banner211

Pedallar 'Van Gölü' için atılacak!

Van Gölü'nü kirliliğine dikkat çekilmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Van Denizini Pedallıyoruz” sloganıyla geçen yıl birincisi düzenlenen ‘Ulusal Van Denizi Bisiklet Şenliği’nin ikincisi bu yıl 130 bisikletlinin katılımıyla bu yıl ikinci kez yapılacak. Son günlerde gündemden düşmeyen Van Denizi’nin kirlenmesi ve kirliliğin önlenmesi böylelikle bir kez daha ulusal anlamda yankı bulacak.

Pedallar 'Van Gölü' için atılacak!

ŞEHRİVAN HABER: HAMİT KARAKUŞ – ÖMER FARUK TOKTAŞ

VAN DENİZİNE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN VAN DENİZİ ETRAFINDA BİSİKLET İLE DOLAŞACAKLAR

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi ile Van Gölü Aktivistleri işbirliğiyle düzenlenecek olan etkinlik kapsamında ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya gelindi. Van Gölü'nü kirliliğine dikkat çekilmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Van Denizini Pedallıyoruz” sloganıyla geçen yıl birincisi düzenlenen "Ulusal Van Denizi Bisiklet Şenliği"nin ikincisi bu yıl 130 bisikletlinin katılımıyla düzenlenecek. 21-26 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinlik Van'da başlayıp 430 kilometrelik parkurun ardından Van'da tamamlanacak. Yapılacak olan bisiklet turu kapsamında 5 kez konaklamalı kamplar yapılarak parkur sonlandırılacak.

                                                                                

Van Gölü'nü kirliliğine dikkat çekilmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Van Denizini Pedallıyoruz” sloganıyla geçen yıl birincisi düzenlenen ‘Ulusal Van Denizi Bisiklet Şenliği’nin ikincisi bu yıl 130 bisikletlinin katılımıyla bu yıl ikinci kez yapılacak. Son günlerde gündemden düşmeyen Van Denizi’nin kirlenmesi ve kirliliğin önlenmesi böylelikle bir kez daha ulusal anlamda yankı bulacak. Van TSO ile Van TSO bünyesindeki AB Bilgi Merkezi’nin destek verdiği etkinlik ile göl ile ilgili büyük bir farkındalık oluşması bekleniyor.

Van Gölü'nü kirliliğine dikkat çekilmesi ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Van Denizini Pedallıyoruz” sloganıyla geçen yıl birincisi düzenlenen "Ulusal Van Denizi Bisiklet Şenliği"nin ikincisi bu yıl 130 bisikletlinin katılımıyla düzenlenecek. Van Gölü'nün kirliliğine dikkat çekmek amacıyla yapılacak bisiklet şenliği toplantısında konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, 22-26 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinliğin Van'da başlayıp 430 kilometrelik parkurun ardından tekrar Van'da tamamlanacağını ifade etti. Takva, Van'ı Van yapan en büyük zenginliği ve tarihsel mirası, doğal güzelliği Van denizi olduğunu vurguladı. Van Gölü Aktivistleri Başkanı Erdoğan Özel ise, bu tür etkinliklerin ve festivallerin tanıtım noktasında iyi dönütler aldıklarını dile getirerek bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ‘2. Ulusal Van Denizi Bisiklet Şenliği’nin kurumların sahiplenmesini gerektiğini ifade etti.

TAKVA: HERKESİ ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI LAZIM

Van Gölü'nün kirliliğine dikkat çekmek amacıyla yapılacak bisiklet şenliği toplantısında konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, 22-26 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinliğin Van'da başlayıp 430 kilometrelik parkurun ardından tekrar Van'da tamamlanacağını ifade ederek, “Yapılacak olan bisiklet turu kapsamında 5 kez konaklamalı kamplar yapılarak, parkur sonlandırılacak. Van Gölü Aktivistleri işbirliğiyle düzenlenecek olan etkinlikte amacımız, Van Gölü’nün bilinçsizce kirletilmesine dikkat çekmek ve bu anlamda tüm kamu kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere herkesin elini taşın altına koymasına ve Van Gölü’ne sahip çıkması yönünde farkındalık oluşturmaktır” dedi.

TAKVA’DAN HALİÇ ÖRNEĞİ

Van Gölü’nün son dönemde kirlenmesinin Haliç örneğiyle ifade eden Takva, “Bir zaman Haliç’in kirlenmesi söz konusuydu ve bu gün 20 milyon insanın yaşadığı İstanbul’da kimse kitlesel bir etkinlik yapma ihtiyacı hissetmiyordu. İnsanlar sadece konuşuyorlardı. İşte Haliç kirleniyor, diye. İstanbul’u İstanbul yapan altın boynuzun yok olma tehlikesi karşı karşıya kalmasıydı. Sonra yerel yöneticiler, bu sorunu çözdü.”

“TARİHSEL MİRASIMIZ, DOĞAL GÜZELLİĞİMİZ VAN DENİZİDİR”

Van'ın önemli bir merkez olduğunu ve kentin en büyük özelliğinin de Van Gölü olduğunu vurgulayan Takva, "Van Gölü ne yazık ki yok olmayla karşı karşıya. Belediye yetkililerinden biri, Van Gölü’nün 25 yıllık bir ömrünün olduğu yönünde bir açıklama yaptı. Ne yazık ki bu anlayış, 2009'dan beri iktidar olmasına rağmen 10 yılda hiç bir şey yapmadılar ve Van Gölü'ne 25 yıllık bir ömür biçme gibi bir tespitte bulundular. Van denizi yoksa Van yoktur. Van denizi yoksa Tatvan, Ahlat, Bitlis, Adilcevaz, Erciş yoktur. Keza diğer ilçelerimizin de Van deniziyle doğrudan kendilerini ifade etmek gibi bir durumları söz konusudur. Van'ı Van yapan en büyük zenginliğimiz ve tarihsel mirasımız, doğal güzelliğimiz Van denizidir." ifadelerini kullandı.

“130 PROFESYONEL BİSİKLETÇİNİN KATILIMIYLA BİR ETKİNLİK YAPIYORUZ”

Van TSO'nun Van Gölü için çaba gösterdiğini aktaran Takva, "Geçen yıl desteklediğimiz bu faaliyeti, bu yıl daha kurumsal ve etkin bir şekilde Van Gölü Aktivistleri grubuyla 430 kilometrelik bir bisiklet şenliğiyle yapacağız. 22 Temmuz Pazartesi günü bu faaliyeti başlatıyoruz. Yaklaşık 130 profesyonel bisikletçinin katılımıyla bir etkinlik yapıyoruz. Amacımız Van Gölü kirliliğine dikkat çekmek, kamuoyunda farkındalık oluşturmak aynı zamanda Van denizinin güzelliklerini de dünyaya tanıtmaktır. Bu coğrafyanın en önemli mirasını koruma konusunda bir adım atma yönünde faaliyet yapacağız." diye konuştu.

5 gün sürecek olan etkinlikler kapsamında İpekyolu, Gevaş, Tatvan, Adilcevaz ve Muradiye'de kampların yapılacağını da sözlerine ekleyen Takva, festivalde emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

ÖZEL: KURUMLAR BU TÜR ETKİNLİKLERİ SAHİPLENMELİ

Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel'de yaptığı kısa konuşmasında etkinliğe destek veren kurumlara teşekkür etti. Özel, Bu tür etkinliklerin ve festivallerin tanıtım noktasında iyi dönütler aldıklarını dile getirerek bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ‘2. Ulusal Van Denizi Bisiklet Şenliği’nin kurumların sahiplenmesini gerektiğini ifade etti. Özel, “Kurumların bu tür etkinlikleri sahiplenmesini gönülden istiyoruz. Biz bu işin hamallığına hazırız. Bu organizasyonu 300-500 kişiyle gerçekleştirdiğimiz zaman bölgeye olan katkısı fazla olacaktır. Turizm açısından önemli faydası olacaktır, bunu bölgemize kazandırmamız lazım. Burada amacımız, Van Gölü Havzası etrafında 5 gün boyunca 430 kilometrenin bisiklet kullanımına uygun olduğunu, bisiklet severler için iyi bir rota olduğunu göstermek istiyoruz. Doğa turizmde ise azımsanmayacak kadar güzel rotalara sahip olduğunu insanlara duyurmak istiyoruz. Biz bunları kanıtlamak istiyoruz. Bunu eğer başarabilirsek, eko-turizm ile yapacak katkı ile son köydeki vatandaşımıza ulaşmış olacağız. Bölgemiz bu sayede daha çok gelişmiş olacak, yeşili ve maviyi daha çok korumuş olacağız. Bu bağlamda yapacağımız bisiklet festivali çok önemlidir. Geçtiğimiz yıl Van Gölü’ne dikkat çekmek adına çok sayıda festivalimiz de oldu. Bu yılda buna bezer festivallerimiz olacaktır.” diye belirtti.

İŞTE BİSİKLET FESTİVALİ’NİN PROGRAMI

Van Gölü'nü kirliliğine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Van Denizini Pedallıyoruz” sloganıyla bu yıl ikincisi düzenlenecek olan "Ulusal Van Denizi Bisiklet Şenliği" 21 Temmuz Pazar günü saat: 17.00'da Atatürk Parkı ve Van Kalesi önünde toplanılarak başlayacak. 5 gün sürecek olan bisiklet şenliği, Van Merkez-Gevaş Rotası, Gevaş Gençlik Kamp -Tatvan Nemrut Krateri Rotası, Tatvan -Adilcevaz Aydınlar Beldesi Rotası ve Adilcevaz Aydınlar Beldesi-Muradiye Şelalesi Rotasıyla 25 Temmuz Perşembe günü son bulacak.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE