banner290

Tesla, Toyota, Ford, Honda! Çip krizi otomotiv devlerini vurdu: Araç üretimini durdurdular!

Çip krizi ve koronavirüs karantinaları nedeniyle zaman zaman üretime ara vermek zorunda kalan markalar, krizin gelecek yıla kadar devam edeceğini ve büyük kayıplara yol açacağını söylüyor. Gelen raporlara göre otomobil üreticileri, çip krizinin başlamasından bu yana 12 milyondan fazla aracı banttan indiremedi.

Tesla, Toyota, Ford, Honda! Çip krizi otomotiv devlerini vurdu:  Araç üretimini durdurdular!

Bu yılın ilk 4 ayında mikroçip krizi nedeniyle toplam 1.5 milyon otomobil üretilemedi. Toyota Motor, Şanghay'daki salgın tedbirlerinin yol açtığı Çin çıkışlı parçalara yönelik tedarik aksaklıkları nedeniyle 14 üretim bandını, 6 günlük süreyle durduracak. Toyota, üretim bandının durdurulması nedeniyle mayıs ayı küresel bazdaki üretiminin, 130 bin düşüşle yaklaşık 700 bine gerileyeceğini tahmin ediyor.

ABD'li elektrikli otomobil devi Tesla, tedarik sorunları nedeniyle dün Şanghay'daki tesisindeki üretimini durdurduğu duyurdu. Şangay şehrinde yaşanan Covid-19 krizinde uygulanan kapanma kararı nedeniyle de kentte tedarik sorunları yaşayan Tesla, bu nedenle elektrikli araçlarının parçalarını güvence altına alma sorunları nedeniyle Şangay'daki tesisinde üretimi durdurdu.

Amerikan otomotiv devi, Şangay’daki kapanma ile beraber 22 gün üretimine ara vermiş, ancak 19 Nisan tarihinde kısmi olarak üretime geri dönmüştü. Honda, çip krizi ve koronavirüs karantinaları nedeniyle mayıs ayı başlarında yerel fabrikalarından birinin iki hattında üretimi yaklaşık yüzde 50 oranında azaltmayı planlıyor.

Parçalar getirilemiyor

Honda, kalıcı yarı iletken sıkıntısının yanı sıra belirsiz jeopolitik meselelerin lojistik ve parça varışında gecikmelere neden olduğunu söyledi. Ford, çip tedarik sorunları nedeniyle Michigan'daki Flat Rock montaj fabrikasında Mustang üretimini durdurmak zorunda kaldı.

12 MİLYON ARAÇLIK DEV KAYIP

Gelen raporlara göre otomobil üreticileri, çip krizinin başlamasından bu yana 12 milyondan fazla aracı banttan indiremedi. Zaman zaman üretime ara vermek zorunda kalan markalar, krizin gelecek yıla kadar devam edeceğini ve büyük kayıplara yol açacağını söylüyor. Bu yılın ilk 4 ayında mikroçip krizi nedeniyle toplam 1.5 milyon otomobil üretilemedi.

HABER7

YORUM EKLE