banner211

Polisin ve boğarak öldürdüğü siyahi adamın geçmişte aynı yerde çalıştıkları ortaya çıktı

ABD'nin Minneapolis kentinde bir gece kulübü sahibi, polis memuru ile boğarak öldürdüğü siyahi adamın aynı mekanda güvenlik personeli olarak çalıştığını söyledi.

Polisin ve boğarak öldürdüğü siyahi adamın geçmişte aynı yerde çalıştıkları ortaya çıktı

ABD'nin Minneapolis kentinde polis memuru ve nefessiz bırakarak öldürdüğü siyahi George Floyd'un geçmişte aynı yerde çalıştığı ortaya çıktı. Bir gece kulübünün sahibi kadın, polis memuru ve Floyd'un güvenlikçi olarak aynı mekanda çalıştığını belirterek, "Floyd, senle ben Maya'nın yerinde birlikte çalışmıştık, beni hatırladın mı' diyebilseydi" dedi.

YOLLARI GEÇMİŞTE KESİŞTİ
ABD çapında isyana yol açan Minneapolis'te beyaz polis memuru Derek Chauvin'in silahsız siyahi vatandaş George Floyd'u dizleriyle boynuna çökmek suretiyle boğarak öldürmesi vakasında her gün yeni gerçekler ortaya çıkıyor. Chauvin (44) ile Floyd'un (46) yollarının daha önce emekçi sınıfında kesiştiği, ikilinin aynı eğlence mekanında güvenlikçi olarak çalıştığı belirtildi. Koronavirüs pandemisi ABD'de evde kalma önlemleri çerçevesinde kapanan mekanlar arasında yer alan El Nuevo Rodeo Club, hem Chauvin hem de Floyd'un çalışanları arasında bulunduğunu duyurdu.

"AYNI ZAMANDA BİRLİKTE ÇALIŞMIŞLARDI"
Latin yemekleri, müzikleri, dansları sunan eğlence mekanını 20 yıl işlettikten sonra kısa süre önce başkasına satan Maya Santamaria, açık oldukları 17 yıl boyunca Chauvin'in polis görevinde olmadığı zamanlarda kendilerinin güvenlikçisi olduğunu belirtti. Her gece yaklaşık 24 güvenlikçi çalıştırdıklarını, bunların arasında görev dışındaki polislerin de bulunduğunu aktaran patron, Chauvin ile Floyd'un birbirlerini tanıyıp tanımadıklarından emin olmadığını söyledi. Ancak aynı etkinlik çerçevesinde birlikte çalışmış olmaları gereken zamanlardan söz eden Santamaria, "Aynı zamanda birlikte çalışmışlardı, ama Chauvin dışarıda, güvenlik görevlileri içerideydi" izlenimini paylaştı.

"ÇOK ÇABUK SİNİRLENİRDİ"
Patron, Chauvin'in aniden parlama ve aşırı tepki gösterme huyu olduğunu aktararak "Bazen çok çabuk sinirlenirdi ve korkmuş gözükürdü" diyerek ekledi: "Arbede çıktığında hemen aletlerine başvururur ve önüne gelene biber gazı sıkardı, ben bunun gerek olmadığını düşünsem bile."


"BİRLİKTE ÇALIŞTIK DİYEBİLSEYDİ ACABA NE OLURDU"
Pazartesi günkü boğma olayıyla ilgili 'Chauvin'in Floyd'la birlikte aynı mekanda çalıştığının farkına varması halinde farklı gelişip gelişmeyeceğini, merak ettiğini' dile getiren kadın işveren "Keşke 'hey adamım, senle ben Maya'nın yerinde birlikte çalışmıştık, beni hatırladın mı' diyebilseydi, acaba ne olurdu" diye konuştu.

KORONAVİRÜS YÜZÜNDEN İŞSİZ KALMIŞTI
Floyd, doğup büyüdüğü Houston'da bir ev soygunu vakasıyla ilgili 5 yıl hapis yattıktan sonra 2014'te Minneapolis'e taşınıp yeni bir hayat kurmuştu, genelde El Nuevo Rodeo Club ve yakınındaki Conga Latin Bistro gibi mekanlarda özel güvenlikçi, fedai olarak çalışmıştı, ancak koronavirüs önlemleri nedeniyle mekanların kapanmasıyla işsiz kalmıştı.

POLİSİN DOSYASI KABARIK
Onu ensesine bastırarak öldürmesinin ardından görevden alınan Chauvin ise hakkıdna 20'ye yakın şikayette bulunulmuş bir polis memuru. ABD basınına göre bunca şikayete rağmen bir kez bile disipline sevk edilmeyen ve yasal işleme uğramayan Chauvin'in 2006 ve 2008 yıllarında polisin müdahale ettiği olaylarda 2 kişiye ateş açıp birini öldürdüğü, diğerini ağır yaraladığı Minneapolis Belediye Meclisi kayıtlarına geçmiş durumda. Beyaz polis memuru hakkındaki şikayet dosyaları nedeniyle birçok kez ücretli izne gönderilmişti.

SON DAKİKA

YORUM EKLE