sahipleri otomobil fiyatlarında olası yeni bir düşüşe ilişkin sorgulamalar yapıyor. Cumhurbaşkanına ait olarak "ÖTV oranları, matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırma veya sıfıra indirme" şeklinde yeniden düzenlenmişti. Peki, yeni ÖTV düzenlemesi ile otomobil fiyatları düşer mi, indirim gelecek mi? İşte ÖTV düzenlemesi sonrasında otomobil fiyatları son durum...

ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

Otomotiv sektöründeki güncel gelişmeleri değerlendiren Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Mevcut şartlarda ÖTV indirimi beklemenin gerçekçi olmadığını kaydeden Eroldu, "Benim şahsi düşüncem, talebin yüksek olduğu bir ortamda ÖTV indirimi beklemek çok gerçekçi değil. Tüketici talebi düşerse bu yönde bir beklenti olabilir" dedi. Eroldu, serbest piyasa vurgusunda da bulunarak, "Türkiye’de öngörülemeyen mali politika düzenlemeleri otomotiv sanayi üzerinde sorunlar yaratıyor. Merkez Bankası’nın ve Maliye Bakanlığı’nın aldığı parasal düzenlemeler, sanayicinin ve ihracatçının işlerini bir miktar zorlaştırıyor. Serbest piyasa ekonomisi koşullarından çok uzaklaşmamamız lazım" diye konuştu.

Yılın ilk altı ayında Türkiye'nin otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artarak 649 bin 311 adet seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 1.2 artarak 466 bin 995 adet oldu. Ocak-Haziran döneminde toplam pazar ise geçen yıla göre yüzde 9 azalarak 375 bin 683 adet düzeyinde gerçekleşti.

Türk otomotiv sanayisinin ilk 6 aylık sonuçlarını ve otomotiv sektöründeki güncel gelişmeleri değerlendiren Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu, sektörün yaşadığı sorunlar hakkında da dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Küresel piyasalardaki gelişmeler, Avrupa pazarındaki daralmanın Türkiye'ye etkisi ve güncel ekonomi politikalarına değinen Eroldu, birçok kişinin merakla beklediği Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi konusunda da net mesajlar verdi.

ÖTV İNDİRİMİ SONRASI OTOMOTİV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Mevcut şartlarda otomobillere uygulanan ÖTV'de indirim beklemenin gerçekçi olmadığını vurgulayan Eroldu, "Benim şahsi düşüncem, talebin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda, bir de ekonomik sonuçları düşündüğümüz zaman, ÖTV indirimi beklemek çok gerçekçi değil. Tüketici talebi düşerse bu yönde bir beklenti olabilir. Aslında, ÖTV indirimi kısa vadeli bir çözüm, iç pazarı büyütmek için bütüncül bakış açısı gerekli" dedi.

HABERTÜRK

YORUM EKLE