banner254

Rusya: Türk askerinin Irak'a girmesi kabul edilemez

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Musul yakınlarındaki bir askeri kampa takviye birlik göndermesine tepki gösterildi.

Rusya: Türk askerinin Irak'a girmesi kabul edilemez

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'nin Musul yakınlarındaki bir askeri kampa takviye birlik göndermesine tepki geldi. Yapılan açıklamada, "Türk kuvvetlerinin Irak'ta Bağdat'ın onayı olmadan bulunmasını yasa dışı olarak değerlendiriyoruz" denildi.

Sputnik'te yer alan habere göre, olayın 'yasadışı bir eylem' olarak tanımlandığı açıklamada, "Türk askerinin Irak hükümetinin iradesi ya da izni olmadan Musul kenti yakınlarına gönderilmesi çok ciddi bir gerginlik etmeni. Bu eylemi kabul edilemez bulunuyoruz" ifadeleri yer aldı. Açıklamada, IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun Deyr ez-Zor'da Suriyeli hükümet güçlerini vurduğuna dair haberlerin ise Moskova'da endişe yarattığı belirtildi.

 

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Haseke yakınlarındaki hava saldırılarının "sivillerin ölümüne neden olmasının da Moskova'da endişeyle izlendiği" belirtilen açıklamada, "Tüm bu olaylar IŞİD'le mücadele cephesinde durumun kızıştığını gösteriyor" ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 19:48
YORUM EKLE