banner211

PATLAYICI TAŞIYANLARA 33 YIL HAPİS İSTEMİ

Van'ın Çatak ilçesinde Büyükşehir Belediyesine ait kamyonda patlayıcı yapımında kullanılan malzemelerin ele geçirilmesiyle ilgili soruşturma kapsamında 5 sanığın 15 ile 33 yıl arasında hapsi istendi.

PATLAYICI TAŞIYANLARA 33 YIL HAPİS İSTEMİ

Van'ın Çatak ilçesinde Büyükşehir Belediyesine ait kamyonda patlayıcı yapımında kullanılan malzemelerin ele geçirilmesiyle ilgili soruşturma kapsamında 5 sanığın 15 ile 33 yıl arasında hapsi istendi.

 

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, 14 Ağustos 2015'te, İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan kontroller sırasında Van Büyükşehir Belediyesine ait kamyonda patlayıcı yapımında kullanılan malzemelerin ele geçirilmesiyle ilgili soruşturmayı tamamladı. Hazırlanan iddianame, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

 

İddianamede, aralarında belediyeye bağlı Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Çatak Şube Müdürü ve belediyede sözleşmeli personelin bulunduğu 2'si tutuklu, biri firari 5 sanık hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak", "iştirak halinde tehlikeli malzemeleri izinsiz bulundurma veya el değiştirme", "terör örgütü adına suç işlemek" suçlarından 15 ile 33 yıl arasında hapis cezası istendi. Örgütün "cebir ve şiddet kullanarak, baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemleriyle, Anayasa'da belirtilen cumhuriyetin niteliklerini, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak" amacıyla kurulduğu ifade edilen iddianamede, bu amaç için birçok silahlı eylem gerçekleştirdiği vurgulandı.

 

Örgütü adına Çatak kırsalında sorumlu düzeyde faaliyet yürüten "Şorej" kod adlı PKK örgüt mensubunun, katılım kuryeliği, iş birlikçilik, milislik ve lojistik destek faaliyetleri yürüttüğü ileri sürülen M.Ö'den amonyum nitrat içerikli gübre ve pil istediğine yer verilen iddianamede, M.Ö'nün de sözleşmeli belediye çalışanı H.Y. aracılığıyla kendisinden istenen malzemeleri temin etmeye çalıştığı kaydedildi. İddianamede, İlçe Emniyet Müdürlüğü önündeki kontroller sırasında durdurulan Van Büyükşehir Belediyesine ait resmi plakalı kamyondaki 2 çuvalda 100 kilogram amonyum nitrat, 20 pil, bomba yapımında kullanıldığı değerlendirilen 6 paket içinde 26 fitil ele geçirildiği bildirilerek, "Ele geçirilen azot içerikli amonyum nitratın, terör örgütü mensuplarınca el yapımı bombalarda daha güçlü patlayıcı maddelerle, birçok bombalı terör eyleminde ana patlayıcı madde olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Pillerin ise terör örgütü mensuplarınca el yapımı bombalarda elektrikli kapsül gibi başlatıcılar için gerekli akım kaynağı olarak kullanıldığı belirlenmiştir." denildi.

 

Söz konusu eylemin PKK örgütüne üye olmak suçunu oluşturduğu kaydedilen iddianamede, sanıkların gübreyi Çatak'ta yapılan park için kullanacaklarını ileri sürdükleri belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2016, 18:58
YORUM EKLE