banner211

TAVŞANSIZ ADA HAYAT BULDU!

Tarihi Akdamar Kilisesi'nin de bulunduğu Akdamar Adası'nda, tavşanların çoğalıp tarihi eserler ve eko sisteme zarar vermesi üzerine 3 ay önce başlatılan tavşanla mücadele olumlu sonuç verdi.

TAVŞANSIZ ADA HAYAT BULDU!

Tarihi Akdamar Kilisesi'nin de bulunduğu Akdamar Adası'nda, tavşanların çoğalıp tarihi eserler ve eko sisteme zarar vermesi üzerine 3 ay önce başlatılan tavşanla mücadele olumlu sonuç verdi. Oluşturulan ekipler tarafından adadaki 3 bine yakın tavşandan Bin tanesinin toplanmasının ardından Akdamar Adası son yıllardaki en yeşil haline büründü. 


Gevaş Kaymakamlığı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon, Akdamar Adası'nın eko sistemi ve adada bulunan tarihi kiliseye zarar veren tavşanların toplatılmasına karar verdi. Bunun üzerine 3 ay önce adadaki tavşanlar tuzaklar ve oluşturulan ekipler tarafından yakalanmaya başlandı. 

TAVŞANLAR KONTROL ALTINDA
Akdamar Adası'nda gece ve gündüz yapılan çalışmalarda ilk 3 aylık dönemde çoğunluğunu dişi tavşanların oluşturduğu bin'e yakın tavşan yakalandı. Tavşanlar teknelerle taşınarak dağlarda doğal alanlara bırakılırken, Akdamar Adası ise, bahar aylarıyla birlikte adeta cennete döndü. Son yılların en yeşil halini alan ve insan boyunda otların yeşerdiği Akdamar Adası'nda, tavşanların kemirmesi yüzünden kurumaya yüz tutan badem ağaçları bile bu yıl açtı. Projenin koordinatörlüğünü yapan YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, tavşanların kontrol edilebilir hale geldiğini belirtti.
 

ADA DOĞAL GÖRÜNÜME KAVUŞTU
Doç. Dr. Lokman Aslan, “Tavşanla mücadelede yaptığımız çalışmalarımız çok kısa sürede sonuç vermeye başladı. Akdamar Adası'nda boyumuzu aşan otlar yeşermeye başladı. Daha önce adaya gelenleri tavşanlar karşılardı. Ancak şimdi görme şansımız yok. Ada doğal görünümüne kavuşuyor. Projemiz iki yıllık bir çalışmayla sonuçlanacak. Tavşanların tamamen kontrol altına alınmasının ardından Akdamar Adası, çok daha güzel bir görünüme kavuşacak.” Dedi.


ŞEHRİVAN HABER – ORHAN AŞAN

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2015, 08:45
YORUM EKLE