banner211

'SON BİR NEFES İSTİYORUZ'

İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun Hükmü Kararname ile Erciş Belediye Başkan Vekili olarak atanan İlçe Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar'ın ilk projelerinden olan semt pazarı projesi hayat buldu.

'SON BİR NEFES İSTİYORUZ'

İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun Hükmü Kararname ile Erciş Belediye Başkan Vekili olarak atanan İlçe Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar'ın ilk projelerinden olan semt pazarı projesi hayat buldu. Önceki gün açılışı yapılan semt pazarı 4 bin metre kare alan üzerine kuruldu. Açılışta konuşan Başkan Vekili ve İlçe Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, göreve gelir gelmez Erciş'in sorunlarına uzak olmadığını bilip, ilçenin ihtiyaçlarını tespit noktasında çalışmalara başladıklarını anlattı. Yaşar, Nisan ayının başlarında temelini attıkları tesisin açılışını yapmanın gururunu yaşadıklarını belirtti. Ercişlilerden çalışmaların tamamlanması için biraz daha süre ve sabırlı olmalarını isteyen Yaşar, "Vatandaşlarımızdan sabır istiyoruz ama yıllara sair bir sabır istemiyoruz dedik. Kısa süreli bir sabır. Son bir nefes istiyoruz sizlerden. Bugün görmüş olduğunuz inşaatlar Allah kısmet ederse sonbahar itibariyle meyvelerini alacağımız, bittiğinde büyük yatırımlara dönüşecektir." Dedi. 

 

Erciş Belediyesi tarafından Sahil Kent Mahallesinde 4 bin metre kare alan üzerine kurulan semt pazarı projesi hayata geçti. Erciş Meslek Yüksek Okulu yanındaki belediye ait arsa üzerinde yapımı tamamlanan semt pazarı 96 stant kapasiteli. Semt pazarının açılışına Başkan Vekili ve İlçe Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, Erciş 108'nci topçu alay komutanı Kurmay Albay Murat Yalbır kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. Açılışta konuşan Başkan Vekili Mehmet Şirin Yaşar, bu alanı 2 yıldır üzülerek görüp, müşahede ettiği Erciş'te, deprem sonrası hükümetin olağanüstü bir çabayla bitirdiği ve şu anda da içinde bulundukları TOKİ konutlarının dışında atılan her temelin bir şekilde Erciş için hayal kırıklığına dönüştüğünü de ifade eden Yaşar, "Hastanemiz, kentsel dönüşümümüz ve birçok proje gibi bugün bu semt pazarımızın işte bu açıdan bir anlamı olsun istiyoruz. İki aylık bir süre zarfında vatandaşlarımızla birlikte burada temelini attık. Yağmurlu ve karlı bir süreçten sonra iki aylık kısa bir süre içerisinde çok şükür açılışını yapma noktasına geldik. Allah kısmet ederse bundan sonra Erciş'te her iş böyle olacaktır." İfadelerini kullandı.

 

YAŞAR: HİÇ BİR İŞ YARIM KALMAYACAK

Erciş’teki çalışmalarına ağırlık vereceklerini ve tüm projeleri hayata geçireceklerini anlatan Yaşar, bazı çevrelerin çalışmaları alay konusu ettiğine de tepki gösterdi. Yaşar, "Bundan bir iki hafta önce bir sokağa tabela koyduk. Dedik ki, pek kısa bir süre sonra bu sokağımızda asfalt çalışmamız başlayacaktır. O eski günlerin havasıyla bu ilçenin hiçbir durumda iyiliğini istemeyen bir takım çevreler, bir takım yayın organları bunu alay konusu yaptı. Tabelamızı göstererek işte bu işin çok uzun bir süre sonra yapılacak bir vaat olduğunu dile getirdiler. Ama Allah'a çok şükür ertesi gün değerli basın mensuplarımızı da alarak gidip orayı asfaltladık. O birinci işaret, bu tesis ikinci işaret. Bundan sonra Erciş'te hiçbir iş yarım kalmayacak. Bunu ben kendi adıma söylemiyorum. Bunu beni buraya atayan bir irade adına söylüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız ve hükümetimiz adına söylüyorum. Bundan sonra Erciş'te hiçbir yatırım yarım kalmayacak ve şu anda yapımı süren bütün yatırımlarımızı en kısa zamanda hizmete sunacağız." Dedi. 

 

"ERCİŞ ŞANTİYEYE DÖNÜŞTÜ"

Açılışını yaptıkları semt pazarının ilçe için çok önemli bir tesis olduğunu dile getiren Yaşar, "Bu semt pazarımız bu bölge için değerli bir yatırımdır. Hep bu arka sokakta bir pazar kuruluyordu. Hiçbir sıhhi şartları olmayan, pazar kurulduğu gün burada yaşayan insanlara ızdıraba çeviren bir durumdaydı. İnsanlar evlerine gitmek için sahilden gitmek durumunda kalıyorlardı. Biz buna duyarsız kalmadık. Bugün burada açılışını yaptığımız bu tesis inşallah Erciş'imizde ticareti canlandırma adına pazar kültürünün yerleşmesi için de vesile olacaktır. Çok kısa bir süre sonra da proje aşamaları ve kaynak teminini yaptığımız Yukarı TOKİ Adnan Menderes Mahallesine de bu pazarın aynısının temelini atacağız. Allah'ın izniyle iki ay içinde onun da açılışını yapmanın nasip olacağını ümit ediyorum. Mevsim koşulları elverişli hale gelir gelmez Erciş'i şantiyeye çevireceğiz demiştik. Vicdanlı olan birazcık aklı olan biraz sağduyulu olan bütün hemşerilerimiz görüyordur ki, bugün Erciş hakikaten şantiyeye dönmüş durumda. Biz vatandaşlarımızdan sabır istiyoruz ama yıllara sair bir sabır istemiyoruz dedik. Kısa süreli bir sabır. Son bir nefes istiyoruz sizlerden. Bugün görmüş olduğunuz inşaatlar Allah kısmet ederse sonbahar itibariyle meyvelerini alacağımız biter büyük yatırıma dönüşecektir. İşte Vanyolu caddemizde üç vardiyayla çalışıyoruz. Dün gece ben saat 2 de çalışma arkadaşlarımla beraber oradaydım. İnşallah kısmet olursa Ramazan bayramından önce en azından yolun bir şeridini asfaltlayıp, vatandaşımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Ondan sonra da devamı gelecektir." Dedi.

 

"ERCİŞ'İN RENGİ DE ÇEHRESİ DE DEĞİŞECEK"

Sahil projesiyle Erciş'in yüzünün değişeceğini anlatan Yaşar, "Sahil yolu projemizin adı vitrin projemiz, ama kendi de Erciş için bir vitrin olacaktır. İskele kafeleriyle Erciş'i bir çekim merkezi haline çevirecektir. Erciş'imizin rengi de çehresi de değişecektir. Birçok yatırımımız var takip ediyorsunuz sürekli de paylaşıyoruz. Bir hafta 10 gün önce yukarı TOKİ'de bir temel attık. Park ve bahçeler kampüsü dedik. Ama esasında orası Yukarı TOKİ semtine de bir mesire alanı olacak. Kadınlar plajımız bütün projesi bitti çok kısa bir sürede temelini atacağız. Yine burada Atakan Çelik Kültür Merkezimiz var. Kültürüyle bu kadar nam salmış bir Erciş'in kültür merkezi olmaması düşünülemezdi ve Atakan Çelik Kültür Merkezinin de temelini atıyoruz. İhalesi yapıldı, müteahhidi belli oldu. Allah kısmet ederse yer tespitinden sonra da orada hep beraber buluşacağız ve oranın temelini atacağız. Saymaya gerek yok birçok projemiz var. Erciş'imizin inşallah çehresini değiştirme gayretindeyiz ve bunu başaracağız. Biz burada hepinizin malumu devletimizin bu mahalli idare birimlerine el koymasıyla beraber bir devlet temsilcisi olarak burada bu görevi yürütüyoruz. Bu görevi yerine getirirken iki gayemiz vardı. Birincisi Erciş'in kronik hale gelmiş bu sorunlarını çözmek ve Erciş'i yeniden bölgenin cazibe merkezi haline getirmek, yeniden yeşil Erciş dendiği zaman insanların yüreğini hoplatacak bir cazibe merkezi haline getirmek. İkinci gayemiz de, bu işi yaparken bizden sonra yeniden demokratik usullerle iş başına gelecek yeni yönetimimize yüksek bir çıta verebilmek. Artık Erciş halkı için yükseğe koyduğumuz o çıtayı Erciş halkı takipçisi olsun istiyoruz. Onun altındaki bir hizmete razı olmasın istiyoruz. Erciş'in güzel yürekli insanına güzel bir Erciş yakışır. Biz bu güzel Erciş'i inşa etmek için geceli gündüzlü elimizden geleni yapıyoruz. Bu konuda desteğinizin devamını talep ediyoruz." Dedi.

 

Konuşmanın ardından protokol üyeleri ve davetliler ile birlikte semt pazarının açılışını yapan Yaşar daha sonra pazar içinde iftarını açtı.


ŞEHRİVAN GÜNCEL: ORHAN AŞAN

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 10:03
YORUM EKLE

banner246