banner290

Tekstil işi artık Van’dan soruluyor!

Van, son dönemlerde tekstil sanayisi olması yönüyle yatırımcıların dikkatini çekerken, kentte kurulan fabrikalarda üretilen ürünler hem ülke geneline yayılıyor hem de ihraç ediliyor. Çoğu kadın olmak üzere binlerce genç fabrikalarda istihdam edilirken, tekstil üretiminde bir merkez haline gelen Van’da tekstil üzerine yapılan yeni yatırım alanında da önemli aşama ket edildi. Tekstil üretimine yönelik bu yönelim devam ederken, Van’da bu kapsamda proje toplu açılışı, 8 fabrikanın tahsisi ve Van Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 10 fabrikanın temel atma töreni gerçekleşti.

Tekstil işi artık Van’dan soruluyor!

ŞEHRİVAN HABER: ŞABAN BEYAZSAÇ-FATMA NUR POLATCAN

Van, son yıllarda tekstil anlamında kendinden söz ettirmeye devam ediyor. Van’daki fabrikalarda üretilen tekstil ürünler Avrupa’nın birçok ülkesine ihraç edilirken, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yaptığı yatırımlar ve teşviklerle, Van tekstilin bölgedeki merkezi haline geldi. Van-Hakkari karayolundaki “Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi” ve kentin birçok noktasında açılan fabrikalar, kentte hem istihdamın hem de ihracatın artmasına katkı sunarken, fabrikalarda binlerce kişi istihdam edilmeye başlandı. Ülkenin farklı illerinden yatırımcıların ilgisini çeken Van’da yatırımcılara Gürpınar yolu üzerinde kurulan Tekstilkent bölgesindeki alanların dolmasından sonra şimdi de geçtiğimiz yıllarda çalışmaları başlatılan OSB’de yer tahsis ediliyor. Van’da tekstil üretimine yönelik ilgi devam ederken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 4 projenin toplu açılışı, Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında 8 fabrikanın tahsisi ile Van Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 10 fabrikanın temel atma töreni gerçekleşti.

BİNLERCE KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR!

Dönemin Van milletvekillerinden Burhan Kayatürk’ün kurulması için yoğun çaba harcadığı, DAKA’nın ciddi bir destek vererek öncüsü olduğu Van Tekstilkent’te başlayan tekstil üretim atağı Van’da devasa bir pazara dönüşürken, ilk fabrikanın kurulmasının üzerinden Van dünyaya tekstil ihraç eden bir kent haline geldi. Önemli firmaların üretim yeri için Van’ı seçmeye başlamasıyla birlikte 2. Tekstilkent etabının OSB’de kurulması için çalışma başlatıldı. Binlerce kişinin istihdam edilip kentte tekstil üretimine yönelik ilgi devam ederken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla Cazibe Merkezleri Programı kapsamında 4 projenin toplu açılışı, Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında 8 fabrikanın tahsisi ile Van Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 10 fabrikanın temel atma töreni gerçekleşti.

VATANDAŞLAR AÇILIŞA YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Törene Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, AK Parti Van Milletvekili İrfan Kartal, vali yardımcıları, kurum amirleri, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sabah saatlerinde Van’a gelen Bakan Varank, Ferit Melen Havalimanı’nda Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı ve kurum müdürleri tarafından karşılandı. Daha sonra Van OSB Tekstil ve Hazır Giyim Kümelenme Alanı’na geçen Bakan Varank, burada düzenlenen Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı toplu açılış, Çalışan ve Üreten Gençler Programı bünyesinde 8 fabrika tahsis ile Van Tekstil ve Hazır Giyim Organize Sanayi Bölgesinde 10 fabrikanın temel atma törenine katıldı.

VARANK: ŞEHRİN İSTİHDAMINA KATKI SUNAN DEVASA YATIRIMLARIN AÇILIŞINI YAPACAĞIZ

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun video kayıt konuşmasının ardından kürsüye çıkan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Van’a kazandırdıkları yatırımların açılış ve temel atma töreninde bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek sözlerine şöyle başladı: “Bu ziyaretimizde de hamdolsun, ilimizin büyük potansiyeline yakışan, yoğun bir gündemle huzurlarınızdayız. Sabah ilk olarak Türkiye genelindeki tüm teknoparkları Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Teknoparkın ev sahipliğinde güzel şehrimiz Van’da bir araya getirdik. Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminin başat aktörü olan teknoparkların geleceğini tartıştık; Van için yapabileceklerimizi hep beraber konuştuk. Şimdi burada ise, kadim şehrimizin üretim, istihdam ve ihracatına önemli katkılar sunan devasa yatırımların açılışını yapacağız, yeni fabrikaların temelini atacağız. Ardından akşamüzeri de, yediden yetmişe tüm uzay meraklılarıyla Van’da ilk kez düzenlediğimiz gökyüzü gözlem etkinliğinde bir araya geleceğiz. Geçen ay Diyarbakır Zerzevan’da ateşlediğimiz bilim ve teknoloji meşalesini Van’a taşımış olacağız. Böylece, bir yandan şehrinizin ekonomik kalkınmasını hızlandırırken diğer yandan gençlerimizi bilim ve teknolojiyle buluşturacak, kalkınma sürecini bu şehirde daim kılacağız.”

“YATIRIMLARLA BÖLGEMİZİ HAK ETTİĞİ REFAHA KAVUŞTURACAĞIZ”

Bölgenin artık terörle, gözyaşıyla, acıyla değil üretimle, teknolojiyle, daha da ötesi uzayla, gökyüzüyle anılmasını istediklerini dile getiren Varank, “Çünkü biz bölgemizin terörle, gözyaşıyla, acıyla değil; üretimle, teknolojiyle, daha da ötesi uzayla, gökyüzüyle anılmasını istiyoruz. Terör belasını bu topraklardan temizlemişken bir daha asla eski karanlık günlere dönülmesine fırsat vermeyeceğiz. Yatırımlarla bölgemizi hak ettiği refaha kavuşturacak, geri kalmışlığın terör örgütleri ve yandaşları tarafından istismar edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Şu anda burada tek bir tören yapıyoruz. Ama emin olun, bir törene sığmayacak kadar önemli başlıklarda, ilimiz için çok önemli ve kıymetli yatırımları sizlerin hizmetine sunmuş oluyoruz. Güncel fiyatlarla yatırım tutarı 840 milyon lirayı bulan bir proje envanterinden bahsediyoruz” dedi.

VARANK: VAN’DA HAYATA GEÇİRDİĞİMİZ 4 PROJENİN AÇILIŞINI YAPACAĞIZ

Varank, ilk olarak 4 projenin açılışının yapılacağını, 2’nci olarak da 18 özel sektör yatırımının startının verileceğini ifade ederek şunları kaydetti: “İlk olarak Bakanlığımız desteğiyle Van’da hayata geçirdiğimiz 4 projenin açılışını yapacağız. Bu projelerle Van’daki OSB’lerin altyapısını güçlendiriyor, girişimciliğin gelişmesine destek oluyoruz. İkinci olarak da, tekstil ve hazır giyim sektörlerinde yapılacak 18 özel sektör yatırımının startını veriyoruz. Birbirlerinin tamamlayıcısı olan bu yatırımlar topyekün ve entegre kalkınma yaklaşımımızın da bir yansıması aslında. Peki, nasıl oluyor bu işler derseniz. Elbette Bakanlığımızca uygulanan farklı kalkınma programlarının planlı ve etkili bir şekilde koordine edilmesiyle oluyor. Bir destek programıyla yatırımcılar için altyapısı hazır sanayi arsaları üretirken, diğer programla bu arsaların üzerindeki fabrikaları inşa ediyoruz. Devamında da farklı desteklerimizle müteşebbislerimizin yatırım ve işletme maliyetlerini düşürerek, onların bu bölgede teşvik ederek üretime geçmelerini destekliyoruz.”

“3.3 MİLYAR LİRAYI BULAN 134 PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİK”

Bugüne kadar bütçeleri toplamı 3.3 milyar lirayı bulan 134 projeyi hayata geçirdiklerini belirten Varank, “Sağ olsun onlar da devletimizin uzattığı eli geri çevirmeyip karşılığında devasa yatırımlar yapıyorlar. İşte son dönemde Van’da, tekstil sektöründe yaşanan patlamanın arkasında bu planlı politikalarımız yer alıyor. İnanın, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak en gurur duyduğum işlerimizden biri bu Tekstilkent projesi oldu. Biz burayı Bakanlığımızca uygulanan Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansımızın koordinasyonunda tamamladık. Bu programla, görece dezavantajlı, göç veren bölgelerde, çekim merkezi niteliğindeki şehirlerin üretim, istihdam ve ihracat kapasitesini geliştirecek projeleri hayata geçiriyoruz. Van ile birlikte 10 ilde daha uyguladığımız programda, bugüne kadar bütçeleri toplamı 3.3 milyar lirayı bulan 134 projeyi hayata geçirdik. İşte Tekstilkent de bunlardan biri. Projeye güncel fiyatlarla yaklaşık 213 milyon lira yatırım yaptık ama bu proje her kuruşuna kadar hak ediyordu yatırımları ve neticelerini de en güzel şekilde ortaya çıkarmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

VARANK: TEKSTİLKENT’TE 32 FABRİKA FAALİYET GÖSTERİYOR

Varank, “Terörden çok çekmiş bu topraklarda, özellikle gençlere ve kadınlara umut ışığı olan, bölgenin gerçek potansiyelini ortaya çıkaran Tekstilkent ile ilgili başlarda, acaba bu bölgede tutar mı, yatırımcı buraya gelir mi sorularıyla çokça karşılaştık. Ama hamdolsun, kurulduğu günden itibaren hızlı bir şekilde netice aldık ve buraları doldurmuş olduk. Şu anda Tekstilkent’te 32 fabrika faaliyet gösteriyor, 3 binden fazla Vanlı kardeşimize burası istihdam sağlıyor. Tabii, bu başarı yeni talepleri de beraberinde getiriyor. İstanbul’dan, İzmir’den büyük tekstil firmaları Van’da yatırım yapmak üzere kapımızı çalmaya başladılar ve devam ediyorlar. Hal böyle olunca, biz de tekrar kolları sıvadık, bu firmalar için yeni yatırım alanları oluşturmak üzere Tekstil ve Hazır Giyim OSB projesini başlattık” dedi.

“36 İLİMİZDE TOPLAMDA 175 FABRİKA BİNASI İNŞA EDİYORUZ”

70 bin gencin istihdam edileceğini vurgulayan Varank, “Yine CMDP kapsamında desteklediğimiz bu projeyle, Van OSB içerisinde 42 hektarlık bir alanı tekstil ve hazır giyim kümelenme alanı olarak geliştirdik. Güncel fiyatlarla projeye yaklaşık 40 milyon lira yatırım yaptık ve bölgenin altyapısını yatırımcılar için hazırladık. İnanın burası da o kadar hızlı bir şekilde doldu ki… Bugün itibarıyla bölgedeki sanayi parsellerinin neredeyse tamamı yatırımcılara tahsis edilmiş durumda. Biz tabii, sadece altyapıyı geliştirmekle yetinmiyoruz. Bölgede 6 fabrika binası inşa ederek buraları da yatırımcıların hizmetine sunduk. Bu binaları da Gençlik ve Spor Bakanlığıyla birlikte uyguladığımız Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında yaptık. Geçen yıl başlattığımız bu programda 36 ilimizde toplamda 175 fabrika binası inşa ediyoruz. Tekstil gibi emek yoğun sektörlere tahsis edeceğimiz bu kullanıma hazır fabrika binalarıyla 70 bin gencimizin, özellikle kadınlarımızın istihdam edilmesini sağlayacağız” diye aktardı.

VARANK: GEVAŞ VE MURADİYE’DE DE 1’ER FABRİKA BİNASINI BU PROGRAMLA TAMAMLADIK

Varank, Gevaş ve Muradiye’de de 1’er fabrika binasının tamamlandığını kaydederek şunları söyledi: “Van’daki bu binalar inşallah programın ilk somut çıktılarından olacak. Buradakilere ilave olarak Gevaş ve Muradiye’de de 1’er fabrika binasını yine bu programla tamamladık. İnşallah onları da bu program sonunda yatırımcılarımıza tahsis edeceğiz ve ülkenin güçlü firmaları buraya gelmiş olacak. Tabii, bu programı Gençlik ve Spor Bakanımızla birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu fikri ilk bakanımızla beraber oturduk, çalıştık, Sayın Cumhurbaşkanımıza götürdük. Dedik ki, “Sayın Cumhurbaşkanımız özellikle emek yoğun sektörlerde Doğu Anadolu’da, Güneydoğu Anadolu’da çok ciddi fabrika binası talepleri var. Biz bakanımızla anlaştık. Bunu hayata geçirmek istiyoruz” dedik. Sayın Cumhurbaşkanımız yol verdi. Hayırlı olsun dedi ve bu sayede de işte gördüğünüz bu fabrika binası ortaya çıktı. Bundan bir ay sonra burası makine sesleriyle dolacak. Burada insanlarımız çalışmaya başlayacak. Ben bakanımıza ve bakanlığımıza teşekkür ediyorum.”

“İLİMİZİN ÜRETİM VE İHRACATINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAKLAR”

Van’da üretim yapan firmaların vatandaşlara iş imkanı sağladığını dile getirerek Varank, “Burasını FB tekstil firmasına tahsis ettik. Kendileri esasen İzmir’de faaliyet gösteren köklü bir firma ama sunduğumuz imkânlardan yararlanarak önce Tekstilkent’te üretim yapmaya başladılar. Şimdi de buradan yer alarak işlerini daha da büyütüyorlar. Böylece hem çok daha fazla vatandaşımıza iş imkânı sağlayacak, hem de ilimizin üretim ve ihracatına büyük katkı sağlamış olacaklar. Biz bu bölgede yaptığımız binaların yanında, bölgeden sanayi parseli tahsis edilen ve kendi fabrika yatırımlarına fiilen başlayan birçok yatırımcımıza da destek oluyoruz. İşte az sonra, bunlardan 10 tane fabrikanın temel atma törenini gerçekleştireceğiz. Biraz önce videoda izlediğimiz Zozan Hanımın firması Ege Örgü ve ülkemizin önde gelen hazır giyim firmalarından Narkonteks de yeni fabrikasının temelini atacağımız firmalar arasında yer alıyorlar. Aynı şekilde onlar da Van’ın büyük potansiyelinden daha fazla istifade etmek ve şehrinizin ekonomisine daha fazla katkı sunmak istiyorlar” şeklinde konuştu.

VARANK: BURAYA GELEN YENİ TALEPLER VAR

Varank, “Ben bu vesileyle, ülkemiz ekonomisine güvenin nişanesi olan bu yatırımları dolayısıyla tüm müteşebbislerimize yürekten teşekkür ediyorum. Projelerini hızlıca tamamlayıp bir an önce faaliyete geçmeleri noktasında ellerini çabuk tutmalarını beklediğimizi de buradan belirtmek istiyorum. 42 hektarı tamamladık. Buraya gelen yeni talepler var. Bu parsellerin devamı olan 58 hektarla ilgili de şehirden büyük bir talep olduğunun farkındayız. İnşallah bunun devamındaki 58 hektarlık alanla ilgili de arkadaşlarıma talimatı verdim. Biz çalışacağız. İnşallah onların da altyapısını hazırlayıp, onları da yatırımcılarımızın hizmetine sunacağız” diye belirtti.

“BURALARDA ÜRETİLEN ÜRÜNLER DÜNYANIN DÖRT BİR YANINA İHRAÇ EDİLİYOR”

Van’da üretilen ürünlerin dünyanın dört bir yanına ihraç edildiğini dile getiren Varank, “2019’da Van’a yaptığım ziyarette ne demişim biliyor musunuz? “Van tekstilde yıldızı yükselen bir şehrimiz, önümüzdeki dönemde burada üretilecek ürünler tüm dünyaya ihraç edilecek” demiştim. Sadece 3 yıl sonra geldiğimiz nokta bize, şehrimizi bu hedef doğrultusunda emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor. Önceden Van’da bu sektöre ait neredeyse hiçbir şey yokken, şu anda şehir genelinde faaliyet gösteren 40 tekstil firmasında 7 binin üzerinde Vanlı kardeşimiz istihdam ediliyor. Buralarda üretilen ürünler dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. İnşallah bugün startını verdiğimiz yeni yatırımlarla birlikte bu sayılar çok daha ileri seviyelere taşınacak. Ben bir kez daha elini taşın altına koyan ve ülkesine değer katan tüm yatırımcıları tebrik ediyorum” diye aktardı.

VARANK: YOLUMUZA AYNI KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ

Varank, “Yolumuza aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Van’ı turizminin yanında, tarımının yanında, kültürün yanında sanayi ile de buluşturacağız. Van’da üretilen ürünler dünyanın dört bir tarafına satılmış olacak. Siz hangi yatırımı yaparsanız yapın, hangi fabrikayı kurarsanız kurun eğer içinde ter dökecek, emek verecek emekçi insanlar olmazsa o fabrikalar hiçbir işe yaramaz. Bu manada özellikle Van’ın gençlerini ve kadınlarını istihdama katmak için gayret ediyoruz. Onlar iş bulsunlar evlerine ekmek götürsünler diye uğraşıyoruz ve desteklerimizle bu yatırımları yapıp, onların istihdam edilmesinin önünü açıyoruz” dedi.

“YENİ BİR DESTEK PROGRAMI DAHA TASARLADIK”

Varank, Van ve çevre iller için bir müjdeyi de vererek sözlerini şöyle tamamladı: “Sözlerimi tamamlamadan önce, Van’ımızla ilgili bir müjdeyi de buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansımız aracılığıyla, emek yoğun sektörlerde faaliyet gösteren firmalarımıza yönelik yeni bir destek programı daha tasarladık. Program kapsamında Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri’deki firmalarımızın yatırımlarına 5 milyon liraya kadar faizsiz kredi desteği vereceğiz. Programa başvurular Kurban Bayramı sonrasında başlayacak. Ben tekstil başta olmak üzere bölgedeki firmalarımızın bu cazip destekten azami ölçüde faydalanmasını istiyorum. Başvuru sürecini kalkınma ajansımız üzerinden yakinen takip etmelerini öneriyorum.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2022, 09:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı
Vanlı - 1 ay Önce

Çoğu işçi asgari ücretin altında çalıştırılıyor. Burada ucuz işgücü var diye geliyorlar. Daha fazla kazanmak için. Milletin işsizliğinden sefaletinden yararlanıyorlar. Van'ı sevdikleri için gelmiyorlar sayın bakan

SORUNA ÇÖZÜM
SORUNA ÇÖZÜM - 1 ay Önce

SAYİN BAKANIM ASGARİ UCRETİN ALTİNDA CALİSANLARA DOĞRU DÜZGÜN DE ODEME YAPİLMİYOR KEŞKE ÇALIŞANLARA ALDİKLARİ MAAŞI SORSAYDİNİZ