banner272

Son dakika... Bakanlık duyurdu! Aşı olmayan işçilere PCR testi zorunluluğu

Koronavirüs aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül itibariyle iş yeri veya işveren tarafından zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi istenebilecek.

Son dakika... Bakanlık duyurdu! Aşı olmayan işçilere PCR testi zorunluluğu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 81 ile genelge gönderildi.

'Aşı ve PCR testi' konulu genelgede koronavirüs aşısı yaptırmayan işçilere yönelik yeni tedbirler yer aldı.

Bakanlık açıklamasında, "Çalışma hayatını düzenleyici, işçi - işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almak, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemek Bakanlığımızın asli görevleri arasındadır." ifadeleri kullanıldı.

YAZILI BİLGİLENDİRME YAPILACAK

Genelgede, işverenlerin, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları hatırlatıldı.

Aynı zamanda işverenlerin koronavirüs aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesi istendi.

AŞISIZ İŞÇİLER HAFTADA BİR TEST YAPTIRACAK

Genelgeye göre;

Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin koronavirüs tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilecek.

Aşı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işyeri/işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacak.

ENSONHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2021, 16:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
.İ.
.İ. - 2 hafta Önce

...

banner269

banner260