banner290

TOKİ başvuru şartları ve tarihleri: 2022 TOKİ başvuruları ne zaman başlıyor, hangi tarihte?

TOKİ sosyal konut projesi şekillenmeye başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un açıklamaları proje hakkındaki detayları gözler önüne sererken en çok araştırılanlar arasında başvuru tarihleri ve şartları yer alıyor. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ tarafından yürütülen süreç tarihinin en büyüğü olarak kayıtlara geçecek. Peki, 2022 TOKİ başvuruları ne zaman başlıyor, başvuru şartları ve tarihleri neler? İşte yanıtlar…

TOKİ başvuru şartları ve tarihleri: 2022 TOKİ başvuruları ne zaman başlıyor, hangi tarihte?

TOKİ sosyal konut başvuru dönemi için 81 ilde bekleyiş sürüyor. Dar gelirli ailelere tanınan fırsat Bakanlık tarafından yürütülecek. Detaylar için tarih yaklaşırken uygun fiyata kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler TOKİ başvuru şartları ve tarihleri konusunda araştırmalara başladı. Başvurular ayrılan özel kontenjan sebebiyle özellikle gençlerin ilgi odağında yer alıyor. Peki, 2022 TOKİ başvuruları ne zaman başlayacak? İşte, yanıtlar…

240 AY TAKSİT OLACAK; ASGARİ ÜCRETLİ RAHAT ÖDEYECEK

Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Proje kapsamında İstanbul'da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ'ye başvuru yapabilecek. 30 yaş altı gençlere yaklaşık yüzde 20 kontenjan ayrılacak. Yaş skalası ve bir oran belirleyeceğiz. Diyelim ki konut projesine giremediniz, arsaya başvurup kendi evinizi de yapabileceksiniz. Yeni evliler diye bir kategori olmayacak, onlardan kastımız gençler. 240 aya kadar da vade imkanı olacak."

Konutların aylık taksitlerinin asgari ücretlilerin ödeyebileceği bir tutar olacağını belirten Kurum, "Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30'unu aşmaması gerekiyor" dedi.

BAKAN KURUM: BAŞKAN ERDOĞAN 13 EYLÜL'DE DETAYLARI AÇIKLAYACAK

Bakan Murat Kurum, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, vatandaşlara en iyisini sunmak için gece gündüz çalıştıklarını belirtti.

Paylaşımında, "Yüzyılın sosyal konut projesinde tarih 13 Eylül." bilgisini veren Kurum, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 13 Eylül'de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinin detaylarını açıklayacak." ifadesini kullandı.

SABAH

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2022, 11:30
YORUM EKLE