Takva, Koronavirüs’ün Van yaşatacağı zararı açıkladı!

İran’da 12 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesinin ardından bu ülke Çin’den sonra en çok can kaybının yaşandığı yer haline gelmiş, Türkiye de İran’a açılan 4 sınır kapısını kapatmıştı. Her yıl Mart ayının son haftasında 21 günlük Nevruz tatili için Türkiye’ye gelen İranlıları ağırlayan Van’da bu durum endişe yarattı.

Takva, Koronavirüs’ün Van yaşatacağı zararı açıkladı!

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na son durumu anlattı: "Biz Van’da 5 yıldır Türkiye’nin en büyük üçüncü alışveriş festivalini düzenliyoruz. 15 Mart-5 Nisan arasında. 20 gün ilimizde çeşitli etkinlikler düzenleyip ekonomiyi canlandırmayı amaçlıyoruz. Maya da tuttu. 200 bin kişinin gelmesini bekliyoruz. Ortalama kişi başı 1000-1500 dolar harcıyorlar. Yani 300 milyon dolarlık bir şehrin ekonomisine katkı var.

Yüzde 83 doluluk oranına ulaştık, apartlarla birlikte yoğun dönemde yüzde 100’ü aşıyor. Mal canın yongası tamam ama Van 81 vilayet içinde sosyo ekonomik olarak 75-76. sırada. Sağlığa yönelik alınan önlemlerin, ekonomik yapıyı nasıl etkilediğine bakmak lazım. Bizim istediğimiz yüksek teknolojiyle giriş çıkışların denetlenmesi şeklindeydi ama 4 sınır kapısı kapatıldı. Halkın da böyle bir beklentisi vardı. Bu yüzden temkinli olarak değerlendiriyoruz. Şimdi biz de birkaç gün içinde alışveriş festivalini yapıp yapmayacağımıza karar vereceğiz."

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 23:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
adem ateş
adem ateş - 1 yıl Önce

başkan sen ya hesap bilmiyorsun ...yada sallıyorsun....yıllık 300 milyon dolar geliri olsaydı kapının şimdi van şimdi bir tekstil .ticaret.sanayi kenti olurdu...

rıza
rıza - 1 yıl Önce

Allah korusun hastalık bulaşırsa Van'a, memlekete girecek paranın 1 milyon misli sağlık harcamalarına gidecek. Birileri para kazanıp köşe dönecek diye neden bütün Türkiye'nin sağlığı tehlikeye atılacak? istemiyoruz kardeşim sınır kapıları açık olsun, iranlı da istemiyoruz burda. yetkili ağızlar konuşurken beyinleriyle konuşsunlar. benim sağlığımla oynamaya kimsenin hakkı da yok haddi de. dağılın şimdi.

Kaan baran
Kaan baran - 1 yıl Önce

Baskan bu hastalık sana yada ailenden birine bulassa sen bu kapıyı a açlara ölene kadar beddua edersin dunya malı bu kadar gözünüzü kör etmesin

banner269

banner260