banner211

Ramazan ayı dolayısıyla Van İl Hıfzıssıhha Kurulundan yeni kararlar

Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) tedbirleri kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Ramazan ayı boyunca uygulanacak önemli karar alındı.

Ramazan ayı dolayısıyla Van İl Hıfzıssıhha Kurulundan yeni kararlar

HABER MERKEZİ: Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) tedbirleri kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Ramazan ayı boyunca uygulanacak önemli karar alındı.

Van İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) mücadele çalışmaları kapsamında ramazan ayı dolayısıyla önemli kararlar alındı. Van Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) tedbirleri kapsamında kentte vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmemesine, özellikle iftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşların sokağa çıkarak sosyal mesafe kuralını göz ardı etmemesi için gerekli tüm tedbirlerin alınmasına ve bu ay boyunca türbe ziyaretlerinin kısıtlanmasına karar verildi. 

İŞTE ALINANLAR KARARLAR

Ramazan davulcularından, çiğ köftecilere kadar birçok kesimi ilgilendiren kararlar şöyle:

1-Vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık gurupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmemesine.

2-İlimiz genelinde, vatandaşlarımızın dışarı çıkıp sosyal mesafe kuralını gözardı edebilecekleri değerlendirilen mesire ve ören yerleri, park ve bahçeler, baraj ve gölet kenarları, cadde, sokak, yol ve yol kenarları, sahipsiz boş alanlar ile açık ve kapalı ortak kullanım alanları gibi her türlü halka açık yerlerde semaver, mangal, cızbız, mısır, ciğer, kestane gibi ürünlerin etkinlikleri ve satışlarının yasaklanmasına.

3-Ramazan ayı boyunca türbe ziyaretlerinin kısıtlanmasına.

4-İlimiz genelinde ramazan davulculuğunun yasaklanmasına, sahur vakitlerindeki hizmetlerin il müftülüğü tarafından belirlenen yöntemlerle ilçe müftülükleri tarafından yapılmasına. (İmsak vaktine 1.5 (bir buçuk) saat kala camilerden sala okunacak)

5-Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla, fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımının iftardan 2 saat önce sonlandırılmasına (iftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecektir) 

6-İlimiz geneli çiğ köftenin açıktan satışının yasaklanmasına, sadece lokanta restoran (evlere paket servisi olmak üzere) market ve çiğ kötfe salonlarında hijyen kuralları çerçevesinde daha önceden paketlenmiş hazır bir şekilde yapılabilmesine.

7-Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için ilimizin kendine has özel ve genel değerleri göz önünde bulundurularak, özellikle iftar ve savur vakitleri arasında olmak üzere oluşması muhtemel diğer yoğunlukları da önlemek amacıyla il genelinde gerekli güvenlik önlemlerinin arttırılması.

8-İftar vakitleri öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak, iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısının artırılmasının sağlanması, ayrıca iftar saati öncesinde toplu taşıma araçlarında, duraklarda sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve maske kulanımına ilişkin uygulamaların etkin bir şekilde denetlenmesi karları alınmıştır.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 11:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgut b
Turgut b - 13 ay Önce

Karar aldınız da uygulayan var mı denetim var mı Van da yok