Sıfır otomobilde zamlar başladı! Ford Puma ve Skoda Kamiq'in fiyatı uçtu

Otomobil pazarı zor günler geçirmeye devam ederken sıfır araç almak isteyen vatandaşlar ise her geçen gün yükselen fiyatlar karşısında ne yapacağını şaşırdı. Ağustos ayında gelen ÖTV düzenlemesi sayesinde, bazı modeller yüzde 50 ÖTV dilimine girerek hatırı sayılır bir avantaj ortaya çıkarmıştı ancak yükselen dolar kuruyla bu modeller tekrar yüzde 80'lik dilime girdi. Skoda'nin Kamiq modeli 72 bin TL zamlanırken Ford Puma ise 63 bin TL zamlandı.

Sıfır otomobilde zamlar başladı! Ford Puma ve Skoda Kamiq'in fiyatı uçtu

Döviz kurundaki ani yükseliş sonrası otomobil markaları fiyatlar listelerini güncellemeye başladı. Geçtiğimiz ağustos ayında devreye alınan ÖTV matrahı düzenlemesi sayesinde, vergi dilimi revizyonu bazı modellerin tekrar daha alt segmente dahil olmuş ve bazı otomobil modellerinde ciddi bir fiyat avantajı ortaya çıkmıştı.

OTOMOBİL MARKALARI FİYAT GÜNCELLEMESİNE BAŞLADI

Sıfır otomobil almak isteyen vatandaşın da büyük talep gösterdiği modelleri ise bu dönemde adeta yok sattı. Zaten çip krizi yüzünden düşük olan üretime bir de galericilerin stokçuluğu eklenince ÖTV indirimli bir araç bulabilmek bir şans haline gelmişti.

İşte Türkiye'de satılan en ucuz sıfır otomobiller

Şimdi ise dolar kurundaki yükselişle yüzde 50'lik ÖTV matrahı oranına giren modellerde ÖTV avantajı ortadan kalkmaya başladı.

FORD PUMA ZAMLANDI

Ford'un ülkemizde çok satan B Suv segmentinde yer alan PUMA modeli ÖTV düzenlemesi sonrası 266 bin TL'den satılırken kurdaki yükseliş sonrası yüzde 50 ÖTV matrah diliminden yüzde 80'lik dilime çıkması sonrası 63 bin TL birden zamlandı. 

ÖTV matrahı düzenlemesiyle beraber SKODA'nın hem uygun fiyatlı hem en çok tercih edilen SUV sınıfında olan KAMİQ aracı en çok aranan araçların başında geliyordu.

1.0L EcoBoost 95PS MT Style : 254.100 TL -- 246.700 TL
1.0L EcoBoost 125PS 7AT Style : 329.000 TL --  266.400 TL

Sıfır Ford Puma fiyatları

252 BİN TL'YE DÜŞMÜŞTÜ 324 BİN TL'YE YÜKSELDİ

ÖTV düzenlemesiyle beraber 1.0 TSI 110 PS DSG (yarı otomatik) Elite paket donanımına sahip Skoda KAMİQ 252 bin TL'ye satılırken kurdaki yükselişle beraber yüzde 50 ÖTV diliminden çıkarak yüzde 80 ÖTV dilimine girerek güncel fiyatı 324.900 TL'ye çıktı. Böylece Eylül ayında 252 Bin TL'ye satılan Skoda Kamiq 72 bin TL zamlanmış oldu.

Skoda Kamiq 1.0 TSI 110 PS DSG Elite 324.900 TL
Skoda Kamiq  1.0 TSI 110 PS DSG Premium 350.400 TL
Skoda Kamiq  1.5 TSI ACT 150 PS DSG Premium 376.400 TL 

KASIM AYINDA OTOMOBİL FİYATLARINA YENİ ZAM BEKLENİYOR

Kur farkını önümüzdeki günlerde diğer markaların da fiyatlara yansıtması beklenirken sıfır araçlara yüzde 10'a varan zamlar bekleniyor. Sıfır araç piyasasında yaşanacak bu yükselişin ikinci el piyasasına da benzer şekilde yansıması bekleniyor.

GÜNCEL OTOMOBİL FİYATLARI DEĞİŞMEYE BAŞLADI

Kurdaki yükseliş sonrası Renault ve Dacia internet sitelerindeki fiyat listelerini güncellemeye başladı.

HABER7

YORUM EKLE