banner290

Ticaret Bakanlığı'ndan zincir marketler için flaş karar! Artık zorunlu oldu

Ticaret Bakanlığı'ndan zincir marketler satışa sundukları ürünlere ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı'nın sistemine aktaracak. Karar Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre zincir mağazalar satışa sundukları ürünlere ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı'nın sistemine aktaracak. Alınan kararla tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesinin sağlanması hedefleniyor. İşte son dakika haberinin detayları...

Ticaret Bakanlığı'ndan zincir marketler için flaş karar! Artık zorunlu oldu

Son dönemde zincir marketlerde yaşanan fahiş fiyatlar, tüketicilerin yoğun eleştirilerine maruz kaldı. Tepkiler sonucu harekete geçen kurumlar, denetimleri sıkılaştırarak yönetmeliğe uygun olmayan marketlere cezalar yağdırıyor. Konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı, yeni bir yönetmelik yayınladı.

Zincir marketlere yeni bir kural getirilen yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlandı. Zincir marketler, ürünlerini Ticaret Bakanlığı sistemine aktaracak. Yönetmeliğe göre, zincir mağazalar, satışa sundukları ürünlere ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı'nın sistemine aktaracak.

TÜKETİCİ FİYAT KARŞILAŞTIRMASI YAPABİLECEK

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke Ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre zincir mağazalar satışa sundukları ürünlere ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı'nın sistemine aktaracak. Bu düzenlemeyle, rekabet şartlarının oluşması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesi amaçlanıyor.

ŞUBELER VE SATIŞA SUNULAN ÜRÜNLER BAKANLIĞIN BELİRLEDİĞİ SİSTEME AKTARILACAK

İşte Resmi Gazete'de yer alan yönetmelik: "Perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlüdür. Bu veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilir. Veri aktarımının usul ve esasları Bakanlıkça belirlenerek ilgili zincir mağazalara bildirilir." Ayrıca, yönetmeliğin hükümlerinin uygulanmasını Ticaret Bakanlığı yürütecek.

HABER7

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER