banner254

‘Tarihte Gürpınar’ paneli düzenlendi

Van’ın Gürpınar ilçesinde yer alan tarihi ve kültürel varlıkların tanıtılması amacıyla belediye tarafından “Tarihte Gürpınar” paneli düzenlendi.

‘Tarihte Gürpınar’ paneli düzenlendi

ŞEHRİVAN HABER: Van’ın Gürpınar ilçesinde yer alan tarihi ve kültürel varlıkların tanıtılması amacıyla belediye tarafından “Tarihte Gürpınar” paneli düzenlendi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Doç.Dr. Bekir Koçlar moderatörlüğünde gerçekleşen panele, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, Tarihçi Doç. Dr. Rahmi Tekin ve Sanat Tarihçisi Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Top konuşmacı olarak katıldı.

“HOŞAP’I OSMANLI MİMARİSYLE İNŞA EDECEĞİZ”

Gürpınar Kültür Merkezinde düzenlenen panelin açılış konuşmasını yapan Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, Gürpınar’ın tarihini ilçe sakinleri ve gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarmak amacıyla paneli düzenlediklerini anlattı. Tanış, “İlçemizde bulunan kişilerin kültürel değerlerimize hâkim olması bizler için önemlidir.” diyen Başkan Tanış, “Bunun içinde ‘Tarihte Gürpınar’ paneli ile vatandaşlarımızı alanlarında uzman hocalarımızla buluşturduk. İlçemiz, tarihin birçok inanç ve kültür mozaiğini içinde barındırıyor. Bunun için bizlerin bu mirası tanıyarak sahip çıkması gerekiyor. Bu anlamda Gürpınar Belediyesi olarak hazırladığımız proje kapsamında Hoşap’ı Selçuklu ve Osmanlı mimarisiyle yeniden inşa edeceğiz. Hoşap Kalesi, Dünya da bulunan kaleler arasında önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde ise Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayınlanan en ihtişamlı 13 kale içerisinde yer almaktadır”

“KIRK DEĞİRMENLER İÇİN ÇEŞİTLİ PROJELER HAZIRLADIK”

Yerel yönetim merkezli bütün kamu kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde Gürpınar’ın sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri turizme kazandırmak istediklerini anlatan Başkan Tanış, şu ifadelere yer verdi: “İlçemizde çok önemli bir tarihi dokuyu yeniden ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Kırk Değirmenler için çeşitli projeler hazırladık. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a değirmenlerle ilgili dosyamızı kendisine sunduk. İnşallah orada da ciddi bir yenileme başlatarak yeniden aktif hale getireceğiz. Bu değirmenlerde Gürpınar’ın buğdayı öğütülecek. Orda ekmek olacak ve gelen misafirler has buğdaydan ekmek yiyecek. Yine inanç ve Gastronomi turizmi üzerine de çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda da özgün projeler ile ilçemizi daha da ileriye taşıyacağız. İnşallah panelimizi ilerleyen süreçte sempozyum ile taçlandıracağız”

Panelde Gürpınar’ın tarihi geçmişinin yanı sıra Urartulardan kalma Çavuştepe Kalesi, Kırk Değirmenler, Şamran Kanalı, Yedisalkım Kaya Resimleri, Der Meryem (Meryem Ana) Manastırı ve tarihi Hoşap Kalesi katılımcılar tarafından anlatıldı. Vatandaşlar tarafından yoğun katılımın olduğu panel, soru cevap etkinliği ile devam etti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hoşap hak ettiği düzeye gelmeli.
Hoşap hak ettiği düzeye gelmeli. - 2 yıl Önce

Eski Hoşap Şehir Surları restore edilmeli. Hoşap Çarşısı yıkılarak taştan yapılmış tarihî yapıya ve kale dokusuna uygun bir çarşı inşa edilmeli. Kale ve etrafında peyzaj ve çevre düzenlemesi yapılmalı. Belde içindeki dere ıslah edilmeli. Tarihi dokuya uygun köprüler yapılmalı. Beldede temizlik yapılmalı.
Böyle tarihî bir belde nerede olsa yılda yüzbinlerce ziyaretçi uğrardı.